641 saatler için "

Nomos

"
1 - 30 itibaren 641 Bulunmuş
Görünüm
Sıralama

Chrono24’de bulabileceğiniz toplam 567 yeni Nomos saat ve 66 ikinci el Nomos saat.

Nomos Glashütte - Alman Saatçiliğinin Parlayan Yıldızı

Düz hatlar ve incelik - Nomos Glashütte'nin karakteristik özellikleri. Az sayıdaki ama etkileyici mekanik saat modelleriyle sürekli daha fazla müşteriye ulaşan Nomos,"Made in Germany" damgası taşıyan en önemli markalardan biri haline gelmiştir.

Nomos'un diğer başarılı modelleri, kent hayatını yansıtan Metro, zarif Orion ve deniz tutkunlarının gözdesi Ahoi'dur. Bu saatler farklı mekanizmalar ve kadran çeşitleriyle kombine edilebilir. Orion modeli için 15 farklı kombinasyon imkanı mevcuttur. Bu model, farklı saat kasası büyüklükleri ve sade dizaynı sayesinde, hem erkeklere hem de kadınlara hitap etmektedir. Ahoi yüksek su geçirmezliği ile öne çıkarken, Metro ise isteğe bağlı olarak rezerv güç göstergesi özelliğine sahiptir.
Bilgisayar uzmanı Roland Schwertner, Nomos'u Berlin Duvarı'nın yıkılıp, iki Almanya'nın birleşmesinden hemen sonra kurmuştur. Schwertner, kurduğu şirket için 1906-1910 yılları arasında köstekli saat üretmiş olan Nomos-Uhr-Gesellschaft'ın ismini kullanmayı tercih etmiştir. Schwertner, bu markayı yeniden canlandırmayı seçmiş ve kendisinden önceki saat üreticilerinin de karşılaştığı zorlukları yaşamıştır. Şirketin isminde, üretim yeri olan Glashütte'nin bulunması nedeniyle Nomos saat mekanizmalarının önemli bir oranının Glashütte'de üretildiğini kanıtlaması gerekmekteydi. Nomos, bu kriteri sağlamayı başarmıştır.

Geleneksel El İşçiliği ve Lazer Teknolojisi Aynı Çatı Altında

Nomos zaman içinde saat mekanizmalarını daha fazla oranda kendi üretir hale gelmiştir. Şirket, şu an kullandığı saat mekanizmalarının %75 ilâ %95'ini kendi fabrikasında üretmektedir. Glashütte coğrafi işaretini almak için yeterli olan oransa %50'dir. Dünya çapında üretimini kendi fabrikalarında yapma konusunda Nomos ile rekabet edebilecek çok az sayıda firma vardır. Nomos, üretimde bilgisayar ve lazer teknolojisini geleneksel el işçiliği ile beraber kullanmaktadır. Balans çarkı, eşapman çarkı ve çark şaftının bir bütün oluşturduğu Swing System adı verilen reglage düzeneği Nomos'un 2014 yılında duyurduğu yeniliklerinden biridir. Nomos, uzun yıllar süren araştırma çalışmalarının sonucu olan bu yenilik sayesinde, üretim aşamasında bağımsızlığını kazanmıştır. Bu yeni teknolojinin geliştirilmesi için 10 milyon Euro harcanmıştır.
Nomos'un sade dış görünümü saat severler tarafından çok ilgi gören iç yapısını gizlemektedir. Nomos tarafından 2015 yılında tanıtımı yapılan kalibre DUW 3001 çok ince yapısı ile dikkat çekmektedir. 3,2 mm kalınlığında profile sahip bu otomatik kurmalı otomatik saat uzman çevrelerde büyük yankı uyandırmıştır. Aynı çalışma mekanizmasına sahip diğer saatler daha fazla profil kalınlığına gereksinim duymaktadır.

Ödüllü Tasarım ve Teknoloji

Nomos, bir çok kez basının ve uzmanların övgüsünü toplamayı başarmıştır. Nomos, Almanya'da büyük prestije sahip Goldene Unruh ödülünü on kereden fazla alma başarısını göstermiştir. Markanın 1992 yılından beri en çok satan modeli olan Tangente de şimdiye kadar kendi kategorisinde 5 kez ödüle layık görülmüştür. Nomos tarafından üretilen ilk model olan Tangente, Susanne Günther tarafından Bauhaus stiline uygun olarak dizayn edilmiştir.
Tangente farklı renk, mekanizma ve kasa çapı seçenekleriyle satışa sunulmaktadır. Nomos, Tangente modelinin satışından elde edilen gelirle Sınır Tanımayan Doktorlar'a destek vermektedir. Satılan her bir Tangente saatten elde edilen gelirin bir kısmı insani yardımlara aktarılmaktadır.

Sadelik ve Çeşitlilik

Nomos modellerin sayısı yıllar içinde 2 basamaklı sayılara ulaşmıştır. Yuvarlak saat kasalarına, dörtgen ve kone saat kasaları eklenmiş olsa da hakim stile sıkı sıkıya bağlı kalınmıştır. Nomos modellerinin dış görünüşüne tamamen sadelik hakimdir. Kadran, farklı komplikasyonlara sahip modellerde bile her zaman derli toplu bir görünüme sahiptir.
Renk olarak genelde siyah ve beyaz tercih edilmektedir. Saatin ibresi çok dar tasarlanmaktadır. Kasa için tercih edilen materyal ise paslanmaz çeliktir. Kadran, ibre, kasa ve tepe üretimine, Nomos'un iştiraki olan ve Almanya'nın başkenti Berlin'de faaliyet gösteren Berlinerblau'nun tasarımcıları da büyük oranda katılmaktadırlar.

Ahoi'den Zürich'e Nomos Modelleri

Nomos'un Berlin'de bulunan yaratıcı ekibi Orion modelini kullanmayı tercih etmektedir. Bu model de Nomos'un karakteristiği olan sadeliğe ve küçük saniye ibresine sahiptir. Club modeli daha çok gençleri hedeflerken, Ludwig modeli ise iş dünyasının ciddiyetine uygunluğu ile dikkat çekmektedir. Daha büyük saatleri tercih edenler içinse Zürich modeli uygun bir seçim olacaktır.
Nomos'a özgü görünümden az da olsa farklılaşan bazı işlevsel fonksiyonlar bulunmaktadır. Ahoi modelinde ilk göze çarpan vidayla sabitlenmiş yanlardan korumalı tepesidir. Ahoi su geçirmezliğin önem taşıdığı dalış ve yelkencilik gibi spor dalları için uygun bir saattir.
Biraz daha gösterişli saatleri sevenler, beyaz altın rengine ya da gül rengine sahip Lux ve Lambda modellerini tercih edebilirler. Bu modellerde isteğe göre safir cam arka kapak da kullanılmaktadır. Saat kordonu, çok dayanıklı olan ve neme karşı dirençli cordovan derisinden imal edilmektedir.

Nomos: Amerikan Başkanlarının Bileğini Süsleyen Saat

Nomos saatlere artan taleple beraber şirket çalışanlarının sayısı 200'ü geçmiştir. Şirket, 2011 ve 2014 yılları arasında satışlarını iki katına çıkarmayı başarmıştır. Nomos, küçük bir kent Glashütte'nin eski tren garını üretim merkezi olarak kullanmaktadır. Nomos'un rakipleri olan A. Lange & Söhne ve Glashütte Original de hemen Nomos'un fabrikası yanında faaliyet göstermektedir. Nomos, Doğu Almanya'da bulunan Saksonya Eyaleti'nin Müglitztal bölgesinden 40'tan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Nomos saatlerini kullanan ünlü isimlerden biri de ABD eski başkanlarından Bill Clinton'dur.

En iyi Nomos modelleri
Tangente | Orion | Ludwig | Club | Tangomat | Zürich | Tetra