Oturum açOturum aç
617 saatler için "

Rolex Sky-Dweller

"
Marka
Model
Fiyat
Çap
Yıl
Bulunduğu yer
Daha fazla
Seçiminiz

Seçiminiz

Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Genel Bilgiler
Saat Çeşitleri
Referans
Daha fazla…
Yeni/ikinci el
Stok bilgisi
Cinsiyete göre
Durum
Teslimat kapsamı
Özellikler & İşlevler
Çalışma şekli
Kasa tipi
Daha fazla…
Kadran
Daha fazla…
Cam
Fonksiyonlar
Daha fazla…
Kalınlık
Bezel malzemesi
Daha fazla…
Sayi kadranı
Su geçirmezlik
Daha fazla…
Diğer özellikler
Daha fazla…
Kordon
Kordon malzemesi
Daha fazla…
Ağ kalınlığı
Kordon rengi
Daha fazla…
Toka malzemesi
Daha fazla…
İptal et

Sıralama

Rolex Sky dweller Rolex Sky dweller 117.516 TL

Rolex Sky-Dweller – Devrimci Bir Konsept

Sky-Dweller, İsviçreli saat üreticisi Rolex'in en karmaşık saatlerinden biridir. Senelik takvim ve ikinci saat dilimi özelliklerine sahiptir. 14 patentle korunan kol saati teknik incelikle kullanım kolaylığını birleştirmektedir.

Rolex Sky-Dweller'in Öne Çıkan 5 Özelliği

 • Yüksek kaliteli Rolex kronometre mekanizması 9001
 • Fonksiyonlar: İkinci saat dilimi, tarih göstergesi, senelik takvim
 • Optimal kullanım için çıkıntılı Ring Command bezel
 • Değerli materyaller: Sarı altın, beyaz altın ve everose (gül rengi) altın
 • 42 mm'lik kasa çapına sahip erkek saati

Sky-Dweller'in Teknik İncelikleri

Rolex tarafından üretilen saatler tüm dünyada sağlamlıkları, hassasiyetleri ve güvenirlikleriyle ünlüdür. Aralarında Submariner gibi dünyanın ilk dalış saatlerinden birinin de bulunduğu diğer modellerde ek işlev olarak sadece tarih göstergesi ve döner bezel bulunmaktadır. Altın kasasının çapı 42 mm olan Sky-Dweller modelinde senelik takvim, tarih göstergesi ve ikinci saat dilimi özellikleri yer almaktadır. Model, merkezi Cenevre'de bulunan şirketin en karmaşık saatlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
Sky-Dweller, Rolex'in senelik takvime sahip ilk modelidir. Ay sonunda takvim doğru bir şekilde diğer ayın ilk gününü gösterir. Tarih göstergesini Şubat ayının 28. ya da 29. gününden sonra manuel olarak düzeltmeniz gerekecektir. Ay göstergesi saat markörlerinin üstündeki dörtgen penceredeki işaretle gösterilir. Örneğin Temmuz ayında bir günü göstermek için saat 7 markörü üstünde bulunan pencerede kadranla kontrast oluşturacak şekilde bir renklenir. Rolex, saros döngüsüne atfen senelik takvimine Saros adını vermiştir. Saros döngüsü, 18 yıl, 11 ay, 8 saatlik (yaklaşık 6585 ⅓ gün) bir tutulma döngüsüdür. Güneş ve Ay tutulmalarının tahmininde kullanılır.
Sky-Dweller benzersiz 24 saatlik göstergesinde ikinci saat dilimini ve birinci saat dilimini göstermektedir. Saat 12 pozisyonunda bulunan kırmızı üçgen dünyanın başka bir yerinde saatin kaç olduğunu gösterir. 24 saatlik skala sayesinde diğer yerleşim yerinde gece mi gündüz mü olduğu ilk bakışta rahatlıkla anlaşılabilir. Gösterge tam olarak görülebilir ve kadrandan biraz daha yüksekte yer almaktadır. Akrep ve yelkovan da saatin rahat okunmasına katkı sunmaktadır. Akrep ve yelkovanın ucunda bulunan üçte birlik kısmı iskeletleştirilmiştir ve bu sayede oluşan boşluk saat 12'de iki ibre üst üste geldiğinde kırmızı üçgen görülmesine olanak sağlar. Akrep ve yelkovan üzerindeki fosforlu madde saatin gece rahatlıkla okunmasını sağlar.

Rolex Sky-Dweller için satın alma ipuçları

Hem GMT işlevi olan hem de takvim özelliği bulunan mekanik bir kol saati mi arıyorsunuz? O zaman Rolex'in Sky-Dweller modeli sizin için en uygun saattir. Saatin tarihini yılda sadece bir kez, şubat ayının sonunda düzeltmeniz gerekecektir. Tarih ve gün göstergeli saatlerin önemli bir kısmı yılda 5 kez düzeltilmelidir (30 gün süren her bir ayın bitiminde). 24 saatlik skala ikinci saat diliminde o anki saati görmenizi sağlar. Saatin tasarımı geleneksel Rolex çizgilerini taşımaktadır. Çıkıntılı Ring-Command bezel, Romen rakamları ve 18 ayar altın sportif Oyster kasaya zarif bir görünüm katar. Beyaz altın, sarı altın ve everose (gül rengi) altın arasında tercih yapılabilir. Çok iyi durumdaki ikinci el saatlerin fiyatı yaklaşık 20.000 Euro'dan başlamaktadır. Deri kordonlu yeni saatlerin fiyatı 23.000 Euro civarındadır. Tercihiniz President bilezikten yana olursa yaklaşık 30.000 Euro'yu gözden çıkarmanız gerekecektir.
İkinci saat dilimine sahip daha uygun fiyatlı bir saat arıyorsanız, bu özelliğe sahip ama takvim özelliği bulunmayan Rolex'in GMT-Master modeli sizin için uygun bir saat olabilir. Uçak pilotlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1950'li yıllarda üretilen bu paslanmaz çelik saat en sevilen koleksiyoner saatlerinden biri haline gelmiştir. Bu saatin ayırt edici özellikleri dördüncü ibre, genelde iki renkli olarak üretilen 24 saatlik skalaya sahip döner bezeldir. Akrep ve bezel birbiriyle etkileşim halinde ikinci saat dilimini gösterir. Paslanmaz çelikten üretilen ikinci el modellerin fiyatları yaklaşık 5.000 Euro'dur. 1950'li yıllardan kalan vintage modeller az sayıda üretilmiştir ve çok ilgi görmektedirler. Bu modeller 40.000 Euro'dan fazla fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Rolex tarafından üretilen GMT-Master ve Sky-Dweller modellerinin ikisi de ikinci saat dilimine ihtiyaç duyan pilotların ve sık sık seyahat edenlerin kullanımına uygundur.

Rolex Sky-Dweller satın alırken göz önünde bulundurulacak faktörler:

 • İkinci saat dilimli ve yıllık takvimli erkek saati
 • 18 ayar altından imal edilen saatler; ikinci el saatlerin fiyatı yaklaşık 20.000 Euro'dan, yeni saatlerin fiyatıysa yaklaşık 30.000 Euro'dan başlamaktadır
 • Rolex'in alternatifleri: Paslanmaz çelikten imal edilmiş GMT-Master, fiyatı yaklaşık 5.000 Euro
 • Diğer üreticilerin benzer saatleri: Blancpain Villeret Quantième Annuel GMT, fiyatı yaklaşık 27.000 Euro, beyaz ya da kırmızı altından altından imal edilen, ikinci saat dilimine ve senelik takvime sahip klasik erkek saati

Yaratıcı Kullanım Kolaylığı

Sky-Dweller'in özel yanlarından biri sahip olduğu döner, çıkıntılı Ring-Command bezeldir. Bu bezel saatin bazı özelliklerinin kullanımında temel bir rol oynar. Profesyonel denizciler için üretilen mekanik geri sayım mekanizmasına sahip Regatta kronografı Yacht-Master II modelinde olduğu gibi bezel komplikasyonların ayarlanmasında kullanılmaktadır. Bezel şu şekilde çalışmaktadır: Kurma tepesinin vidasını gevşetip çektikten sonra bezeli sola saat 11 pozisyonunda kilitlenecek şekilde çevirin. Artık tarihi her iki yöne ayarlayabilirsiniz. Ay sonuna gelinip yeni aya geçerken tarih ayarı da aynı şekilde yapılır.
Bezeli saat 10 pozisyonuna kilitlenecek şekilde çevirirseniz yerel saati (birinci saat dilimini) düzeltebilirsiniz. Akrep, yelkovan ve saniye göstergesi birinci saat dilimini gösterir. Kurma tepesini çevirdiğinizde akrep ileri ve geri hareket eder. Bu pozisyonda tarih de ayarlanabilmektedir.
Bezeli saat 9 pozisyonuna kilitlenecek şekilde çevirirseniz ikinci saat dilimi (24 saatlik skala) akrep ve yelkovanla ile ayarlanır. Denge çarkını durdurma özelliğine sahip olan 9001 mekanizması bu pozisyonda saniye ibresini durdurur. Bu sayede saatin saniye dakikliğinde ayarlanması mümkündür. Bezel hareket ettirilirken tepe çekili pozisyonda kalabilir, mekanizma herhangi bir zarar görmez. Bezelin her üç pozisyonunda da tepeyle saati kurmak mümkündür.

Ring Command Bezel Ayarlama İmkanı

 • Kurma tepesi çekili halde bezeli sola saat 11 noktasına çevirince tepe üzerinden gün ve ay ayarı yapılır
 • Kurma tepesi çekili halde bezeli sola saat 10 noktasına çevirince tepe üzerinden birinci saat dilimi ayarı yapılır
 • Kurma tepesi çekili halde bezeli sola saat 9 noktasına çevirince tepe üzerinden ikinci saat dilimi ayarı yapılır

Sky-Dweller'ın Tasarımı ve Saatte Kullanılan Materyaller

Rolex, Sky-Dweller modelinde de spor saatleri koleksiyonunda kullandığı en eski ve en bilinen kasa tipi olan Oyster'i tercih etmiştir. 9001 mekanizmasıyla beraber sunulan yeni işlevler nedeniyle kasa çapı 42 mm'ye ulaşmıştır. Sky-Dweller bu sayede hacimli modeller arasında popüler bir saat olmayı başarmıştır. Sahip olduğu kasa çapıyla merkezi Cenevre'de bulunan üreticinin en büyük saatlerinden biridir. Sky-Dweller tanıtımının yapıldığı 2012 yılında beri sadece 18 ayar altından imal edilmektedir. Sarı, beyaz ya da Rolex tarafından everose olarak adlandırılan gül rengi altın arasında seçim yapmanız mümkündür. Everose, 2005 yılından beri Rolex'in saatlerinde kullandığı diğer altın alaşımları gibi şirketin kendi döküm atölyelerinde üretilmektedir. Saatin altından imal edildiği bileğe takıldığında da ağırlığı nedeniyle hemen anlaşılmaktadır. Sky-Dweller yaklaşık 250 gramlık ağırlığıyla en ağır kol saatlerinden biri olma özelliğine sahiptir.
Kordon olarak altından imal edilmiş üç sıralı Oyster bilezik ya da kahverengi ve siyah renklerde mevcut olan timsah derisi kayış arasında bir tercih yapılabilir. Oyster'in sahip olduğu katlama mekanizması bileziğin 5 cm'ye kadar uzamasına imkan verir ve böylece bileklerin birkaç milimetre şiştiği yaz günleri için pratik bir çözüm sunar.
Sky-Dweller modelinin tasarımı zarif sportif bir görünüme sahip Rolex Day-Date'in tasarımına benzemektedir. Day-Date modelinde saat 3 pozisyonunda tarih göstergesi bulunurken saat 12 pozisyonunda haftanın günü gösterilir. Çıkıntılı bezeller ve Romen rakamları saate zarif bir görünüm sağlar. Sky-Dweller'in bezelinin yapısı başka bir avantaj daha sunar: Çıkıntılı bezeli kavramak ve çevirmek parlatılmış bezele göre daha kolaydır. Sarı altından imal edilen saatlerde kullanılan Arapça rakamlar modele daha sportif bir hava katar. Beyaz altından üretilen saatlerse daha az gösterişli saatleri tercih edenler için idealdir.

Hassas Mekanizma

Rolex on yıllardır sağlam ve hassas saat mekanizmaları üretmektedir. İsviçreli şirket tarafından üretilen tüm mekanizmalar İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından verilen sertifikaya sahiptir ve ayrıca Rolex tarafından da ek testlerden geçirilmektedir. Mekanizmanın yüksek hassasiyetinin bir sonucu olarak kadranda Superlative Chronometer yazısı yer almaktadır. 9001 mekanizmasını kullanan Sky-Dweller modelinin kadranında da bu yazı bulunmaktadır. Rolex, yapılan iyileştirmeler ve eklenen yeni işlevlerle 3135 mekanizmasından önemli ölçüde farklılaşan 9001 mekanizmasını 2012 yılında tanıttı. Yapılan iyileştirmelerden biri kronograf mekanizması 4130'da da kullanılan rulman yataklı rotordur. Rolex'in diğer mekanizmalarında kullanılan düz rulmanlı rotorlara göre aşınmaya karşı daha dayanıklıdır. 4130 mekanizması gibi 9001 mekanizması da 72 saatlik güç rezervine sahiptir. Cuma akşamı kurduğunuz saat hafta sonu kurmaya gerek kalmadan pazartesiye kadar yüksek hassasiyetle çalışmasına devam eder.
Rolex ustaları travers denge köprüsünü de daha mükemmel bir hale getirdiler. Dört adet tırtıllı vida sayesinde denge çarkı eksenin ince ayarı daha kesin olarak yapılabilmektedir. İnce ayar için Rolex mekanizmaların karakteristik özelliklerinden biri olan rakkas çarkında konumlandırılmış Microstella somunları da kullanılmaktadır. Ayrıca amanyetik niyobyum ve zirkonyum alaşımından imal edilmiş Parachrom pandül yayı da kullanılmaktadır. Breguet son kurma dönüşlü parachrom pandül yayı da ince ayar sistemiyle beraber mekanizmanın kronometre hassasiyetinde çalışmasına katkı sunar.
Rolex tarafından geliştirilen Paraflex darbe koruma sistemiyle mekanizma darbelere ve sarsıntılara karşı da korunmuştur. Bu sistem hem denge çarkına hem de eşapman çarkına yönelik darbelere karşı tampon görevi görür. Sistem darbeyi emer ve denge çarkı eksenini eski pozisyonuna sokar. Paraflex'in Incabloc darbe koruma sistemine göre daha iyi sonuç vermektedir.
Mekanizma parlatılmış arka kasa kapağının arkasına saklanmış olsa da mekanizma üzerinde bazı süslemeler yer almaktadır. Köprüler gibi güneş ışını şeklinde süslemeye sahip iskeletleştirilmiş rotor bunlardan biridir. Parlatılmış vida başları ve altın yazı gravürleri diğer dekoratif öğelerdir.

Bu da ilginizi çekebilir: