Güvenlik talimatları

Önemli açıklama

Satıcıların ve özellikle bireysel satıcıların kimliklerinin tarafımızdan tam olarak denetlenmediğini lütfen göz önünde bulundurun. Ne yazık ki son zamanlarda gayri ciddi satıcılar ya da ilgilileri dolandırıcılık denemeleri gerçekleştirmiştir. Bu yüzden lütfen aşağıdaki güvenlik uyarılarını dikkate alın:

Genel uyarılar


 • Tanımadığınız bir satıcıya para transferi hizmeti aracılığıyla hiçbir zaman para göndermeyin. Western Union ile kesinlikle saat ödemesi yapmayın.
 • Satıcı bilgilerini daima kontrol edin. Diğer müşterilerin telefon numaraları, adres bilgileri veya tecrübe raporları, çoğu zaman İnternet aracılığıyla kontrol edilebilir. Satıcıdan ayrıca saate ilişkin başka bilgiler, fotoğraflar ve belgeler sunmasını talep edebilirsiniz.
 • Satın alma sürecini kişisel olarak da yürütebilir, teslimatı güvenli bir yerde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için korumalı veya denetimli bir yer seçmenizi öneririz - örneğin bir kuyumcu.
 • Satıcıyla olan iletişiminiz sırasında kişisel e-posta adresinizi karşı tarafa göstermiyoruz. Bu yöntemle sizi platformumuzu phishing saldırıları ve diğer dolandırıcılık girişimleri için kullanmak isteyenlere karşı korumak istiyoruz.
 • Şüpheli bulduğunuz bir teklifi Chrono24 destek ekibimize telefonla (+1 646-887-3560) ya da iletişim formunu kullanarak bize bildirebilirsiniz. Bir saatin piyasa değerinin oldukça altında bir fiyatla satışa sunulduğu ilanlar şüpheli ilan kategorisindedir.

Emanet Hizmeti


 • Satıcı emanet hizmetini bir aracı kurum üzerinden sağlıyorsa bu hizmeti sunan aracı kurumun sözleşmesinin ve internet sayfalarının ciddiyetini çok iyi bir şekilde araştırmalısınız. Dolandırıcılar genellikle sahte internet sayfaları oluşturmaktadırlar. Ernst & Young, DHL ya da TNT gibi dünyaca ünlü şirketlere ait olsa bile tüm dokümanların gerçek olup olmadığı iyice incelenmelidir.
 • Bir aracı kurum üzerinden sağlanan emanet hizmetini kullanacaksanız tüm bilgileri doğrudan emanet hizmetini sunan aracı kurumdan temin edin. Sadece satıcı tarafından size yollanan e-postalara göre hareket etmeyin.
 • Birçok bireysel satıcı ödeme yöntemi olarak Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmeti seçeneğini sunmaktadır. Saatiniz elinize ulaşana kadar yaptığınız ödeme emanet hesabında güven içinde saklanır. Saatiniz elinize ulaştıktan sonra satıcıya ödeme yapılır. Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmeti hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Trusted Checkout


 • Kurumsal satıcılardan yaptığınız satın almaları Chrono24 Satıcı Koruması ile kolayca güvence altına alabilirsiniz. Satıcı Koruması, emanet hizmeti üzerinden ödeme, Orijinallik Garantisi ve 14 günlük yasal fesih hakkından yararlanabilirsiniz. Burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
 • Kötüye kullanımı önlemek için lütfen ödeme yapmadan önce myChrono24 alanınızdaki ilgili verileri kontrol edin. Burada süreçleri tam olarak takip edebilir ve tüm önemli verileri görebilirsiniz. Olağandışı veya şüpheli e-postalar alırsanız, lütfen hemen bizimle iletişime geçin.

Genel uyarılar


 • Ürünü göndermeden önce kendiniz oturum açarak ya da hesap özetinizi inceleyerek ödemenin kendi hesabınıza (banka, PayPal, vs. olması fark etmez) geçtiğinden emin olun. Alıcının yönlendirilmiş e-postalarına veya sözde onay e-postalarına güvenmeyin.
 • Size talep edilenin üzerinde satın alma fiyatı teklif eden ilgililere dikkatle yaklaşın.
 • Ürün göndermenizi talep eden başka banka kuruluşlarından gelen yazılara güvenmeyin. Daima ödemenin kendi hesabınıza geçip geçmediğini kontrol edin.
 • Sizinle SMS aracılığıyla irtibata geçen ilgililere dikkat edin. PayPal veya Royal Bank gibi finans kuruluşlarından gönderilmiş gibi gösterilen sahte e-postalar ile yetkisiz bir şekilde geri ödeme talep edilebilir. Daima ödemenin kendi hesabınıza geçip geçmediğini kontrol edin.
 • Satış sürecini kişisel olarak da yürütebilir, teslimatı güvenli bir yerde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için korumalı veya denetimli bir yer seçmenizi öneririz - örneğin bir kuyumcu.
 • Alıcıyla olan iletişiminiz sırasında e-posta adresinizi karşı tarafa göstermiyoruz. Bu yöntemle sizi sistemimizi phishing saldırıları ve diğer dolandırıcılık girişimleri için kullanmak isteyenlere karşı korumak istiyoruz.

Emanet Hizmeti


 • Bir aracı kurum üzerinden emanet hizmeti sunmak istiyorsanız bu hizmeti sunan aracı kurumun sözleşmesinin ve internet sayfalarının ciddiyetini çok iyi bir şekilde araştırmalısınız. Dolandırıcılar genellikle sahte internet sayfaları oluşturmaktadırlar. Ernst & Young, DHL ya da TNT gibi dünyaca ünlü şirketlere ait olsa bile tüm dokümanların gerçek olup olmadığı iyice incelenmelidir.
 • Bir aracı kurum üzerinden sağlanan emanet hizmetini kullanacaksanız tüm bilgileri direkt olarak emanet hizmetini sunan aracı kurumdan temin edin. Sadece alıcı tarafından size yollanan e-postalara göre hareket etmeyin.
 • Bireysel satıcı olarak ödeme yöntemi olarak Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmeti seçeneğini sunabilirsiniz. Saati alıcı emanet hesabına ödeme yaptıktan sonra gönderin. Böylece dolandırıcılara ve ödemede ortaya çıkacak sorunlara karşı kendinizi korumuş olursunuz. Burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
 • Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmeti üzerinden yapılan ödemelerde alıcının gönderim adresini bir e-postada size asla bildirmeyiz. Bu bilgiyi sadece myChrono24 alanında bulabilirsiniz. Bu alanda yapılan işlemleri ve önemli bilgileri bulabilirsiniz. Şüpheli bilgiler içerdiğini düşündüğünüz bir e-posta aldığınızda lütfen en kısa süre içinde durumu bize bildirin.

PayPal


 • Bir alıcıyla PayPal ile ödeme üzerinde anlaştıysanız, ürünü göndermeden önce ödemenin PayPal hesabınıza geçtiğinden emin olun. Bu konuda sözde PayPal onay e-postalarına değil, sadece kendi çevrimiçi hesap özetinize güvenin.

Peşin ödeme / banka havalesi


 • Bir alıcıyla banka havalesi ile ödeme üzerinde anlaştıysanız, ürünü göndermeden önce ödemenin hesabınıza geçtiğinden emin olun. Bu konuda sözde onay e-postalarına değil, sadece kendi bankanızın bilgilerine güvenin.
 • Ürün göndermenizi talep eden başka banka kuruluşlarından gelen yazılara güvenmeyin. Daima ödemenin kendi hesabınıza geçip geçmediğini kontrol edin.

Çek ile ödeme


 • Yurtdışından gelen çeklere dikkat edin. Para hesabınıza önce sadece rezerve olarak geçer. Tutarı hesap özetinizde görürsünüz, ancak çekin karşılıksız çıkması durumunda banka parayı geri çeker.

Trusted Checkout


 • Trusted Checkout ile gerçekleştirilen satın alma sürecinde satın alanın teslimat adresini sizinle hiçbir zaman e-posta aracılığıyla paylaşmayız. Bunu sadece satıcı kısmında görebilirsiniz. Orada işlemleri yakından takip edebilir ve tüm önemli bilgileri görebilirsiniz. Olağandışı veya şüpheli e-postalar alırsanız, bizimle derhal irtibata geçin.