Oturum açOturum aç
Marka
Model
Fiyat
Çap
Yıl
Bulunduğu yer
Daha fazla
Seçiminiz

Seçiminiz

Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Genel Bilgiler
Saat Çeşitleri
Referans
Daha fazla…
Yeni/ikinci el
Stok bilgisi
Cinsiyete göre
Durum
Daha fazla…
Teslimat kapsamı
Özellikler & İşlevler
Çalışma şekli
Kasa tipi
Daha fazla…
Kadran
Daha fazla…
Cam
Daha fazla…
Fonksiyonlar
Daha fazla…
Kalınlık
Daha fazla…
Bezel malzemesi
Daha fazla…
Sayi kadranı
Su geçirmezlik
Daha fazla…
Diğer özellikler
Daha fazla…
Kordon
Kordon malzemesi
Daha fazla…
Ağ kalınlığı
Daha fazla…
Kordon rengi
Daha fazla…
Toka malzemesi
Daha fazla…
Cancel
Omega Speedmaster Professional Moonwatch

Sıralama

Omega Speedmaster Prof. Moon 3570.50 Hesalite crystal 1861... Omega Speedmaster Prof. Moon 3570.50 Hesalite crystal 1861... 12.908 TL US 41 2012

Dünya ve Uzay Arasında: Speedmaster Professional "Moonwatch"

İnsanlık Ay'a ilk kez, bileğinde Omega Speedmaster Professional varken ayak bastı. Model, uzay yolculukları nedeniyle elde ettiği ünü yıllar geçmesine rağmen kaybetmemiştir. İsviçreli üreticinin en fazla ilgi gören modelidir.

Omega Seamaster Professional Modelinin Öne Çıkan 5 Özelliği

  • Ünlü saat: resmi astronot saati
  • NASA tarafından dayanıklığı onaylanmış saat
  • Manuel kurmalı kronograf mekanizması
  • Takimetre skalası
  • Safir cam ve pleksiglas arasında seçim yapma imkanı

Zor Sınavlardan Başarıyla Çıkan Kronograf

Speedmaster Professional teknik açıdan bir kronograf yani kronometre işlevine sahip olan bir saattir. Paslanmaz çelik kasalı saat, İsviçre'nin tanınmış lüks saat üreticisi Omega tarafından üretilmiştir ve manuel kurmalı mekanik mekanizmaya sahiptir. Saatin bir başka özelliği de takimetre bezelidir.
Ancak bu, modelin tutkunlarının verdiği isimle "Speedy" hakkındaki gerçeğin yarısı bile değildir. Saatin hikayesi Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (National Aeronautics and Space Administration - NASA) 1964 yılı sonbaharında astronotlar için görev saati seçmek için harekete geçmesiyle başlamıştır. NASA, uzayda görev yapacak astronotlar için özel ekipmanlar geliştirirken saat ihtiyacını piyasa için üretim yapan firmalardan karşılamayı tercih etmiştir. Farklı saat üreticileri tarafından yollanan değişik saat modelleri NASA tarafından zorlu testlere tabi tutulmuştur. +93 derece ve -18 derece arasında değişen aşırı ısı farklılıkları, %95 nem, alçak ve yüksek basınç, darbeler ve titreşimler bu testlerde saatlerin karşı karşıya kaldıkları koşullardan bazılarıdır.
NASA 1965 yılı Mart ayında Omega Speedmaster'ı resmi astronot saati olarak seçtiğini açıkladı. Speedmaster, NASA tarafından yapılan tüm testlerden başarıyla çıkan tek saat olmayı başarmıştı. Açıklama yapıldıktan kısa bir süre sonra 23 Mart 1965 günü yapılan Gemini-3 uçuşuna katılan astronotlar saati resmi olarak ilk kez kullandılar. Yaklaşık olarak 2 ay sonra astronot Edward White Birleşik Devletler tarafından yapılan ilk uzay yürüyüşünde Speedmaster Professional'i kullandı. Saat vakum nedeniyle oluşan olağandışı şartlarda da sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etti.
Omega, Speedmaster için NASA sertifikasını aldıktan sonra bu modelin ismine bir ek yapmıştır. Ay'a ayak basılmasından 4 sene önce ismi Speedmaster Professional'a dönüştürülen model resmi olmayan ilk uzay seyahatini 1962 yılında yapmıştır. Astronot Walter Schirra, Mercury Atlas 8 projesi kapsamında dünya yörüngesine yaptığı uçuşta kendi Speedmaster Professional saatini yanına almış ve dünya etrafında 6 tur atmıştır.

Omega Speedmaster Professional Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Başka hiç bir saat efsaneyi ve teknolojiyi "Speedy" kadar birbiriyle birleştiremez. Speedmaster Professional satın almakla, özel bir geçmişe sahip bir saat satın almış olursunuz. Bu model koleksiyonerler ve saatseverler arasında en sevilen modellerden biridir. Saat sahip olduğu teknik özelliklerle de sizi etkileyecektir: kronometre işleviyle zamanı ölçebilir, sabit bezel üstünde yer alan takimetre skalasıyla belli bir mesafedeki hızınızı ölçebilirsiniz.

Koyu "Speedy" tutkunları hesalit camlı modelleri tercih etmektedir. Hesalit, Omega'nın pleksiglasa verdiği isimdir. 1960'larda üretilen orijinal bir Speedmaster modelinde plastik cam kullanılmıştır. Bunun nedeni plastik camın kırıldığında parçalanmaması, uygun fiyatlı olması ve rahatlıkla değiştirebiliyor olmasıdır. Saat camının parçalanmaması NASA tarafından talep edilen güvenlik önlemleri dahilinde saatin tasarımını belirleyen bir etken olmuştur. Hesalit kullanılan modeller günümüzde de Omega'nın üretim programında yer almaktadır. Bu modeller 311.30.42.30.01.005 referans numarasına sahiptir. Bu "Moonwatch" varyasyonları 1960'lı yıllarda üretilen modellere en yakın saatlerdir ve kullanılmamış modelleri yaklaşık 3.500 Euro civarında fiyatla satılmaktadır.
Dünyanın pratik gerçekleri modelde çizilmez safir camın kullanılmasını daha gerekli kılmaktadır. 311.30.42.30.01.006 referans numarasına sahip safir camlı modelin fiyatı yaklaşık 300 Euro'dur.
1861 ve 1863 mekanizmaları arasındaki farka dikkat etmelisiniz. Teknik açıdan aynı özelliklere sahip olsalar da mekanizmaların görünümleri farklıdır. 1863 mekanizması standart 1861 mekanizmasına göre daha güzel dekore edilmiştir. Bu nedenle Omega 1863 mekanizmasının kullanıldığı modellerde cam arka kapağı tercih etmektedir.
"Moonwatch“ ("Ay Saati") modeli 42 mm'lik kasa çapıyla oldukça büyük bir saattir. Daha küçük bir alternatif olarak Speedmaster Automatic "Reduced" modeli tercih edilebilir. Omega bu modelin üretimini 1988'den 2012 yılına kadar sürdürmüştür. Speedmaster "Reduced" modelinin tasarımı büyük ölçüde Professional ile aynıdır. Ancak 39 mm'lik kasa çapı sayesinde ince bilekler için uygundur ve modelin iyi durumdaki örnekleri yaklaşık 1.700 Euro fiyatla alıcı bulmaktadır.
Speedmaster Professional'ın iki versiyonu ek komplikasyon olarak ay evresi göstergesine sahiptir. 42 mm kasa çapına sahip modelin referans numarası 3876.50.31'dir ve yeni modellerin fiyatı yaklaşık 4.000 Euro'dur. Bu modelin daha büyük versiyonun kasa çapı 44,25 mm'dirve 311.33.44.32.01.001 referans numarasına sahiptir. Bu modele sahip olmak isterseniz 7.500 Euro civarında bir ödeme yapmanız gerekecektir.
Apollo'nun Ay'a uçuş yaptığı yıllarda üretilen bir orijinal Speedmaster Professional almak istiyorsanız 105.012 ve 145.012 referans numaralı modelleri tercih etmelisiniz. Astronot Buzz Aldrin 21 Temmuz 1969 tarihinde Ay'a ayak basarken 105.012 referans numaralı, meslektaşı Michael Collins ise 145.012 referans numaralı modelleri kullanmaktaydı. Neil Armstrong kendini Speedmaster'ını ay modülündeki pano saati bozulduğu için onun yerine kullanılması amacıyla kapsülde bırakmıştır. 1960'lı yıllarda üretilen 105.012 referans numaralı modelleri bulmak oldukça zordur. Bu modelin fiyatını öncelikle saatin durumu belirler. Saatin kutusunun ve belgelerinin mevcut olup olmadığı da bir diğer faktördür. Modelin fiyatı yeni üretilmiş Speedmaster Professional'den daha yüksektir ve bazı durumlarda 10.000 Euro sınırını aşmaktadır. İyi durumdaki 145.012 referans numaralı modeller biraz daha uygun fiyatla satın alınabilir.
Referans numarasının 145.012'den 145.022'e çevrilmesi aynı zamanda 321 mekanizmasından 861 mekanizmasına geçiş anlamına da gelmektedir. 861 mekanizması Omega'nın verdiği bilgilere göre daha sağlam bir mekanizmadır. 145.022 referans numarasına sahip Speedmaster Professional modelinin iyi durumdaki ikinci el örneklerini 3.000-4.000 Euro fiyatla satın almak mümkündür. Bu modeli kendinden önceki iki modele göre daha uygun fiyatlarla satın alınabilmektedir. Kullanışlı bir saate sahip olmak sizin için en önemi faktörse değer artışı potansiyeli bulunan 145.022 referans numaralı saati satın almak iyi bir tercih olacaktır. Omega bu saati 1997 yılına kadar 861 mekanizmasıyla üretmiştir.
Daha renkli bir tasarıma sahip Speedmaster Professional modeli tercih ederseniz 311.30.42.30.01.004 referans numaralı model sizin için daha uygun olabilir. Genelde koyu renklerin kullanıldığı modeller arasında kadran çerçevesi kenarlarında kırmızı ve beyaz damgalı bir şeridin yer aldığı model oldukça özel bir görünüme sahiptir. Bu renkli görünümü nedeniyle saate Tintin ismi takılmıştır. Belçikalı sanatçı Hergé tarafından yaratılan bu çizgi roman kahramanı Türkiye'de Tenten olarak bilinmektedir. Tenten'in 1953 yılında yayımlanan Ay'a Yolculuk (maceranın orijinal ismi: Objectif Lune) macerasında kullandığı X-FLR 6 adını taşıyan kırmızı ve beyaz damalı roket belirleyici bir rol oynamaktadır. Çizgi romandaki roketin üstündeki damalı motif Speedmaster Professional'in bu alışılmadık tasarımı için ilham vermiştir. Bu modeli satan alanlar "Speedy" ile ilgili anlatılan tüm hikayelerle beraber bu hikayeyi de anlatma imkanına kavuşurlar.

Omega Speedmaster Professional satın alırken göz önünde bulundurulacak faktörler:

  • Safir cama göre daha uygun fiyatlı olan hesalit cam
  • Referans numarası 105.012 ve 145.012 olan saatler Apollo 11 astronotları tarafından kullanılmıştır
  • 1968 yılından önce üretilen modeller yüksek koleksiyon değerine sahiptir
  • 145.022 referans numarasına sahip seride geniş model seçeneği mevcuttur
  • Sınırlı sayıda üretilen Snoopy Award özel serisi

50 Yıl Aşkın Süredir Değişmeyen Kendini Kanıtlamış Tasarım

Speedmaster Professional'ın 1962 yılında satışa sunulan modeli, saat 3, 6 ve 9 pozisyonlarında alt kadranlar bulunan bir kronograftır. Saat 9 pozisyonunda bulunan alt kadranda küçük saniye ibresi bulunmaktadır. Diğer iki alt kadran kronometrik zaman ölçümü fonksiyonu kullanıldığında ölçülen saati ve dakikayı gösterir. Paslanmaz çelik kasa, beyaz çubuk markörlere sahip siyah kadran ve takimetreli bezel günümüze kadar geçen zaman içinde çok az değişiklik göstermiştir. Kronometre fonksiyonu tepenin üstünde ve altında kalan butonlarla kullanılmaktadır. Uzay görevlerinde kullanılan modellerde uzun kumaş kordonlar kullanılırken, diğer modellerde deri kayış ya da paslanmaz çelik bilezik kullanılmaktadır.
21 Temmuz 1969 tarihinde Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçti. Ay modülündeki saat bozulduğu için Neil Armstrong kol saatini modülde kullanılmak üzere bıraktı ve Ay yüzeyindeki ilk gezisine Speedmaster yanında olmadan çıktı. Armstrong'dan yaklaşık 15 dakika sonra  Buzz Aldrin, Omega Speedmaster kolunda bulunduğu halde Ay yüzeyi üzerinde yürüyüş gerçekleştirmiştir. Aldrin'in saati 1971'den beri kayıptır. Aldrin, saatini sergilenmesi için Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti Washington'da bulunan Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi'ne (National Air and Space Museum) gönderdi, ancak saat müzeye asla ulaşmadı. Apollo 11 görevinde yer almış olan diğer iki astronot Neil Armstrong'a ve Mike Collins'e ait saatler müzede sergilenmektedir.

"Houston, bir sorunumuz var!"

1970 yılı Nisan ayında yeniden Ay'a ayak basmak için yola çıkan Apollo 13 büyük bir teknik talihsizlik yaşadı. Bu talihsizlik Speedmaster'ın adının tarihe geçmesini sağladı. Apollo 13 ekibi oksijen tankının infilak etmesi nedeniyle görevi yarıda kesmek zorunda kaldı. Apollo 13 ekibinin komutanı Jim Lovell, teknik arızayı artık herkes tarafından bilinen şu sözlerle NASA yer istasyonuna bildirdi: "Houston, bir sorunumuz var!" O andan itibaren önemli olan tek şey mürettebatın dünyaya sağ salim dünyaya dönebilmesiydi. Astronotların bunun için rotalarını düzeltmeleri ve roketleri tam olarak 14 saniye boyunca ateşlemeleri gerekiyordu. Astronot Jack Swigert, 14 saniyelik süreyi ölçmek için Speedmaster'ı kullandı. Rota düzeltme manevrası başarıyla gerçekleştirildi. Başarız olsalardı Apollo 13 dünyadan yaklaşık 60.000 km uzağa sürüklenecek ve uzayın derinliklerinde kaybolacaktı.
Speedmaster Professional, Apollo 13 mürettebatının kurtarılmasında oynadığı rol nedeniyle NASA'nın en büyük ödülü olan Silver Snoopy Award (Gümüş Snoopy Ödülü) ile onurlandırılmıştır. Bu heyecan verici hikayenin 1995 yılında Hollywood tarafından beyaz perdeye aktarılması Speedmaster Professional modelinin özel bir saat olduğu yolundaki imajı daha da pekiştirmiştir. Filmin başrol oyuncusu Tom Hanks fimin çekimlerinden sonra da "Speedy" kullanmaya devam etmiştir. Omega, Apollo 13'un kurtarılma operasyonu hatırasını yaşatmak üzere kadranında ve kasa arka kapağında Snoopy motifleri yer alan iki özel model üretmiştir.
Ay'a yapılan Apollo uçuşlarının 1972 yılında sona erdirilmesine rağmen Speedmaster Professional resmi astronot saati olarak uzay mekiği ile yapılan uçuşlarda da kullanılmaya devam edildi.

Orjinaline Sadık Mekanizma

Apollo görevlerinden bu yana Speedmaster'ın hem dış tasarımı hem de mekanizması değişmeden neredeyse aynı kalmıştır. Omega, yapısı neredeyse birbiriyle aynı manuel kurmalı 1861 ve 1863 mekanizmalarını bu modelde kullanmaktadır. Mekanizmaların güç rezervi 48 saattir ve saatte 21.600 yarı titreşim (A/s) yaparak çalışırlar. 1968 yılına kadar yarı titreşim değeri sadece 18.000'di. 1968 yılından itibaren 1997 yılından itibaren 1861 mekanizması olarak kullanılmaya devam edecek olan 861 mekanizması kullanılmaya başlandı.
Ay Saati'nin günümüzde üretilen versiyonunun adına kasa çapının büyüklüğü eklenmiştir: Speedmaster Professional 42 mm. Model 5 bar basınca dayanıklıdır. Bu değer 50 metre derinliğe kadar su geçirmezliğe sahip olma anlamına gelmektedir. Saat bileğinizdeyken rahatlıkla yüzebilirsiniz, ancak su kayağı yapmak için uygun değildir.

Uzayda Kullanılan Diğer Saatler: Breitling ve Fortis

Speedmaster Professional'in baskın konumuna rağmen Omega uzayda kullanılan saatleri üretilen tek firma değildir. 1962 yılında dünyanın çevresinde üç tur atan astronot Scott Carpenter Breitling Navitimer modelini kullanmıştır. Bu model uzayda kullanılan ilk kronograf modeli olmuştur. Sovyet uzay programı yöneticileri de uzay programlarında İsviçre kalitesini tercih etmişlerdir. Fortistarafından üretilen Official Cosmonauts Chronograph modeli resmi kozmonot saati olarak kullanılmıştır.Breitling Navitimer tanınmış pilot saatlerinden biridir. Fortis sektörde sabit bir büyüklüğe sahiptir. Speedmaster en başta yarış sporları için üretilmiştir. Bu, model için neden Speedmaster isminin seçildiğini de açıklamaktadır. 1957 yılında piyasaya çıkan saat kronometre işleviyle yarışlarda tur sürelerini ölçmek için tasarlanmıştı.