Oturum açOturum aç
3.861 saatler için "

Ulysse Nardin

"
Marka
Model
Fiyat
Çap
Yıl
Bulunduğu yer
Daha fazla
Seçiminiz

Seçiminiz

Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Genel Bilgiler
Saat Çeşitleri
Referans
Daha fazla…
Yeni/ikinci el
Stok bilgisi
Cinsiyete göre
Durum
Daha fazla…
Teslimat kapsamı
Özellikler & İşlevler
Çalışma şekli
Kasa tipi
Daha fazla…
Kadran
Daha fazla…
Cam
Daha fazla…
İşlevler
Daha fazla…
Kalınlık
Daha fazla…
Bezel malzemesi
Daha fazla…
Sayi kadranı
Su geçirmezlik
Daha fazla…
Diğer özellikler
Daha fazla…
Kordon
Kordon malzemesi
Daha fazla…
Ağ kalınlığı
Daha fazla…
Kordon rengi
Daha fazla…
Toka malzemesi
Daha fazla…
İptal et

Sıralama

Ulysse Nardin Sonata Ulysse Nardin Sonata 60.972 TL

Ulysse Nardin: Kökleri 1846'ya Uzanan Bir Gelenek

İsviçreli saat üreticisi Ulysse Nardin, 170 yıllık bir geçmişe sahiptir. Lüks saat üreticisi sıra dışı komplikasyonları ve dakikliğiyle tanınmaktadır. Şirket, silisyum teknolojisinin öncülerinden kabul edilmektedir.

Ulysse Nardin üretime başladıktan çok kısa bir süre sonra saatçiliğe yeni ölçüler getirmiştir. Gemiciler için üretilen kronometre saatler şirketin başarısında önemli bir rol oynamıştır. Şirketin logosunda yer alan çıpa, bu günleri hatırlatan bir semboldür. Ulysse Nardin dört farklı koleksiyon için saatler üretmektedir: Marine, Functional, Exceptional ve Classical. Adından da rahatlıkla anlaşılabileceği gibi Marine koleksiyonunda Marine Diver gibi dalış saatleri bulunur. Ancak Marine Chronometer de bu koleksiyonunun bir parçasıdır. Bu kol saati şirketin eskiden ürettiği denizcilik saatlerinin anısını yaşatan bir modeldir. Sonsuz takvim, kronograf fonksiyonu ve GMT fonksiyonu gibi işlevsel özelliklere sahip saatler Functional koleksiyonu içinde yer almaktadır. Exceptional koleksiyonuna ait Freak saati 2001 yılında çok ilgi uyandırmıştır.
Freak modeli silisyum parçaların kullanıldığı ilk saatlerden biridir. Silisyum saatçilik sektöründe geleceğin teknolojisi olarak görülmektedir. Ulysse Nardin, silisyum teknolojisinin kullanımında saat üreticileri arasında öncülerden biri olarak kabul edilmektedir. Freak modelinin tasarımı da aynı şekilde yenilikçidir. Kadranda akrep ve tepe bulunmaz. Saat kasanın arkasından kurulur, saat ayarı bezel üzerinden yapılır ve mekanizmanın kendisi akrebin görevini üstlenerek saati gösterir. İskeletleştirilmiş kadrana sahip modeller Vacheron Constantin modellerini andırmaktadır. Classical koleksiyonuyla altın kasaya ve timsah derisi kayışa sahip klasik tasarımlı modeller saatseverlere sunulmaktadır. El işi süslemeyle sanatsal bir görünüm kazandırılmış emaye kadran saatin değerini yükseltmektedir.

Ulysse Nardin Guinness Rekorlar Kitabı'nda

Ulysse Nardin, "Trilogy of Time" (Zaman Üçlemesi) olarak bilinen modellerle Guinness Rekorlar Kitabı'na da girmeyi başarmıştır. Üçlemeyi oluşturan saatler Astrolabium (1985), Planetarium (1988) ve Tellurium (1992) modelleridir. Ludwig Oechslin, 80'li yılların başında karmaşık saat mekanizmaları için ilk hesaplamalarını yapmaya başladığında Texas Instruments tarafından üretilmiş bir hesap makinesi kullanıyordu. Oechslin, Astrolabium'u 144.000 yılda sadece bir gün hatalı hesaplama yapacak şekilde tasarlamıştır. Saat bu özelliği sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başarmıştır. Bu karmaşık yapılı saat sadece güneşin, ayın ve yıldızların pozisyonlarını göstermekle kalmaz. Aynı zamanda ay evreleri, alaca karanlık evreleri, güneşin doğuş ve batış saatlerini de gösterir.
Planetarium da en az Astrolabium kadar karmaşık bir saattir. Saatin yanı sıra Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin Dünya'ya ve Güneş'e göre pozisyonlarına da göstermektedir. Tellurium modeli güneşin doğuş ve batış evrelerini, ay ve güneş tutulma zamanlarını da göstermektedir. Ancak Tellurium'un sağladığı bilgiler bunlarla sınırlı değildir. Saat, dünyanın kendi etrafında dönüşünü de Kuzey Kutbu merkezli olarak göstermektedir. Esnek bir yay, dünyayı temsil eden bir kürenin üzerinde zamanın Oğlak Dönencesi'nden Yengeç Dönencesi'ne nasıl değiştiğini gösterir. Ayrıca dünyanın hangi tarafının o an aydınlık olduğunu takip etmek de mümkündür.
Bu saat üçlüsü, Quartz krizinden ciddi bir şekilde etkilenen Ulysse Nardin'i yeniden ayağa kaldıran bir rönesans yaşattı. Şirket, 1983 yılında iflas etme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı. İşletmeci Rolf Schnyder, İsviçreli müzik grubu Yello'dan Dieter Meier ve onun kardeşi Balthasar, Ulysse Nardin'e yatırım yaparak şirketin yeni para kaynağına kavuşmasını sağladılar.

Eşsiz Bir Hikayenin Başladığı Tarih: 1846

Ulysse Nardin, kendi adını taşıyan saat atölyesini daha henüz 23 yaşındayken Le Locle'da kurdu. Ulysse, babası Léonard-Frédéric Nardin'in izinden giderek saatçilik eğitimi almış ve böylece ailedeki ikinci saat ustası olmuştu. Ancak Ulysee, babasının ona öğrettiklerini yeterli bulmuyordu. Saatçilik bilgisini geliştirmek için gemilere yol göstermek ve rota çizmek için de kullanılan gözlem saatlerinin yapımında usta olan William DuBois'in öğrencisi oldu. Ulysse, 1876 yılında 53 yaşındayken hayata veda etti. Ulysse'nin oğlu Paul-David Nardin babasının kurduğu işletmenin yönetimini devraldı. İsviçre devleti, Nardin'den 1893 yılında Chicago'da düzenlenecek olan Kolomb Dünya Sergisi'nde sergilenmek üzere sıra dışı bir saat üretmesini istedi. Nardin, C. H. Jacot ile beraber 115 mm x 90 mm büyüklüğünde bir köstekli saat üretti. Zengin bir şekilde dekore edilmiş saat, kırmızı altın ve gümüşten üretilmiş bir kasaya sahipti. Saatin camı tek başına 463 gr ağırlığındaydı. Saatin üretimi için 1.200 saatten fazla çalışılması gerekmişti. Saatin ilk halinde bir kronometre mekanizması bulunmaktaydı. Daha sonra onu satın alan sahibinin isteği üzerine, 1906 yılında saate dakika tekrarlama özelliğine sahip kronometre mekanizması eklenmiştir. Saatin akıbeti hakkında 100 yıldan uzun süre bilgi alınamamasından sonra, saat şirketin 150. kuruluş yıl dönümünden kısa bir süre önce 1996 yılında yeniden ortaya çıkmıştır. O dönem şirketin çoğunluk hissesine sahip olan Rolf Schnyder saati Antiquorum'da açık arttırmaya sunmuş ve saat 87.301 dolara satılmıştır.

Elmas Süslü Silisyum Mekanizma Parçaları

2001 yılında Freak uzman çevrelerin ilgisini üzerine çekmiştir. Bu ilginin nedeni, olağandışı görünüşünün yanı sıra sahip olduğu silisyum parçalardan da kaynaklanmaktaydı. Silisyumun avantajları şunlardır: Amanyetiktir, eşapman yağlamaya gerek kalmadan çalışır ve paslanmaz çelikten çok daha hafiftir. Bu özellikleri sayesinde yapı grupları eşapman ve salınım sistemleri manyetizmadan etkilenmez ve neredeyse hiç bakıma ihtiyaç duymaz.
Ulysse Nardin, Marine Chronometer ile çıtayı biraz daha yükseltmiştir: Elmas süslü silisyum eşapmanlar kullanılan UN-118 mekanizması 2012 yılında tanıtılmıştır. Bu parçaları üreten Sigatec şirketi 2006 yılında Ulysse Nardin tarafından satın alınmıştır. Ulysse Nardin, bu sayede silisyum bileşenleri kendi bünyesinde üretebilen saat üreticilerinden biri haline gelmiştir.
Bu öncü girişimin başını çekenler Ulysse Nardin'in teknik işler departmanı yöneticileri Ludwig Oechslin ve Pierre Gygax'tır. Gygax, 2000 yılında İsviçre'nin Neuchâtel kentinde bulunan Elektronik ve Mikroteknik Merkezi (CSEM) ile bağlantıya geçti. Havacılık ve uzay endüstrisi için de çalışmalar yürüten merkez, aynı yılın eylül ayında ilk silisyum parçaları şirkete teslim etti. Silisyum parçalar kimyasal dağlama işlemi sırasında oluşmaktadır. Bu yöntem, geleneksel üretim süreçlerine göre daha spesifik ve karmaşık şekiller elde edilmesine izin verir.
Eşapmanın üst yüzeyi ne kadar düz ve sertse saatin hassasiyeti o kadar yüksek olur. Bu nedenle bu yapı grubu için ideal malzeme elmas olurdu, ancak gerçek elmaslar çok pahalıdır ve kristal yapıları kolay işlenmelerine izin vermemektedir. Sentetik elmaslar bu nedenle alternatif olarak öne çıkmaktadır. Ulysse Nardin, 2002 yılında henüz yeni kurulmuş bir şirket olan Gesellschaft für Diamantprodukte mbH'dan (GFD) kendisi için sentetik elmas üretmesini istedi. Bu konuda uzmanlaşmış olan GFD, üretimde kimyasal buhar depolama yöntemini (CVD) kullanmaktadır. Sentetik elmas üretimi tabaka tabaka gerçekleşir. Yöntemde yapılan iyileştirilmeler nano kristal elmaslardan çok ince tabakalar üretilebilmesini sağlamıştır. Bu yöntemle kaplanan silisyum parçalar saf elmastan yapılanlar aynı özelliklere sahip olur, ama gerçek elmasa göre çok daha ucuzdur ve seri üretime uygundur.

Ulysse Nardin: Saatçiliğin Yenilikçi Markası

Ulysse Nardin kurulduğu günden beri yenilikçiliği, yüksek hassasiyete sahip mekanizmaları ve dikkat çekici komplikasyonlarıyla tanınmaktadır. Ulysse Nardin tarafından üretilen denizcilik kronometreleri yüksek hassasiyete sahiptir ve çok sayıda denizci millet tarafından kullanılmaktadır. Astrolabium, Planetarium ve Tellurium modellerinde bulunan karmaşık komplikasyonlar şirketin 80'li ve 90'lı yıllardaki başarısına büyük katkıda bulunmuştur. Merkezi Le Locle'da bulunan şirket, 2000'lerin başından beri silisyum teknolojisinin kullanımında öncü rol oynayan üreticilerden biridir. Yağlama gerektirmeyen amanyetik yapı grupları, Ulysse Nardin sayesinde saat yapımında devrim yaşanmasını sağlamıştır.

Bu da ilginizi çekebilir: