Regulateur

Regulateur model serisi kadranlarda kullanılan rafine desenlerle etkileyicidir. Saatlerin diğer parçaları da el işçiliğiyle daha zarif bir hale getirilmiştir. Guilloche işlemi Regulateur modellerine eşsiz bir karakter katar. Guilloche, iç içe geçmiş çizgilerle elde edilen ince bir süsleme çeşididir.

Subscription

Subscription model serisi muhteşem üst yüzeyleri klasik tasarım elementleriyle birleştirmektedir. Moire ya da buğday desenleri kadranları güzelleştirir. Merkezi olmayan Breguet ibreler, Romen rakamları ve soğan kurma tepesi saatin zarif görünümünü daha da vurgular. Saatin mekanizması safir cam sayesinde izlenebilmektedir.

Skelett

Skelett model serisi saatin içini görmeye izin vermektedir. Böylece birbiriyle ilişki içindeki çok sayıdaki parçanın beraber nasıl çalıştığı izlenebilir. Benzinger saatlerini kuyumcu testeresiyle oldukça zahmetli bir işlem sonucunda iskeletleştirmektedir. Cam arka kapak sayesinde mekanizma üstündeki süslemeler görülebilir.

Classic

Classic model serisi Jochen Benzinger'in özel el işçiliğinin ürünüdür. Model zamanı atlayan rakamlarla aracılığıyla farklı bir yöntemle göstermektedir. Classic Chronograph Timemachine (Zaman Makinesi) modelinin altın rotoru Benzinger tarafından müşterinin isteği doğrultusunda gravürle süslenmektedir.

Bireysel tercihlere önem verenler için

Benzinger saatlerinin her biri başka bir tasarım örneği olan birer sanat eseridir. Saatler sahiplerinin bireysel özelliklerini ve tarzını yansıtır. Müşteri istekleri saatin üretiminde önemli bir yere sahip olduğu için üretilen saatlerin bir başka benzeri bulunmamaktadır. Atölye neredeyse unutulmuş el sanatlarını korumaktadır. Benzinger, guilloche işleme gibi geleneksel teknikleri hâlâ mükemmel kullanmayı başarabilen az sayıdaki üreticilerden biridir. Bu özelliklere sahip saatleri başka yerlerde bulmak neredeyse imkânsızdır.

Eski geleneğe uygun olarak yapılan süslemeler

Guilloche işlemi 80 yıllık 500 kilo ağırlığındaki bir makineyle yapılmaktadır. Bu dev makine saat fuarlarında ilgiyle izlenen bir nesnedir. Guilloche süsleme 18. ve 19. yüzyıllarda doruk noktasını ulaşmıştır. Bu işlem mücevherlere, yazı takımlarına ve metalden yapılan birçok nesneye uygulanmıştır. Günümüzde bu süsleme sanatı mekanik saatleri güzelleştirerek yeniden önem kazanmaktadır.

Gravür ve İskeletleştirme Ustası

Gravür işlemeler ve iskeletleştirmeler Benzinger saatlerinin diğer öne çıkan özellikleridir. Bir üst yüzeyin gravürle süslenmesi en eski el sanatlarından biridir. Albrecht Dürer, 1500 yılı civarlarında bakır işlemelerle gravür sanatının temellerini attı. Benzinger, iskeletleştirme işlemiyle saat mekanizması üstündeki fazlalıkları ortadan kaldırır. Böylece ortaya zarif şaheserler ortaya çıkar.

Filmi oynat
Jochen Benzinger ile özel Chrono24 röportajı
Jochen Benzinger hakkında

Jochen Benzinger, Almanya'nın mücevher ve saat üretimiyle ünlenmiş kentlerinden biri olan Pforzheim'da 1961 yılında doğdu. Bu kentte ustasından gravür işlemeyi öğrendi. Guilloche işleme yapmayı kendi kendine öğrendi. 1980'lerden beri Peter Carl Fabergé gibi ünlü guilloche ustalarının geleneğini devam ettirmektedir. Jochen Benzinger dünyanın en iyi saat süslemecilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Aralarında IWC ve Chronoswiss gibi üreticilerin de bulunduğu şirketler Benzinger ile çalışmaktadır.