Oturum açOturum aç
1.268 saatler için "

Rolex Sea-Dweller

"
Marka
Model
Fiyat
Çap
Yıl
Bulunduğu yer
Daha fazla
Seçiminiz

Seçiminiz

Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Seçiminiz

Aramanıza uygun sonuç bulunamadı
Genel Bilgiler
Saat Çeşitleri
Referans
Daha fazla…
Yeni/ikinci el
Stok bilgisi
Cinsiyete göre
Durum
Daha fazla…
Teslimat kapsamı
Özellikler & İşlevler
Çalışma şekli
Kasa tipi
Kadran
Daha fazla…
Cam
İşlevler
Daha fazla…
Kalınlık
Daha fazla…
Bezel malzemesi
Daha fazla…
Sayi kadranı
Su geçirmezlik
Daha fazla…
Diğer özellikler
Daha fazla…
Kordon
Kordon malzemesi
Daha fazla…
Ağ kalınlığı
Daha fazla…
Kordon rengi
Daha fazla…
Toka malzemesi
İptal et

Sıralama

Rolex Deepsea D-Blue B&P Rolex Deepsea D-Blue B&P 44.474 TL
Rolex Sea-Dweller Rolex Sea-Dweller 34.657 TL

Rolex Sea-Dweller ile Derinlere İnin

Sea-Dweller, Rolex'in profesyoneller için ürettiği dalış saatidir. 1000 metreden daha derine dalış yapmaya imkan verir ve helyum valfine sahiptir. Çok dayanıklı bir saat olan Sea-Dweller günlük hayatta da rahatlıkla kullanılabilir.

Sea-Dweller'in Öne Çıkan 5 Özelliği

  • Sea-Dweller 4000: 1220 metreye kadar su geçirmezlik
  • Sea-Dweller Deepsea: 3900 metreye kadar su geçirmezlik
  • Rolex 3135 mekanizması
  • Manyetizmadan etkilenmeyen denge çarkı yayı
  • Helyum valfi ve seramik bezel

Zor Görevlere Uygun Dalış Saati

Sea-Dweller koleksiyonunda iki saat bulunmaktadır: görkemli Deepsea (44 mm) ve biraz daha küçük Sea-Dweller 4000 (40 mm). Her ikisi de görece yeni modellerdir. İki model de Sea-Dweller modeli temel alınarak farklı yıllarda üretilmeye başlanan modellerdir. İlk üretilen Sea-Dweller modeli de 1953 yılında üretilmeye başlanan Submariner modelinden esinlenilerek geliştirilmiştir. Rolex, 1920'li yıllardan başlayarak Oyster ile su geçirmeyen saatler alanında öncü adımlar atmıştır.
Sea-Dweller modelleri tek yöne döner bezele ve parlayan ibrelere sahip klasik dalış saatleridir. Sea-Dweller 4000 maksimum dalış derinliği 1220 m, Deepsea modeliyse maksimum dalış derinliği 3900 m olacak şekilde üretilmiştir. Her iki modelin kasası normal paslanmaz çeliğe göre daha fazla nikel ve molibden içeren 904L tipi paslanmaz çelikten imal edilmiştir. 904L tipi paslanmaz çelik korozyona karşı çok dayanıklı olması ve sağlamlığıyla bilinmektedir.

Sea-Dweller Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir Sea-Dweller modeli satın almaya karar verdiyseniz mesleğiniz dalgıçlık olasa bile modellerin ulaşabileceği sınırları görmeniz mümkün olmayacaktır. Rolex, bu modelleri sadece özel denizaltılarla ulaşılabilecek derinliklerde çalışabilecek şekilde üretmiştir. Ancak Sea-Dweller saatinizi şnorkel kullanırken, jet ski ile dolaşırken ya da atlama kulesinden atlayış yaparken de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Modeller sevilen bir saat olan Submariner'in tasarım çizgilerine yakın bir görünüme sahiptir. 1000 bardan daha yüksek bir basınca dayanabildiği için bu modelin yok edilemeyeceği kabul edilir. Hem işçiliği hem de materyali çok güvenilirdir.
Su geçirmezlik ve dalış derinliği konularında Sea-Dweller 4000 ve Deepsea ile yarışabilecek çok az sayıda dalış saati vardır. Bu saatlerden biri 1200 metreye kadar su geçirmezliğe ve biraz köşeli bir tasarıma sahip olan Omega Seamaster Ploprof modelidir. Blancpain Fifty Fathoms modelinin bir varyasyonu olan 500 Fathoms 1000 metreye kadar su geçirmezdir. Breitling Avenger II Seawolf modeliyse 3000 metreye kadar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder.
Breitling dışındaki tüm modellerin fiyatları 5000 Euro'nun oldukça üstündedir, hatta kısmen 10.000 Euro sınırını da aşmaktadır.Yeni üretilmiş bir Deepsea'nin fiyatı 11.000 Euro civarındayken, Sea- Dweller 4000'in fiyatı yaklaşık 9.500 Euro'dur. 1665 referans numarasına sahip, eski ve az bulunan vintage Sea Dweller saatlerin fiyatları 20.000 Euro'yu geçebilmektedir.
Bu sınırın altında bir fiyatla saat satın almak isteyenler bir başka üretici olan Sinn'in modellerini inceleyebilirler. Örneğin ETA 2893-2 mekanizmasıyla çalışan ve 2000 metreye kadar (200 bar) su geçirmezliğe sahip Sinn U2.

1000 metre ve daha fazla su geçirmezliğe sahip diğer dalış saatleri

  • Breitling Avenger II Seawolf, 3000 m, yeni, fiyatı yaklaşık 4.000 Euro
  • IWC Aquatimer Automatic 2000, 2000 m, yeni, fiyatı 8.000 Euro'dan az
  • Omega Seamaster Ploprof, 1200 m,yeni, fiyatı 6.500 Euro'dan az
  • Sinn U2, 2000 m, yeni, fiyatı 2.500 Euro'dan az

Mavi Işık Veren Chromalight

Tüm Sea-Dweller modellerinde kadranın üzerinde saat 3 pozisyonunda tarih göstergesi yer alır. Temel modellerde paslanmaz çelik kordon, beyaz markörlü tek yöne dönen siyah bezel ve parlayan renkte nokta ve saat markörlerine sahip siyah kadran bulunmaktadır. İbrelerde de beyaz fosforlu madde kullanılmıştır. Saatin akrebinin ucu üç parçaya ayrılmış bir daire şeklindedir ve Rolex'a has bir özellik olan bu form "Mercedes akrebi" olarak adlandırılmaktadır. Akrep karanlıkta mavi tonda parlar. Bu mavi tondaki ışık fosforlu madde Chromalight kullanımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Paslanmaz çelik kullanımında olduğu gibi İsviçeli üretici Chromalight kullanımıyla kendi rotasını çizmiştir. Diğer dalış saatlerinde genellikle yeşil ışık veren Superluminova kullanılır.

3.900 Metreye İnen Deepsea

2008 yılında Deepsea'nin üretilmeye başlanmasıyla Sea-Dweller'in ilk neslinin üretimine son verildi. Ancak bu yeni modelin kadranında Deepsea yazsının yanına Sea-Dweller yazsının eklenmesine devam edildi. Devamlılık Rolex'in şirket felsefesinin en önemli prensiplerinden biridir. Deepsea'de ilk göze çarpan, saatin 44 mm çapa sahip hacimli kasasıdır. Deepsea'nin üretilmeye başlamasına kadar Sea-Dweller modelinde 40 mm çapa sahip kasalar kullanılmıştır. Deepsea modeli mümkün kıldığı dalış derinliğiyle de etkileyicidir. 390 bar basınca dayanıklı olması sayesinde suyun altında 3900 metre derinliğe kadar kullanılabilir. Dalış sporcuları yaklaşık 200 metreye dalış gerçekleştirmektedirler.
3900 metrede su geçirmezliğin sağlanması için oldukça özel bir kasa tasarımı gereklidir.Tepe vidalanmış ve 3 katmanlı izolasyon uygulanmıştır. Deepsea'nin kadranını örten safir camın kalınlığı 5 mm'dir. Kasa arka kapağı titanyum alaşımdan imal edilmiştir ve saat kasasının yekpare orta kısmına vidalanmıştır.

Uzun Süreli Dalışlar için Helyum Valfi

Deepsea'de bulunan helyum valfi su altında uzun süre kalmayı mümkün hale getiren bir teknik özelliktir. Dalış istasyonlarındaki dalgıçlar günler ve haftalar boyunca sürebilecek görevlerinde helyumla zenginleştirilmiş özel bir oksijen karışımı solumaktadır. Bu sırada saatin içine giren ufak helyum atomları suyun yüzeyine çıkış sırasında saatin kasası içinde basınç yaratmaktadır. Dalış saatlerinin henüz deneysel aşamada olduğu yıllarda bu nedenle birçok saatin camı çatlamıştır. Rolex bu sorunu çözmek için helyum valfini geliştirmiştir. Sea-Dweller ve Sea-Dweller 4000 modellerinde valf otomatik olarak devreye girerken, Omega tarafından üretilen Seamaster Planet Ocean modelinin de aralarında bulunduğu diğer saatlerde manuel olarak devreye girmektedir.

Hassasiyeti Sertifikalı Otomatik Mekanizma

Deepsea modelinde Rolex'in otomatik kurmalı 3135 mekanizması kullanılmaktadır. Bu mekanizma hızlı tarih düzeltmeli otomatik saat göstergesine sahiptir. Merkezi saniye ibresi durdurulabilir ve bu sayede referans saate göre ayar tam olarak yapılabilir. Mekanizma yüksek hassasiyeti sayesinde İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü'nün (COSC) testlerinden başarıyla çıkarak kronometre sertifikası almaya hak kazanmıştır.
3135 mekanizması Sea-Dweller 4000 modelini de çalıştırmaktadır. Bu model 2014 yılından beri Deepsea ile beraber Rolex'in üretim programında yer almaktadır. 40 mm'lik çapıyla biraz daha küçük saat kasasına sahiptir, ancak tasarımı benzerdir.Daha ince bilekler için idealdir. Her iki modelin ortak özelliği sola dönen seramikten imal edilmiş bezeldir. Bezelin sadece tek yöne dönmesi dalış süresinin yanlışlıkla uzatılmasını önlemek içindir. Bezelin üstündeki markörlerin ve rakamların üstü platinle kaplanmıştır.
Sea-Dweller 4000 modelinin isminin ikinci kısmı saatin kullanılabileceği maksimum derinliği göstermektedir:4000 ft (ayak), yaklaşık 1220 metre. Bu derinliğe dalış imkanı sağlayan saat Deepsea gibi normalde profesyonel dalgıçların dalış yaptığı okyanus derinliklerinde kullanılmaya uygundur. Bu meslek grubu ilk nesil Sea-Dweller modelleri 1960'lı yıllarda üretilmeye başlanmıştır.

Submariner'i Temel Alan Model

Modelin ortaya çıkışı COMEX şirketiyle yakın bir şekilde bağlantılıdır. Denizde petrol arama platformlarının kurulmaya başlanmasıyla beraber dalgıçlar için platform montajı ve boru hattı döşenmesi gibi alanlarda yeni iş imkanları ortaya çıktı. Bu işler sürekli daha derinde çalışmayı gerektirmekteydi. Derinlik arttıkça karşılaşılan zorluklar da artmaktaydı. Compagnie Maritime d'Expertises (COMEX) 1961 yılından beri su altında yapılan inşaat işlerinde uzmanlaşmış bir firmadır. Rolex, COMEX firması için dünyanın helyum valfine sahip ilk saati olan 5513 referans numaralı Submariner modelini üretmiştir. Bu Submariner modeli kadranındaki yazıdan tanınabilmektedir. Bu saat günümüzde 50.000 Euro'dan yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır. 1500 metreye kadar su geçirmezliğe sahip şekilde geliştirilmiş az bulunan Sea-Dweller prototiplerinin fiyatları 100.000 Euro sınırına kadar çıkmaktadır. Helyum valfi bulunmayan bu saatler Birleşik Devletler donanması dalgıçları tarafından kullanılmıştır.
Rolex, 1967 yılında helyum valfli, 610 metreye kadar su geçirmeyen ve normal tüketiciler tarafından da satın alınabilen Sea-Dweller modelini üretmeye başladı. Bu kombinasyona sahip modelden 1665 referans numarasıyla az sayıda üretilmiştir. Kadrandaki model yazısı ilk yıllarda kırmızı olarak yazılmıştır. Kırmızı renk koleksiyonerler için ayırt edici önemli bir özelliktir. Bir ya da iki satır olarak kadranda yer alan kırmızı renkteki yazı 1977 yılına kadar kullanılmaya devam etmiştir. Tek satır olarak yer alan yazı "Single Red" ve iki satır olarak yer alan yazıysa "Double Red" olarak da adlandırılmaktadır.

1978 Yılında Yapılan Önemli Değişiklikler

1978 yılında modelde kadrandaki kırmızı yazının beyaza dönmesinin ötesinde bazı değişiklikler yapılmıştır. 1575 mekanizması yerine 3035 mekanizması kullanılmaya başlanmıştır. Yeni mekanizmayla beraber mekanizmanın yaptığı yarı titreşim sayısıartmış ve 19.800 A/h'dan 28.800 A/h'yeyükselmiştir. Bu değişiklik saatin hassasiyetine de olumlu etki yapmıştır. Saatin ulaşabileceği maksimum derinlik de 1220 metreye (4000 ft) çıkmıştır. Bir sonraki önemli gelişme 2008 yılında modelin üretimine son verilerek Deepsea üretimine başlanması olmuştur. 6 sene sonra Sea-Dweller modeli ismine 4000 eklenerek geri dönmüştür.
Hem Deepsea hem de Sea-Dweller 4000 modelleri 1953 yılında üretilmeye başlanan Submariner temel alınarak tasarlanmıştır.Submariner'in yeni modelleri 300 metreye kadar (30 bar) su geçirmezve bu sayede su altında yapılan aktivitelerin neredeyse hepsi için uygundur. Sea-Dweller modellerine alternatif bir Rolex modeline sahip olmak isteyenler için Submariner en ideal modeldir. Sea-Dweller 4000 ve Submariner modellerinin kasa çapı 40 mm büyüklüğündedir ve görünümleri ilk bakışta birbirine çok benzerdir. Bu iki modeli birbirinden ayıran en önemli fark Submariner'in tarih göstergesi üzerinde yer alanZyklop-büyüteçtir. Her iki model de 3135 mekanizmasıyla çalışmaktadır.

Renk Efektlerinin Kullanıldığı Özel Model

Rolex, siyah ve mavi renklerin kullanıldığı iki renkli kadrana sahip bir Deepsea özel modeli de üretmektedir. Bu kadran D-Blue kadran olarak da adlandırılmaktadır. Bu özel model Amerikalı yönetmen James Cameron'un (Titanic) 26 Mart 2012 tarihinde denizin 10.908 metre derinliğinde bulunan Mariana Çukuru'na yaptığı dalış gezisinin anısını yaşatmak üzere üretilmiştir. Rolex Deepsea dalış sırasında Cameron'un kullandığı denizaltının dışına yerleştirilmiştir.