Oturum açOturum aç
3.203 saatler için "

Seiko

"
Marka
Model
Fiyat
Çap
Yıl
Bulunduğu yer
Daha fazla
Seçiminiz

Seçiminiz

Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Genel Bilgiler
Saat Çeşitleri
Referans
Daha fazla…
Yeni/ikinci el
Stok bilgisi
Cinsiyete göre
Durum
Daha fazla…
Teslimat kapsamı
Özellikler & İşlevler
Çalışma şekli
Kasa tipi
Daha fazla…
Kadran
Daha fazla…
Cam
Daha fazla…
İşlevler
Daha fazla…
Kalınlık
Daha fazla…
Bezel malzemesi
Daha fazla…
Sayi kadranı
Su geçirmezlik
Daha fazla…
Diğer özellikler
Daha fazla…
Kordon
Kordon malzemesi
Daha fazla…
Ağ kalınlığı
Daha fazla…
Kordon rengi
Daha fazla…
Toka malzemesi
Daha fazla…
İptal et

Sıralama

Seiko Sportura SPC039P2 new Seiko Sportura SPC039P2 new 998 TL

Seiko: Japon Teknolojisi ve Üretim Geleneği

Seiko kadar yaratıcı başka bir saat üreticisi bulmak çok zordur. Japon üretici yüksek kaliteyi, en yeni teknolojiyi ve uygun fiyatları birleştirmektedir. Seiko, quartz saatlerin seri üretimini yapan ilk şirket olarak saatçilik tarihine geçmiştir.

Seiko'nun Öne Çıkan Modelleri

Grand Seiko

  • Seiko'nun Amiral Gemisi
  • Klasik ve Zarif Tasarım
  • Seiko'nun Kendi Üretimi Mekanizmalar

Spring Drive

  • Mekanik Saat Mekanizması
  • Quartz Hassasiyeti
  • Akıp Gidip Saniye İbresi

Prospex

  • 1000 Metreye Kadar Su Geçirmezlik
  • Otomatik Mekanizmalar

Geniş Ürün Yelpazesi

Seiko'nun en önemli özelliklerinden biri çok farklı mekanizmaları kullanmayı başarmış olmasıdır. Quartz kullanılan mekanik mekanizmanın üretilmesi uzunca bir süre geometride dairenin kareleştirilmesi probleminin çözülmesi gibi imkansız görülmüştür. Ancak merkezi Tokyo'da bulunan şirket quartz mekanizmayı mekanik saatlerde kullanmanın iki farklı şeklini bulmayı başarmıştır. Geniş bir ürün yelpazesine sahip Japon şirket güneş enerjisiyle çalışan yenilikçi mekanizmalarla beraber, klasik mekanik mekanizmalarla ve pille çalışan quartz mekanizmalarla çalışan modeller üretmektedir.

Grand Seiko: İsviçre Saatlerinin Ezeli Rakibi

Japon üretici, lüks saat segmentinde 1960 yılından beri üretimini yaptığı Grand Seiko koleksiyonuyla temsil edilmektedir. Otomatik mekanizmaların kullanıldığı bu model serisi İsviçre üretimi saatlerle aynı yüksek saat işçiliğine sahiptir. Bu koleksiyonda yer alan saatlerin fiyatları da diğer Seiko saatlerden daha yüksektir. Grand Seiko 9S modelinin fiyatı 6000 Euro'yu aşmaktadır. Sade bir tasarıma sahip olan 9S serisindeki modellerin kasası paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Neredeyse her ortamda rahatlıkla kullanılabilen saat 40 mm'lik kasa çapı sayesinde hem ince hem de kalın bileklerde rahatlıkla taşınabilmektedir. Kadranda sayılar yerine çizgi markörlerin kullanılması ve sivri ibreler bu olağanüstü saatlerin tasarım çizgilerini daha da vurgular.
En gözde otomatik mekanizmalı 9S modelleri yüksek frekansla çalışan saatlerdir. Normal mekanizmalar saatte 21.600 ya da 28.800 yarı titreşim yaparken, Grand Seiko'da kullanılan 9S85 ya da 9S86 mekanizmaları saatte 36.600 yarı titreşim yaparak çalışır. Bu 5 Hz frekans değerine denk gelmektedir. Daha yüksek frekans değeri daha yüksek hassasiyet anlamına gelmektedir. Daha fazla hassasiyet isteyenler 9F quartz mekanizmayı tercih edebilirler. Bu mekanizma 1 yıl içinde sadece 10 saniye hata payıyla çalışır. 9F serisi içindeki iki model dalış saati olarak tasarlanmıştır. Bu saatlerde tek yöne dönen bezel ve parlayan rakamlar yer almaktadır. 200 metreye kadar (20 bar) su geçirmezliğe sahip olan bu iki model birbirinden siyah ve beyaz kadrana sahip olmasıyla farklılaşır.
Grand Seiko serisi içinde 9R serisi teknik açıdan daha öne çıkmaktadır. Şirket bu seride en yeni mekanizması olan Spring Drive'ı kullanmaktadır. Bu mekanizmada saati takanın hareketleriyle ya da manuel kurulan bir yay enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Yay, ibreleri hareket ettirmek için depoladığı gerilimi kontrollü olarak serbest bırakır. Bu noktaya kadar çalışma prensibi neredeyse 100 yıldır kullanılan otomatik mekanizmalarınkiyle aynıdır.

Spring Drive: Hassasiyette Devrim Yaratan Saat

Japon mühendisler, Spring Drive mekanizmasıyla mekanik saatçilik geleneğini quartz teknolojisiyle birleştirmeyi başarmışlardır. Spring Drive yayı quartz kristali titreştirerek elektrik üretilmesini sağlar. Hızlı ve düzenli ritmik quartz titreşimleri elektrik üretir. Bu elektrik akımı adım motorunun hızını hassas bir şekilde ayarlar. Adım motoru saniyede 8 kez döner ve böylece çark mekanizması üzerindeki ibreler çok düzenli rotasyon içinde hareket eder. Adım motorunun hareketi quartz salınımları sayesinde çip tarafından kontrol edilir ve tespit edilen sapmalar düzeltilir. Örneğin çark hızlı hareket ediyorsa, yavaşlatılır. Bu teknik mekanik mekanizmadaki eşapman sisteminin yerini utar ve ona göre çok daha hassastır: Seiko'nun verilerine göre Spring Drive teknolojisine sahip saat günde 1 saniye sapmayla çalışır. Bu saatleri kullananlar haftada sadece 1-2 saniye sapmanın olduğunu belirtmektedirler. Tam kurulma durumunda güç rezervi 72 saattir.
Seiko, 1982 yılında Spring Drive teknolojisinin patentini aldı ve 1998 yılında düzenlenen Basel saat fuarında bu teknolojiyi kamuoyuna tanıttı. Daha sonra bu teknolojiyle bazı modeller üretilmiş olsa da, bu üretim sınırlı sayıda kaldı. Mekanizma teknolojisinde bir devrim yaratan bu yeni teknolojiyle üretilen saatlerin dünya genelinde satışa sunulması için 2005 yılına kadar beklenmesi gerekti Bu yeni mekanizmayla çalışan saatlerin saniye ibresinin hareket şekli onu diğer saatlerden ayırır. Quartz saatlerde ve mekanik saatlerde saniye ibresi adım adım ilerlerken bu yeni mekanizmaya sahip saatlerde saniye ibresi akarak ilerler.

Kinetic: Hareketi Elektriğe Çeviren Mekanizma

Seiko, hareketten enerji kazanımı prensibi çalışan başka bir quartz sistemiyle de ilgiyi üzerine çekmiştir: Kinetic mekanizma. Bu mekanizması yapısı ve çalışma prensibi Spring Drive'ınkine göre daha basittir. Kinetik teknolojisine sahip saatler temel olarak bir quartz mekanizmayla çalışır. Ancak mekanizmayı çalıştıran enerji pil yerine lityum iyon aküden temin edilir. Kurma rotoru kolun her hareketinde aküyü rotor aracılığıyla şarj eder. Seiko bu yeni mekanizmanın prototipini 1986 yılında Basel Saat Fuarı'nda tanıttı. 1991 yılından beri seri üretimi yapılan seri "Kinetic" adını taşımaktadır. Şimdiye milyonlarca adet satılan bu saatlerde zaman için bazı iyileştirmeler de yapılmıştır. Japon üretici 2007 yılında Direct Drive işlevini de bu teknolojiyle beraber kullanmaya başlamıştır. Bu yeni özellik sayesinde sadece kolun hareketi sayesinde değil, tepenin kurulmasıyla da enerji kazanma seçeneği sağlanmıştır. Seiko, Kinetic adı altında sunduğu serinin yanı sıra Sportura ve zarif Premier koleksiyonunda da bu mekanizmayı kullanmaktadır.
Japon üretici, Spring Drive ve Kinetic teknolojileri dışında da enerji kazanma imkanlarından faydalanmak için çalışmalar yürütmektedir. Çok sayıda Seiko saat güneş enerjisiyle çalışmaktadır. Güneş hücreleri quartz kristalini titreştirerek oskülatör düzeneğinden geçerek saati çalıştıran elektriğin güneş ışığından elde edilmesini sağlarlar. Teknolojinin ön planda olduğu Astron koleksiyonunda kullanılan çok sayıda işlev elektrik enerjisine ihtiyacı ortaya çıkarıldığı için güneşten elde edilen enerji önemli bir rol oynamaktadır. Bu özelliklerden biri de uzaydan alınan sinyallerle sağlanan zaman ayarıdır. Astron GPS Solar, bu işlev için saate yer alan düğmeye basılması sonrasında ya da günde bir kez kendiliğinden küresel konumlama sisteminin (Global Positioning System-GPS) uydularıyla bağlantı kurar. Bu sayede konumu belirleyerek, bu konumun saat dilimini ve hassas atom saati tarafından belirlenen zamana göre kendini ayarlar. Uydularla bağlantılı çalışan bu mini atom saatinin hata payı 10.000 yılda sadece bir saniyedir. Uzaydan gelen sinyallerin önemli bir avantajı dünyanın en ücra köşelerine bile ulaşıyor olmalarıdır. Radyo sinyaliyle çalışan saatler için 2000 kilometrelik alan içinde uzun dalga vericisi bulunması gerekmektedir. Seiko'nun en önemli Japon rakibi Citizen de "Uydu Saat Takip Sistemi" adını verdiği sistemini GPS teknolojisi temelli olarak geliştirmiştir.

Astron: Ünlü İtalyan Tasarımcı Giugiaro'nun Eseri

Seiko, Astron GPS Solar modelinin tasarımını Giorgio Giugiaro'a çizdirmiştir. İtalyan tasarımcı aralarında Volkswagen Golf I, Lotus Esprit ve çok sayıda Alfa Romeo modelinin de bulunduğu çok sayıda otomobil markası için yaptığı çizimlerle tanınmaktadır. Nikon tarafından profesyonel fotoğrafçılar için üretilen Nikon Reflex kameraların tasarımı da Giugiaro'un imzasını taşımaktadır. Giugiaro tarafından tasarlanan sportif dış görünüme sahip Astron modelinin titanyumdan imal edilmiş kasasının çapı 44,6 mm'dir. Saatin kronometre özelliği saniyenin beşte biri hassasiyetinde 6 saate kadar ölçüm yapabilmektedir. Saatin siyah bileziği seramik ve titanyumdan üretilmiştir. Kordonun üstünde gümüş-gri renkte iki ralli çizgisi yer almaktadır.

Seri Üretime uygun İlk Quartz Saat

Astron serisinin, ikinci zaman dilimi ya da kronograf işlevi gibi farklı özelliklere sahip modelleri bulunmaktadır. Saatçilik tarihinin en büyük devriminin yaratan bu seri her zaman teknolojik ilerlemenin öncülüğünü yapmıştır: Seiko, 25 Aralık 1969 tarihinde quartz mekanizmanın seri üretimde kullanıldığı ilk model olan Astron 35SQ'yu tanıttı. Bu tarihten sonra saat dünyasında hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. İlerleyen yıllarda pille çalışan hassas mekanizmalara sahip uygun fiyatlı saatler zaferlerini ilan ettiler. Saat üretiminde kullanılan yay, balans çarkı ve çark mekanizmalarını artık kimse satın almıyordu. Quartz krizi olarak adlandırılan bu gelişme öyle bir noktaya geldi ki, Seiko kendi ürettiği mekanik mekanizmalı Grand Seiko modellerinin üretimini bile geçici de olsa durdurmak zorunda kaldı. Pille çalışan quartz mekanizmalı saatler Seiko'nun ürün yelpazesi içinde hala önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Seiko'nun iştiraki olan Lorus şirketi de quartz modeller üretmektedir.
Mekanik saatler quartz krizini atlatarak 1990'lı yıllarda Seiko'nun kendini dışında tutamadığı bir popülerliğe kavuştular. Seiko, 1998 yılında uzun bir aradan sonra yeniden kronometre işlevine sahip mekanik bir modelin tanıtımını yaptı.

Sporcular ve Profesyonel Dalgıçlar için Prospex

Japon üretici, Prospex serisi altında yüksek saat işçiliğiyle üretilmiş otomatik mekanizmalı dalış saatlerini toplamıştır. Dalış saatleri genelde 200 metreye (20 bar) kadar su geçirmezliğe sahipken, Seiko Prospex Marinemaster Professional 100 metreye (100 bar) kadar su geçirmez. Aralarında Rolex Sea Dweller,Sinn U1 ya da bazı Omega Seamaster modellerinin bulunduğu çok az sayıda dalış saati bu derinliğe ulaşabilir. Prospex Drive'ın güneş enerjisiyle çalışan modelleri de bulunmaktadır: SNE109P1. Bu model paslanmaz çelik kasaya, turuncu renkte kadrana ve siyah poliüretan kordona sahiptir. Bu modelin fiyatı 200-300 Euro arasında değişmektedir.
Seiko'nun diğer otomatik mekanizmaları Seiko 5 Serisi altında toplanmıştır. Bu koleksiyonda kısmen altın kaplamalı (çift renkli) paslanmaz çelik saatlerden sağlam sportif tasarıma sahip geniş döner bezelin kullanıldığı 100 metreye (10 bar) kadar su geçirmez saatlere kadar farklı özelliklere sahip 30'dan fazla otomatik mekanizmalı saat yer almaktadır.

19. Yüzyılın Sonlarına Uzanan Şirket Tarihi

Seiko, üretim geçmişi 150 yıla yaklaşan bir şirkettir. Şirketin kurucusu Kintaro Hattori, Japonya'nın başkenti Tokyo'nun bir semti olan Ginza'da 1877 yılında bir saat ve mücevher atölyesi açtı. 1881 yılında kullanılmış saatlerin tamiratını ve satışını yapmak üzere bir şirket kuran Hattori, 1892 yılında Seikosha markasıyla duvar saatleri üretimine başladı. Seikosha, Japonca'da "kesin ya da hassas" anlamına gelen "Seiko" ve "ev" anlamına gelen "Sha" kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Şirket geçen yıllar içinde çok büyümüştür. 1965 yılında Seiko 1,6 milyon, 1977 yılındaysa 11,8 milyon saat ihraç etmiştir. Şirketin 2001 yılındaki toplam saat üretimi yaklaşık 21 milyon adet olmuştur. Seiko, üretimde kullandığı saat parçalarının neredeyse hepsini kendisi imal etmektedir. 1969 yılında üretilen ilk quartz saatte Epson tarafından üretilen parçalar kullanılmıştır. Elektronik ürünler üreten Epson, saat markaları Lorus, Orient ve Pulsar gibi Seiko grubu bünyesinde yer almaktadır.

James Bond ve Steve Jobs'un Kol Saati

1970'li yıllarda şirket çok özel bir marketing başarısına imza attı: James Bond rolünde Roger Moore'un oynadığı 1979 yapımı Moonraker (Ay Harekatı) filminde Seiko'nun dijital göstergeli saati M354'ü saati tercih etti. Seiko'nun modelleri Steve Jobs'un da beğenisini kazanmıştır. 1984 yılında çekilen bir fotoğrafta Apple'ın kurucusunun bileğinde üç ibreli bir Seiko modelinin bulunduğu görülmektedir. Jobs, beyaz renkte bir kadrana sahip siyah kasalı saat tercih etmiştir (referans numarası 6431-6030).
Seiko'dan dışında başka hiç bir üretici bu kadar fazla sayıda mekanizma çeşidi kullanmamaktadır: Mekanik mekanizma, Kinetic, Spring Drive ve quartz mekanizmalar. Merkezi Tokyo'da bulunan şirket her zaman önemli teknik gelişmeleri saatçiliğe uygulayan ilk üretici olmuştur. Lüks Grand Seiko modellerinden yüksek teknolojinin kullanıldığı Astron ve dayanıklı dalı saatlerine uzanan geniş bir model yelpazesine sahiptir. Seiko saatlerin fiyatları, 100 Euro civarında alıcı bulan quartz mekanizmalı modeller ve yaklaşık 10.000 Euro'ya satılan titanyum kasalı Spring Drive kronograf modeli arasında değişmektedir.