Oturum açOturum aç
7.352 saatler için "

Panerai

"
Marka
Model
Fiyat
Çap
Yıl
Bulunduğu yer
Daha fazla
Seçiminiz

Seçiminiz

Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Genel Bilgiler
Saat Çeşitleri
Referans
Daha fazla…
Yeni/ikinci el
Stok bilgisi
Cinsiyete göre
Durum
Daha fazla…
Teslimat kapsamı
Özellikler & İşlevler
Çalışma şekli
Kasa tipi
Daha fazla…
Kadran
Daha fazla…
Cam
Daha fazla…
Fonksiyonlar
Daha fazla…
Kalınlık
Daha fazla…
Bezel malzemesi
Daha fazla…
Sayi kadranı
Su geçirmezlik
Daha fazla…
Diğer özellikler
Daha fazla…
Kordon
Kordon malzemesi
Daha fazla…
Ağ kalınlığı
Daha fazla…
Kordon rengi
Daha fazla…
Toka malzemesi
Daha fazla…
İptal et

Sıralama

Panerai Luminor Panerai Luminor 6-10 iş günü içinde gönderime hazır 47.819 TL RU 2014

Panerai: Kült İtalyan Markası

Panerai, tepe koruma köprüsüne sahip saatleriyle tanınmaktadır. Görkemli kasa boyutları ve kendine has estetik tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Panerai, sağlamlığı, işlevselliği ve hassasiyetiyle öne çıkan bir markadır.

Panerai saat takanlar meraklı bakışları üzerlerine çekerler. Bunun nedeni saatlerin sahip olduğu eşsiz tasarımdır. 42 mm ila 48 mm kasa büyüklüğüne sahip Panerai saatler 1930'lu ve 1950'li yıllarda üretilen saatleri hatırlatmaktadır. Panerai bu yıllarda İtalyan Deniz Kuvvetleri için dalış malzemeleri üretmekteydi. Luminor modeli tasarımının bir parçası olan tepe koruma köprüsü özellikle dikkat çekicidir. Bu köprü kapalı durumdayken kurma tepesini yastık şeklindeki kasaya sıkıştırır ve saatin su geçirmemesini sağlar. İtalyan asıllı Amerikalı oyuncu Sylvester Stallone Daylight filminin çekimlerinde kullanılmak üzere özel bir Luminor serisi siparişi vermiştir. Bu özel seri "Slytech" adıyla tanınmaktadır. Terminatör filmiyle tanınan ünlü oyuncu Arnold Schwarzenegger Eraser filminde Luminor Marina modelini kullanmıştır.
Panerai tarafından üretilen ilk kol saati Radiomir modelidir. 1936 yılından beri üretilen bu modelinin tasarımında tepe koruma köprüsüne yer verilmemiştir. Tam adı Officine Panerai olan şirket İtalyan ordusu için saatler geliştirmiştir. Bu model 47 mm'lik kasa büyüklüğü ile büyük bir Rolex Oyster saate benzemektedir. Gerçekten de Panerai bu modeli tasarlarken Rolex'in saat tasarımlarından faydalanmıştır. Günümüzde Panerai modelleri dört koleksiyon altında toplanmıştır: Radiomir, Radiomir 1940, Luminor ve Luminor 1950. İsimlerinde 1940 ve 1950 bulunan koleksiyonlarda yer alan saatler bu yıllara özgü tasarım özelliklerine sahip retro saatlerden oluşmaktadır. Panerai, kronograf işlevli modelleri, 3 ibreli ve iki saat dilimli modeller, manuel ve otomatik mekanizmalı ve Tourbillionlu modeller üretmektedir. Richemont Grubu, Panerai'yı 1997 yılında satın almış ve şirketin üretimini 2002 yılında İsviçre'nin Neuchâtel kentine taşımıştır.

Panerai'ın Kendine Özel Tasarımı

Radiomir ve Luminor modellerinin tasarımı son 70 yılda hiç değişmemiştir. Aynı tasarımda ısrar edilmesi şirketin günümüzdeki başarısına büyük katkı bulunmuş ve markanın geniş hayran kitlesinin oluşmasını sağlamıştır. Kendilerini "Paneristi" olarak adlandıran bu kitle paslanmaz çelikten üretilen ve kadranı rahatça okunabilen bu görkemli saatlere tutkuyla bağlıdır. Saatin yastık şeklindeki kasası gibi kadran üzerindeki Arap rakamları da değişikliğe uğramamıştır. Dalış saatlerinde işlevsellik ön plandadır. Bunun en önemli nedeni saatlerin 1930'lu ve 1950'li yıllarda İtalyan Deniz Kuvvetlerinde görev yapan su komandolarının ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Saatler geçmişlerine borçlu oldukları bu işlevsellikleri sayesinde günümüzde de beğeni toplamaktadır: Siyah kadranlar, açık tonlarda parlayan rakamlar ve ibreler ve tepe koruma köprüsü İtalyan donanmasının ihtiyaçları doğrultusunda saatte yer almıştır. Bu özellikler zaman içinde Panerai markasının tasarımını belirler hale gelmiştir.

Panerai'ın Kendi Üretimi Mekanizma

Panerai 2005 yılından beri kendi saat mekanizmalarını üreten seçkin İsviçreli saat üreticilerinden biri haline gelmiştir. Bu yıla kadar Panerai saatlerinde çeşitli şirketlerden satın alınan mekanizmalar kullanılıyordu. Bu mekanizmalarının önemli bir bölümü de Swatch Group'a ait olan işlenmemiş saat mekanizması ürecisi ETA'dan temin edilmekteydi. Ancak Zenith ya da Jaeger-LeCoultre gibi önemli saat mekanizması üreticileri de tedarikçiler arasında yer almaktaydı. En çok kullanılan mekanizmalar Valjoux 7750 (kronograf işlevi bulunmayan mekanizma) ve manuel kurmalı mekanizma Unitas 6497 olmuştur.
Panerai'ın 2005 yılında ürettiği manuel kurmalı P.2002 mekanizması şirket tarihinde yeni bir sayfa açtı. Şirketin kendi olanaklarıyla ürettiği ilk mekanizma olan P.2002 toplam 247 parçadan oluşmaktadır. Mekanizmanın çapı 31 mm ve yüksekliği 6,6 mm'dir. Bir seri halinde yerleştirilmiş 3 yay tamburu saatin 8 gün boyunca kurulmadan çalışmasını sağlamaktadır. Güç rezervi göstergesi saatin kadranı üzerinde çizgisel olarak konumlandırılmıştır. Balans çarkı frekansı 4 Hz'dir, bu balans çarkının saatte 28.800 yarı titreşim yaptığı anlamına gelmektedir. Zaman ayarının hassas bir şekilde yapılmasını sağlamak için mekanizmaya saniye durdurucu eklenmiştir. Ayarlama sırasında saat 9 pozisyonunda bulunan küçük saniye ibresi sıfıra atlar. Bu sayede saniye hassasiyetinde ayar yapma imkanı sağlanır. Mekanizmada ayrıca 24 saat göstergeli GMT fonksiyonu ve bulunulan coğrafi mevkiye göre hızlı saat ayarlama özelliği de bulunmaktadır. Tarih penceresi saat 3 pozisyonunda yer almaktadır.
P.2003 mekanizması P.2002'nin otomatik kurmalı versiyonudur. Mekanizma 296 parçadan oluşur, kalınlığı 8 mm ve çapı 31 mm'dir. Mekanizmanın kalınlığının 1,4 mm artmasının nedeni mekanizmanın ortasına yerleştirilmiş ve üstünde "Officine Panerai" yazısı bulunan kurma rotorudur. Yay tamburunun yayları volanları iki yöne doğru çeker. Otomatik mekanizmanın güç rezervi 10 güne ulaşmaktadır.
P.2004 mekanizması manuel kurmalı kronograf modellerinde kullanılmaktadır. 8,2 mm kalınlığa sahip mekanizma 321 parçadan oluşmaktadır. Saat 8 pozisyonunda bulunan bir düğme başlatma, durdurma ve sıfırlama işlemlerinin hepsini yerine getirir. P.2002 mekanizması gibi manuel kurmalı bu mekanizma da 8 günlük güç rezervine sahiptir. Panerai'ın kendi ürettiği ilk kronograf mekanizması olma özelliğine sahip P.2004'te GMT işlevi ve tarih göstergesi de bulunmaktadır.

Tourbillonlu Mekanizma: P.2005

Manuel kurmalı P.2005 mekanizması saat işçiliğinin üstün örneklerinden biridir. Bu mekanizmanın en karakteristik özelliği sahip olduğu Tourbillon'dur. Tourbillon olarak adlandırılan kafes saat ustası Abraham Louis Breguet tarafından 19. yüzyılın başında geliştirilmiştir. Eşapman ve salınım sistemlerinin içine yerleştirildiği bu kafes dakikada bir kez kendi etrafında dönerek yer çekiminin mekanizma üstündeki etkisini azaltmaktadır. P.2005 mekanizmasını eşsiz kılan balans çarkı ve eşapmanın içinde yer aldığı kafesin balans çarkı eksenine dik bir eksende kendi etrafında dönmesidir. Tourbillon kullanılan diğer mekanizmalarda kafes normalde yatay pozisyonda durur. Ayrıca kafes kendi etrafında yaptığı dönme hareketi için sadece 30 saniyeye ihtiyaç duyar. Bu tasarım ve daha yüksek dönüş hızı hassasiyet kayıplarının daha iyi bir şekilde dengelenmesini sağlar. 239 parçadan oluşan mekanizmanın rezerv gücü 6 gündür. Tourbillion alışılmışın aksine saatin ön tarafı yerine arka tarafına bakılınca görülebilmektedir.

Kökleri 1860 Yılına Uzanan Gelenek

Giovanni Panerai 1860 yılında Floransa'da içinde saatçilik okulunun da bulunduğu bir saat atölyesi kurarak üretime başladı. Panerai, kurduğu atölyede Leonardo da Vinci'nin ve Galileo Galilei'ın saat çizimlerini yeniden hayata geçirmeyi amaçlıyordu. Şirketin kuruluş yıllarına ait belgelerin önemli bir kısmı 1966 yılındaki selde yok olduğundan aile şirketinin tarihiyle ilgili tüm bilgileri bulmak mümkün değildir. Ancak 20. yüzyılın başında şirket levhasında "Orologeria Svizzera" (İsviçre Saatçiliği) yazısı bulunduğu kesin olarak bilinmektedir. 1920 yılından itibaren aile şirketinin yönetimini Giovanni Panerai'ın oğlu Leon Francesco devraldı. Francesco'nun oğlu Guido da aynı şekilde aile şirketinde görev almıştır. Şirket ilk dönemlerinde İsviçre'den ithal ettiği saatleri satmıştır. Gümrük vergisini düşük tutmak için saat parçaları getirilerek Panerai'ın atölyesinde monte edilip ayarlanmaktaydı. Montaj ve ayar işlemlerini Panerai'ın kendi saatçilik okulunda eğitim almış ustalar yerine getirmekteydi.
"Orologeria Svizzera" 20. yüzyılın başında Floransa'nın en önemli saat üreticisiydi. Panerai, Jaeger-LeCoultre, Ulysse Nardin, Vacheron Constantin ve Rolex gibi büyük üreticilerinin saatlerini satmaya devam ederken saat ve yedek parçaları toptan satışını yapmaya devam etmiştir. Şirketin bir diğer faaliyet alanı da kuyumculuk olmuştur. Panerai'ın müşterileri arasında ünlüler, zengin Floransalılar ve hatta İtalyan kraliyet ailesi de bulunmaktaydı.

İtalyan Donanmasıyla İşbirliği

1910 yılından beri İtalyan ordusu da şirketin müşterilerinden biridir. Giuseppe Panerai'ın zamanın savunma kuvvetlerinin amiraline yazdığı mektup, şirket ve İtalyan donanması arasındaki işbirliğini kayıt altına almıştır. Panerai, başlangıçta ordu için cep kronografları üretimi yapmıştır. Şirket, radyum bazlı yeni bir aydınlatma maddesi olan floresan karanlıkta da ışık vermeye devam ettiği için, 1910 ve 1914 yılları arasında Teğmen Carlo Ronconi ile beraber floresanlı gereçler üzerinde çalışmalar yürütmüştür. Deniz kuvvetleri tarafından yapılan çok sayıda testten başarılı sonuç alınması üzerine bu yeni madde üretimde de kullanılmaya başlanmıştır. "Radiomir" terimi ilk kez 1916 yılına ait bir Fransız patent kaydında yer almıştır. Kelime İtalyanca "radio" (radyum) ve "mira" (görüş) kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Panerai ilerleyen yıllarda İtalyan Silahlı Kuvvetleri için pusula, barometre, derinlik ölçer, su altı lambaları ve çok sayıda başka alet de üretmiştir.
Panerai, 2. Dünya Savaşı'nın başlamasından üç yıl önce Radiomir modelinin ilk prototipini geliştirdi. İtalyan Deniz Kuvvetleri, başka üreticilere ait çok sayıda su altı saatini test etti ve bunları komandolarının kullanımı için uygun bulmadı. Bunun üzerine Panerai Radiomir'in görev saati olarak kullanılmasına karar verildi. Radiomir, hem gündüz hem de gece kullanıma uygun olduğunu kanıtladı. Kadranında hem Arap hem de Romen rakamları yer alıyordu. Sıfır rakamı yerine bir üçgen kullanılmıştı. Radiomir'in 47 mm'lik çapı üretildiği dönemde de onu diğer saatlerden ayıran bir özellikti. Suya dayanıklı deri kordona sahip, İtalyan Deniz Kuvvetleri için üretilmiş bu özel seriden sadece 10 adet saat günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir.
Radiomir, 1938 yılından itibaren Gamma Grubu olarak adlandırılan su altı komandoları tarafından kullanılmaya başlamıştır. Radiomir'in seri üretim imalatı olan ilk modellerinde bazı iyileştirmeler yapıldığı görülmektedir. Kadranda 3, 6, 9 ve 12 Arapça rakamlarla yer almaktadır. Kadran iki katlı olarak tasarlanmıştır. Alt kadran diskinin üstü "Radiomir" ile kaplanmıştır. Üstte bulunan kadran diski üzerinde delikli saat ve rakamlar yer almaktaydı. Radiomir ile kaplı diskten o kadar fazla ışık yayılıyordu ki komandolar fark edilmemek için saatin üstünü sürekli kapalı tutmak zorunda kalıyorlardı. Saatin kasası 1940'lı yıllarda elden geçirildi. Saatin kordon bağlantıları da deniz altındaki yüksek basınca daha fazla dayanıklı hale getirildi. Konik kurma tepesi yerine silindir şeklinde kurma tepesi kullanımına geçildi. Saatin çalışmasını Cortébert 620 mekanizması sağlamaktaydı.
Panerai, 1940'lı yıllarda markanın ismiyle birlikte anılan yarım ay şeklindeki tepe koruma köprüsünü geliştirdi. Bu köprü tepeyi kasaya sabitleyerek saatin içine su sızmasını engellemektedir. Ayrıca mekanizmayı darbelere karşı da korumaktadır. Tepe köprüsü günümüzde Luminor modellerinde kullanılmaya devam etmektedir. 1940'lı yılların sonunda üretilmeye başlanan Trityum bazlı parlayan madde "Luminor" kullanımı da kendi dönemi için bir yenilik olarak kabul edilmektedir. Bu madde radyoaktif içerikli "Radiomir"in yerine kullanılmaya başlanmıştır. Mekanizma olarak manuel kurmalı Cortébert tercih edilmiştir.

Bir Başarı Örneği: Panarai

Lüks saat üreticisi Panerai'ın modellerinin en baskın özelliği kasalarının büyük olmasıdır. Sıkı sıkıya takip edilen geleneksel tasarım çizgileri ve başka bir örneği olmayan tepe koruma köprüsü sayesinde saatsevererin daha ilk bakışta hemen tanıyabileceği modeller ortaya çıkmaktadır. Askeri ihtiyaç nedeniyle ön planda tutulan işlevsellik, zaman içinde Panerai modellerinin en beğenilen karakteristik özelliği haline dönüşmüştür. Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger gibi ünlü isimler markanın kült statüsüne ulaşmasına yardımcı olmuştur. Richemont Grubu'nun 1997 yılında şirketi devralması sonrasında Panerai hem geliştirme hem de pazarlama faaliyetleri için gereksinim duyduğu mali kaynağa da kavuşmuştur. Panerai bu sayede kendi saat mekanizmasını üreterek çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Radiomir ve Luminor modelleri artık sadece askeri ihtiyaçlara cevap verecek şekilde üretilmemektedir. Büyük şehirlerde yaşayanlar, yaratıcı işlerde çalışanlar, ünlü aşçılar ve tüm iş alanlarındaki yöneticiler Panerai modellerini severek kullanmaktadır.