Oturum açOturum aç
522 saatler için "

TAG Heuer Monaco

"
Marka
Model
Fiyat
Çap
Yıl
Bulunduğu yer
Daha fazla
Seçiminiz

Seçiminiz

Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Genel Bilgiler
Saat Çeşitleri
Referans
Daha fazla…
Yeni/ikinci el
Stok bilgisi
Cinsiyete göre
Durum
Teslimat kapsamı
Özellikler & İşlevler
Çalışma şekli
Kasa tipi
Daha fazla…
Kadran
Daha fazla…
Cam
Daha fazla…
Fonksiyonlar
Daha fazla…
Kalınlık
Daha fazla…
Bezel malzemesi
Daha fazla…
Sayi kadranı
Su geçirmezlik
Daha fazla…
Diğer özellikler
Daha fazla…
Kordon
Kordon malzemesi
Daha fazla…
Ağ kalınlığı
Daha fazla…
Kordon rengi
Daha fazla…
Toka malzemesi
Daha fazla…
İptal et

Sıralama

TAG Heuer Monaco V4 Platinum Limited 100 pcs - WAW2170.FC6261 TAG Heuer Monaco V4 Platinum Limited 100 pcs - WAW2170.FC6261
259.130 TL

TAG Heuer Monaco: Dörtgen Kronograf

TAG Heuer'in Monaco modeli 45 yılı aşkın süredir otomobil yarışlarıyla beraber anılmaktadır. Kronometre işlevine sahip otomatik mekanizma hassas zaman ölçümüne imkan sağlamaktadır. Paslanmaz çelik dörtgen kasa saatin karakteristik tasarım özelliğidir.

TAG Heuer Monaco'nun Öne Çıkan 5 Özelliği

  • Steve McQueen'in Le Mans (Büyük Yarış) filmiyle üne kavuşmuştur
  • 39x39 mm kasa büyüklüğündeki modeller ağırlıklı olarak paslanmaz çelikten imal edilmiştir
  • Bazı modeller siyah renkte titanyum karbürle kaplıdır
  • Kronometre ve tarih göstergesi işlevine sahip mekanizma
  • Modele göre 50 ya da 100 metreye kadar su geçirmezlik

Steve McQueen'in Bileğinde Ünlenen Saat

Dört köşeli tasarıma sahip çok sayıda saat modeli yoktur, kare tasarımlı saatlerin sayısı daha da azdır. Monaco modeli dikkat çekici saat kasasıyla istisnai bir tasarıma sahiptir. Saatin kasası TAG Heuer'in eski yöneticilerinden Jack Heuer tarafından tasarlanmıştır. Günümüzde üretilen Monaco modellerinin önemli bir kısmında paslanmaz çelikten imal edilmiş 39x39 mm saat kasası kullanılmaktadır. Tasarımda bu açıdan 1970'li yılların ilk yarısında üretilen modellere sadık kalınmıştır.
TAG Heuer'in adı özellikle kronometre işlevine sahip spor saatlerle özdeşleşmiştir. Monaco bu saatlerin en önemli örneklerinden biridir. Tüm dünyadaki motor yarışı tutkunları Monaco modelini Le Mans (Büyük Yarış) filmi sayesinde tanımıştır. 1971 yılında vizyona giren filmde saat Steve McQueen'in sağ bileğinde açıkça görülmektedir. Filmin vizyona girmesinden sonra Monaco üne kavuşmuştur. Ancak bu model, kült bir filmde yer almış olmanın ötesinde bir kaliteye sahiptir.
Monaco modeli saatçilik tarihinde teknolojiyi ve tasarımı özel şekilde birleştiren bir dönüm noktasıdır. Bu model otomatik mekanizmayla çalışan su geçirmezlik özelliği bulunan dört köşeli saattir. Model adını dünyanın en saygın yarışı olma özelliğine sahip Monaco GP'den almıştır. TAG Heuer günümüzde farklı büyüklüklerde ve özelliklerde Monaco modelleri üretmektedir. Bazı modellerde siyah kadran ya da iskeletleştirilmiş kadran kullanılmaktadır.

TAG Heuer Monaco Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer ilk üretilen Monaco modellerine mümkün olduğunca çok benzeyen bir modele sahip olmak istiyorsanız Calibre 11 modelini tercih etmelisiniz. Bu modelde kurma tepesi ilk üretilen Monaco modellerinde olduğu gibi kasanın sol tarafındadır. Yeni Calibre 11'in fiyatı yaklaşık 4.000 Euro'dur ve CAW211P.FC6356 referans numarasına sahiptir. İlk üretilen Monaco modellerini günümüzde bulmak oldukça zordur ve bu nedenle bu saatlerin fiyatı oldukça yüksektir. 1133 referans numarasına sahip iyi durumdaki saatler için yaklaşık 18.000 Euro civarında ödeme yapmak gerekmektedir. Bazı saatler için daha fazla ödeme yapmanız da gerekebilir.
Monaco Calibre 12 modeli iki saatçilik dönemi arasında bir köprü görevi görür. Özellikle karakteristik mavi kadranıyla 1960'lı yılların sonlarında üretilen Calibre 11 modeline benzemektedir. Ama kurma tepesi modern saatlerin çoğunda olduğu gibi kasanın sağ tarafındadır.
Büyük kasaya sahip Monaco Twenty Four'un yeni modellerinin fiyatı yaklaşık 8.000 Euro'dur. Monaco'nun diğer varyasyonlarının fiyatı bu sınırın altında kalır. Kronometre işlevi olmayan yeni bir Monaco Calibre 6 modeli için 2.500 Euro'dan daha az ödeme yapmanız gerekecektir.
Benzer özellikleri bulunan ama yuvarlak kasaya ve takimetre skalasına sahip bir TAG Heuer mi istiyorsunuz? O zaman başka bir TAG Heuer modeli olan Autavia'yıdaha yakından incelemelisiniz.

TAG Heuer Monaco satın alırken göz önünde bulundurulacak faktörler:

  • İlk üretilen modele en yakın Monaco: Kurma tepesi solda bulunan Monaco Calibre 11
  • 1970'li yıllarda üretilen 1133 referans numaralı Monaco modelleri
  • 40,5 mm kasa büyüklüğüne sahip ve içi görünen kadranlı model: Monaco 24 Calibre 36
  • Autavia: Heuer yarış saatleri içinde yuvarlak kasaya sahip alternatif vintage model

Tarihi Aslına Uygun Model: Kurma Tepesi Solda Bulunan Calibre 11

İlk bakışta Calibre 11'in iki özel tasarım öğesini fark etmek mümkündür. İlk öğe kurma tepesinin saat kasasının sol tarafında saat 9 pozisyonunda bulunmasıdır. Kronometre düğmeleri saat kasasının sağ tarafındadır. Bu tasarım 1969 yılında Monaco modeli için üretilen ilk otomatik kronograf mekanizması için bir zorunluluktu. TAG Heuer bu teknik zorunluluğun artık bulunmadığını açıklasa da kurma tepesini Calibre 12'de olduğu gibi saatin sağ tarafında kullanmamaktadır. TAG Heuer, ilk üretilen modellerle aynı tasarıma sahip olması için kurma tepesi solda olan Calibre 11 kasaları üretmeye devam etmektedir.
İkinci öğe mat mavi kadran üzerinde TAG eki bulunmayan Heuer markasının yer almasıdır. Bunun nedeni Monaco modelinin ilk kez satışa sunulduğu 1969 yılında şirketin isminin bu şekilde olmasıdır. Şirketin satın alınmasından sonra 1980'li yılların ortasından itibaren saatlerde marka olarak TAG Heuer kullanılmaya başlanmıştır.

800.000 Euro'ya Alıcı Bulan Le Man (Büyük Yarış) Saati

Calibre 11 ilk üretilen Monaco'nun görünümüne sahip vintage modeldir. Kadran koyu mavi renktedir, ancak saat 3 ve 9 pozisyonunda bulunan beyaz alt kadranlar koyu renkle kontrast yaratmaktadır. Soldaki alt kadranda kronometre işlevi kullanılırken dakika ölçümü yapılırken sağ tarafta küçük saniye bulunur. Yeni Calibre 11 bu detayla ilk nesil Monaco modellerinden ayrılır. 1969 yılında satışa sunulan Monaco modelinde kullanılan dörtgen alt kadranların sağda bulunanı saat ölçümü, solda bulunanı dakika ölçümü için kullanılmaktaydı. Merkezi saniye göstergesi bir dakikaya kadar olan ölçümlerden sorumluydu. Bu modellerde ikinci bir saniye ibresi bulunmuyordu.
Tarih göstergesi günümüzde üretilen modellerde de saat 6 pozisyonunda yer almaktadır. Modern Calibre 11 mekanizmasında 59 yataklama taşı bulunur ve denge çarkı saatte 28.800 yarı titreşim (4 Hz) yaparak çalışır. Mekanizmanın 40 saatlik güç rezervi vardır. Aynı adı taşıyan eski Calibre 11 mekanizması Heuer, Breitling ve Hamilton-Büren tarafından ortaklaşa üretilmiştir. Calibre 11'i geliştirenler arasında komplikasyonlar konusunda uzman İsviçreli mekanizma üreticisi Dubois-Dépraz da bulunmaktaydı. Dubois-Dépraz saatin mekanizma modülünü imal etmiştir. İlk nesil Calibre 11 mekanizması 3 Mart 1969 tarihinde tanıtıldı. Saatte 19.800 yarı titreşim (A/s) yaparak çalışan mekanizmada 17 yataklama taşı bulunmaktaydı. Bu mekanizmaya sahip saatleri 1133 referans numarasıyla bulabilirsiniz. Bu referans numarasına sahip modellerin fiyatı genellikle 10.000 Euro sınırının üzerindedir.
Referans numarası 1133 olan saatler "Steve McQueen Monaco" ismiyle de bilinir. Aktör bu saati, arkadaşı olan efsanevi yarışçı Jo Siffert'ten almıştı. Siffert, Heuer'in marka elçisiydi ve beyaz yarış tulumu üstünde Heuer logosu yer alıyordu. McQueen, Porsche 917'nin sürücüsü Michael Delaney'i canlandırdığı filmin 1970 yılında yapılan çekimlerinde aynı tulumu giymeyi seçti. McQueen kostümle uyumlu Monaco modelini de saat olarak tercih etti. Filmde kullanılan orijinal saat bir açık arttırmada astronomik bir değer olan 800.000 Dolar fiyatla alıcı buldu. McQueen özel hayatında genellikle Rolex Submariner modelini kullanmayı tercih etmekteydi.

Simsiyah TAG Heuer Monaco Calibre 12

Yeni Monaco modellerinde kullanılan bir başka saat mekanizması da kullanıldığı modellere adını da veren Calibre 12 mekanizmasıdır. Bu mekanizmada kurma tepesi alışılageldik yeri olan saat 3 pozisyonunda yani saat kasasının sağ tarafında yer alır. Calibre 12, 1970'li yılların başında Calibre 11'in yerini almıştır, ancak yeni üretim Calibre 12 mekanizmaları ilk nesil mekanizmaların yeniden üretilmiş hali değildir. Bu mekanizma dünyanın en büyük işlenmemiş mekanizma üretici olan İsviçreli ETA'nın 2892 mekanizması temel alınarak geliştirilmiştir. Kronograf işlevli modeller için Dubois Dépraz tarafından üretilen modüller kullanılmıştır. Calibre 12'nin kasa çapı da 39 x 39 mm'dir. İbrelerin ve kadranın tasarımı Calibre 11'den biraz farklıdır. Akrep ve yelkovan Calibre 12'de tamamen beyazdır, ancak Calibre 11'de kırmızı öğeler de kullanılmıştır. Calibre 12'nin kadranında marka ismi "TAG Heuer" olarak yer alır. Denge çarkı saatte 28.800 yarı titreşim (A/s) yaparak çalışan Calibre 12 mekanizmasının güç rezervi Calibre 11 gibi yaklaşık 40 saat düzeyindedir ve 59 yataklama taşına sahiptir. Calibre 12'nin farklı tasarıma sahip modelleri de bulunmaktadır. Bu model siyah kadran ve siyah saat kasasıyla da satışa sunulmaktadır.

Daha Büyük ve Daha Hızlı: Twenty-Four Calibre 36

Monaco Twenty-Four Calibre 36 diğer Monaco modellerinden farklı bir saattir. Bu saat 40,5 mm'lik büyüklüğüyle diğer modellerden biraz büyüktür ve paslanmaz çelikten imal edilmiş kare kasanın içine dairesel bir kadran yerleştirilmiştir. Calibre 36 mekanizması kasanın dört köşesine tutturulmuştur. Merkez aksın sağında ve solunda iki gri çizgi dikey olarak kadranı bölümlere ayırır. Saat 12 pozisyonunda yer alan büyük 24 sayısı Monaco Twenty-Four modelinin ismini de aldığı 24 saat süren yarışlara bir atıftır. Saatin mekanizması saatte 36.000 yarı titreşim (A/s) yaparak çalışır. Mekanizma yüksek frekansla çalışması sayesinde saniyenin onda biri hassasiyetinde ölçüm yapabilmektedir.

Calibre 6: İnce Bilekler için 37 mm'lik Model

TAG Heuer, Calibre 6 ile Monaco'nun daha küçük bir varyasyonunu sunmaktadır. Paslanmaz çelikten imal edilen saatin kasa çapı 37 mm'dir. Bu modeli kronograf işlevine sahip olmayan bir otomatik mekanizma olan Calibre 6 mekanizması çalıştırmaktadır. Mekanizmanın denge çarkı saatte 28.800 yarı titreşim yaparak çalışır ve güç rezervi 44 saattir. Büyük Monaco modellerinde saat 6 pozisyonunda olan tarih penceresi bu modelde saat 3 pozisyonuna alınmıştır. Saat 6 pozisyonunda tarih göstergesi yerine küçük saniye ibresi yer almaktadır. Monaco Calibre 6'nın kadranı ve kordonu siyahtır, gri ve beyaz renkteki ibrelerle ve çizgi şeklindeki markörlerle kontrast yaratırlar. Saat, 5 bar basınca karşı dayanıklı olarak imal edilmiştir. Bu değer saatin 50 metreye kadar su geçirmezliğe sahip olduğu anlamına gelmektedir. 10 bar basınca dayanıklı (100 metreye kadar su geçirmezliğe sahip) bir Monaco satın almak istiyorsanız daha büyük kasalı modelleri tercih etmelisiniz.