Even with the spread of COVID-19, Chrono24 is open for business! Make secure purchases with Chrono24's Buyer Protection.
Oturum aç

Chrono24 Yardım ve S.S.S

Sorularınıza en kısa süre içinde yanıt alabilmek için serbest metin arama özelliğini kullanabilirsiniz. Dilerseniz bizimle iletişime geçerek de sorularınızın yanıtlanmasını isteyebilirsiniz.

Chrono24'te arama yapma

Chrono24'te bir saati nasıl arayabilirim?
Arama sekmesi aracılığıyla hayallerinizdeki saati Chrono24te rahatça bulabilirsiniz. Arama sonuçları ayrıca çok sayıda filtreleme imkanı sunar.

Arama sekmesi
Arama sekmesi en kolay ve en hızlı yolu sunar. Aranacak kelime girilirken otomatik olarak doldurulur ve tamamlanır.

Arama sonuçları sayfası
Arama sonuçları sayfası farklı filtreleme seçenekleri sunar. Örneğin, üretici, model, referans veya stok durumuna göre filtreleme yapabilirsiniz. Ayrıca arama sonuçları listesi, önem, fiyat ve oluşturma tarihine göre sıralanabilir.

Bu aramayı kaydet kısmına tıklayarak, e-posta aracılığıyla yeni ilanlardan haberdar olmak için bir arama emri belirleyebilirsiniz. Bu sırada seçtiğiniz filtre otomatik olarak kaydedilir.
Belirli ilanların arama sonuçlarını nasıl filtreleyebilirim?
Arama sekmesi aracılığıyla bir ürünü aradıktan sonra arama sonucunu, sonuç listesinde yer alan filtreleri kullanarak daha da sınırlandırabilirsiniz. Örneğin üretici, model, saatin durumu veya malzemesine göre filtreleme yapabilirsiniz. Daha fazla kısmına tıkladığınızda ek filtreleme seçeneklerini görebilirsiniz. Aynı zamanda bir filtreye ait birden çok değer seçebilirsiniz. Bir filtreyi devre dışı bırakmak için ilgili onay işaretlerini kaldırmanız yeterlidir.

Listenin sağ üst kenarındaki seçim alanı aracılığıyla sonuçların sıralanma şeklini uyarlayabilirsiniz. Fiyat, oluşturma tarihi ve önem arasında seçim yapın. Standart sıralamayı myChrono24 alanınızdaki Ayarlar içinden değiştirebilirsiniz.

Saatler satın alın

Saat satın almak istiyorum. Ne yapmalıyım?
Chrono24 üzerinden saat satın almanın iki yöntemi bulunmaktadır:

Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci:
Sunulan birçok ilanda saatleri Chrono24 üzerinden doğrudan sipariş verebilirsiniz. Bu şekilde sipariş verdiğinizde saat elinize ulaşıncaya kadar yapmış olduğunuz ödeme emanet hesabında tutulur. Chrono24 ekibi her zaman sizin yanınızda olarak sorun yaşamadan saat satın almanızı sağlar. Chrono24 üzerinden saat almak için ilan sayfasındaki yeşil "Satın al" butonuna tıklayın.

Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz:
Satıcıyla doğrudan iletişime geçin:
Eğer satıcı Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma imkânı sunmuyorsa iletişim formu aracılığıyla ("Satıcıyla iletişime geç" butonu) ya da telefonla satıcıyla bağlantı kurun. Ödeme ve gönderim şartlarını satıcıyla beraber belirleyebilirsiniz.
Bir saat satın almam durumunda sözleşme ortağım kim olacak?
Sözleşme ortağınız her zaman kurumsal satıcı ya da bireysel satıcıdır. Satış işlemi Chrono24 aracılığıyla sağlananıyorsa satış sürecinde satış şartları tarafınıza gösterilecektir.Saatinizi kurumsal satıcıdan satın alıyorsanız lütfen kurumsal satıcının genel işlem şartlarını (GİŞ) inceleyin.

Chrono24 aracılığıyla gerçekleşen işlemler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:
Bireysel satıcılardan saat satın alırken nelere dikkat etmeliyim?
Bireysel satıcıdan saat satın alırken Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmetini kullanmak en güvenli yöntemdir. Yaptığınız ödeme saat elinize ulaşıncaya kadar güvenli bir emanet hesabında tutulur. Satıcıyla yaptığınız anlaşmada bir sorun yaşandığında Chrono24 ekibi her zaman yanınızdadır.

Bireysel satıcı Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmeti üzerinden ödeme imkanı sunmuyorsa güvenli bir mekanda onunla buluşmanızı öneririz. Saatin gerçek olup olmadığını kontrol edebilecek bir kurumsal saat satıcısında buluşarak saati satın almak en güvenli yöntemdir. Diğer alternatifler PayPal ile ödeme yapmak ya da bir aracı kurum tarafından sunulan emanet hizmetini kullanmaktır. Lütfen sadece Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmetini ödeme yöntemi olarak sunan bireysel satıcıların tarafımızdan kontrol edildiğini göz önünde bulundurun. Bir bireysel satıcıdan saat satın alırken teklifi ve satıcının şartlarını çok iyi bir şekilde inceleyin.
Satın alma işlemi nasıl gerçekleşir?
Chrono24 üzerinden saat satın almanın iki yöntemi bulunmaktadır:

Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci:
Sunulan birçok ilanda saatleri Chrono24 üzerinden doğrudan sipariş edebilirsiniz. Bu şekilde sipariş verdiğinizde saat elinize ulaşıncaya kadar yapmış olduğunuz ödeme emanet hesabında tutulur. Chrono24 ekibi her zaman sizin yanınızda olarak sorun yaşamadan saat satın almanızı sağlar. Chrono24 üzerinden saat almak için teklif sayfasındaki yeşil "Satın al" butonuna tıklayın.

Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz:
Satıcıyla doğrudan iletişime geçin:
Eğer satıcı Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma imkânı sunmuyorsa iletişim formu aracılığıyla ("Satıcıyla iletişime geç" butonu) ya da telefonla satıcıyla bağlantı kurun. Ödeme ve gönderim şartlarını satıcıyla beraber belirleyebilirsiniz.

Lütfen şu hususa dikkat edin: Sözleşme ortağınız her zaman satıcıdır.
Bir saatin satıcısıyla nasıl iletişime geçebilirim?
Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma imkânının bulunduğu ilanlarda yeşil "Satın al" butonunu tıklayarak sipariş verebilirsiniz. "Satıcıyla iletişime geçin" seçeneğini kullanarak satıcıya ilanla ilgili sorularını sorabilirsiniz.

Diğer tüm tekliflerde satıcıyla "Satıcıyla iletişime geçin" butonuna tıklayarak bağlantıya geçebilirsiniz.

Satıcı mesajınızı e-posta olarak alır. Satıcının mesajınızı ne zaman okuduğu ve en zaman size yanıt verdiği hakkında bilgimiz bulunmamaktadır. Eğer satıcı telefon numarasını paylaşmışsa telefonla da iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Telefon numarası teklif sayfasında "Satıcı" bilgileri bölümünde yer almaktadır.

Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci hakkında burada bilgi bulabilirsiniz:
Bir saatin satış fiyatı nelerden oluşur?
Bir saatin satış fiyatı farklı bileşenlerden oluşmaktadır. İlk olarak saatin teklif fiyatının kendisi önemlidir. Buna ek olarak ambalaj, sigorta, gönderim ve katma değer ile ithalat vergisi için ek masraflar söz konusu olabilir. Saati ülkenizde veya yurt dışında bulunan bir tüccardan satın almış olmanıza bağlı olarak farklı yükseklikte ek maliyetler oluşabilir. Daha eksiksiz bilgi için tüccar ile iletişime geçin.
İlan yurt dışındaki bir ülkedeki satıcıya ait. Nelere dikkat etmeliyim ve hangi masraflar ortaya çıkabilir?
Fiyat satıcı tarafından ilanda belirlendiği şekliyle gösterilir. Ancak gümrük masrafları, vergi, gönderim ve sigorta ücretleri gibi ek ödemelerin yapılması gerekebilir.

Tam fiyat ve muhtemel masraflar hakkında bilgi almak için lütfen satıcıyla iletişime geçin. Satıcı size gümrük formalitelerinin kargo şirketi tarafından yerine getirilip getirilemeyeceği hakkında da bilgi verebilir. Ülkenizin uyguladığı gümrük kuralları hakkında bilgi almak için lütfen ilgili gümrük müdürlüğüne başvurun.

Avrupa Birliği sınırları içinde saat satışı gümrüğe tabi değildir. Üçüncü bir ülkeden, örneğin ABD'den Avrupa Birliği'ne yapılan satışlarda fiyata düşük miktarda gümrük vergisi ve katma değer vergisi eklenecektir. Daha fazla bilgi almak için lütfen ilgili gümrük müdürlüğüne başvurun.
Gümrük vergisi ve katma değer vergisi nedir?
Başka bir ülkeden bir ürün satın aldığınızda gümrük vergisi ve katma değer vergisi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ödenmesi gereken vergi miktarları gümrük otoriteleri tarafından hesaplanır ve ürün ülkeye giriş yaptığında ödenmesi gerekir. Daha fazla bilgi almak için gümrük müdürlüklerine başvurabilirsiniz.
Hesaplanan gümrük vergisini ve katma değer vergisini nerede ve nasıl ödeyebilirim?
Vergiler ya da masraflar yetkili gümrük birimi tarafından hesaplanır ve ödemenin ürün ülkeye ulaştığında yapılması gerekir. Vergi ve masraflar genellikle teslimat sırasında kargo firmasına ödenir.
Hangi ödeme yöntemlerini kullanabilirim?
Birçok satıcı Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma imkânı sunmaktadır. Ödemenizi kredi kartı ya da havale ile bir emanet hesabına yaparsınız ve yaptığınız ödeme saatiniz elinize ulaşıncaya kadar emanet hesabında tutulur. Chrono24 ekibi her zaman sizin yanınızda olarak sorun yaşamadan saat satın almanızı sağlar.

Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz:
Her satıcı hangi ödeme imkânını sunacağına kendisi karar verir. Ödeme detaylarını belirlemek üzere satıcıyla iletişime geçin. Bazı satıcılar hangi ödeme imkânlarını sunduklarına ürün açıklamasında yer verirler.
Satıcı ürünü göndermeden önce havale ile ödeme yapmamı istiyor. Satıcıya güvenebilir miyim?
Eğer satıcı kurumsal satıcıysa:
Evet, kurumsal satıcıların önemli bir kısmı ürünü göndermeden önce havale ile ödeme yapmanızı talep eder. Chrono24 üzerinden satış yapan kurumsal satıcıların güvenilir satıcılar olmasına çok önem vermekteyiz. Chrono24 üzerinden satış yapan tüm kurumsal satıcıların bilgileri kayıt aşamasında ayrıntılı bir şekilde incelenir. Ticari sicil kaydı ve diğer kurumsal satıcıların verdiği referanslar kayıt için gerekli kriterlerden ikisidir. Dilerseniz saati teslim almak ve ödemeyi yapmak için güvenli bir mekanda satıcıyla buluşabilirsiniz. Chrono24'ün satış için sorumluluk kabul etmediğini göz önünde bulundurunuz.

Eğer satıcı Private Seller (bireysel satıcı) olarak satış yapıyorsa:
Bireysel satıcılardan saat satın alınması durumunda saati teslim almadan havale yapmak güvenli bir yöntem değildir. Bireysel satıcı bu yöntemde ısrar ediyorsa ve saati mutlaka satın almak istiyorsanız, satıcının ve teklifin güvenilirliğini iyice araştırın. Örneğin satıcıyla ilgili referans talep edebilir ya da saatin veya kişisel dokümanların resimlerini isteyebilirsiniz. Havale yöntemine alternatif olarak güvenli bir yerde buluşarak teslimatı ve ödemeyi burada eşzamanlı olarak yapabilirsiniz ya da güvenilir bir aracı kurumun sunduğu emanet hizmetini kullanabilirsiniz. Eğer satıcının güvenilir olmadığını düşünüyorsanız saati almaktan vazgeçmeniz daha yerinde bir tercih olacaktır.

Birçok satıcı Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma imkânı sunmaktadır. Ödemenizi bir emanet hesabına yaparsınız ve yaptığınız ödeme saatiniz elinize ulaşıncaya kadar emanet hesabında tutulur. Chrono24 ekibi her zaman sizin yanınızda olarak sorun yaşamadan saat satın almanızı sağlar. Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz:
Ürün satın alırken ödeme için emanet hizmetini kullanabilir miyim?
Birçok satıcı ödeme yöntemi olarak Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci seçeneğini sunmaktadır. Saatiniz elinize ulaşana kadar yaptığınız ödeme emanet hesabında güven içinde saklanır. Saatiniz elinize ulaştıktan sonra satıcıya ödeme yapılır. Chrono24 ekibi her zaman sizin yanınızda olarak sorun yaşamadan saat satın almanızı sağlar. Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma süreci hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz:
Eğer satıcı Chrono24 üzerinden ödeme ve satın alma imkânı sunmuyorsa lütfen şu hususları dikkate alın:
Bu emanet hizmeti aracı kurumları, sadece size fikir vermek için örnek verilmiştir ve tarafımızca sunulmuş bir tavsiye değildir: www.escrow.com ve www.eco-treuhand.de. Yaşadığınız ülkede emanet hizmeti sunan ciddi aracı kurumlar muhtemelen bulunmaktadır. Emanet hizmeti sunan bir aracı kurum tercihi yaparken önceden bu kurumlar hakkında bilgi edinmelisiniz.

Emanet hizmetinin kullanılabilmesi için alıcının ve satıcının bu konuda anlaşmış olması gerekir. Bir aracı kurum üzerinden sağlanan emanet hizmetini kullanacaksanız tüm bilgileri direkt olarak emanet hizmetini sunan aracı kurumdan temin edin. Sadece satıcı tarafından size yollanan e-postalara göre hareket etmeyin.
Trusted Seller mührü satıcı hakkında neyi belirtir?
Chrono24'teki her tüccar, kayıt sırasında kimliği ve ciddiyeti açısından kapsamlı bir biçimde test edilir. Trusted Seller mührü, Chrono24›ün ve kullanıcıların deneyimlere göre sadece özel doğruluk ve güvenilirliğe sahip tüccarlara verilmektedir.

Trusted Seller ticari bir saat tüccarı olup belirli koşullara uymakla yükümlüdür.Bu koşullara mesela şunlar dahildir:

 • Platformda belirtilen ve Chrono24'e sunulan kişi ve firmayla ilgili bilgilerin gerçekle örtüşmesi
 • Yalnızca güvenilir kaynaklardan gelen orijinal ürünlerin ticaretinin yapılması
 • Ürünün durumunu gerçeğe uygun biçimde belirtmesi ve hem metin, hem de resimle gerektiği takdirde mevcut kusurlar konusunda uyarması
 • Chrono24 aracılığıyla E-posta ile alınan müşteri teklif taleplerine normalde 5 iş günü içinde cevap verilmesi.

Ticaretin dürüst bir şekilde yapılması en önemli husustur. Anlaşmazlıklar olması halinde tüccar, müşteriyle birlikte her iki tarafı da memnun kılan bir çözüm aramalıdır. Bir ya da birden çok koşulun ihlali, Trusted Seller mührünün geçici veya sürekli olarak kayıp edilmesine yol açabilir veya - ağır ihlaller söz konusu olduğunda - Chrono24 üyeliğinin kaybına neden olabilir.
Satıcı e-posta adresimi görebilecek mi?
Kişisel verilerin korunması için satıcıların ve alıcıların e-posta adresleri sistemimiz üzerinden yapılan iletişim sırasında gizlenmektedir. Bir satıcıyla iletişime geçtiğinizde kişisel e-posta adresiniz karşı tarafa gösterilmez. E-posta adresiniz sistemimiz tarafından otomatik olarak şifrelenir.

Satıcıyla bir anlaşmaya vardıysanız satıcı sizden iletişim bilgilerinizi talep edebilir. Sayfamız üzerinden iletişim bilgilerinizi ileteceğiniz formun linki size e-postayla gönderilecektir.

Şifrelenmiş e-posta adresi şu örnekteki gibi görünmektedir:
41d07ee4-9cb3-4893-ade2-012bb56efc88-1un98@reply.chrono24.com
Bazı satıcıların e-posta adresleri gizlenmişken, bazılarınınki gizlenmemiş. Bunun nedeni nedir?
Bazı ülkelerde satıcılar için şifrelenmiş iletişim sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Bu ülkelerdeki satıcıların e-posta adresleri şifrelenmiş olarak gösterilmektedir. Kısa bir süre sonra iletişim sistemimiz tüm ülkelerde kullanılmaya başlanacaktır.

Saatlerin Chrono24'te bireysel satışı

Nasıl saat ilanı verebilirim?
İlan asistanı sayesinde birkaç adımda saat ilanınızı oluşturabilirsiniz:
 1. Saatinizin özelliklerini detaylı bir şekilde açıklayın. Açıklamanız ne kadar detaylı olursa potansiyel alıcılara o kadar kolay ulaşabilirsiniz.
 2. İlanınıza saatinizin farklı açılardan çekilmiş 10 adet fotoğrafını ekleyin. Fotoğraf makinenizi (ya da cep telefonunuzu) ve saati yanınızda hazır tutun. İlanınızı oluştururken saate sahip olduğunuzu kanıtlamak üzere sizden saatinizin bizim tarafımızdan belirlenmiş iki farklı zamanı gösteren fotoğrafını yüklemenizi isteyeceğiz. Bu fotoğraflar daha sonra ilanınıza eklenecektir.
 3. Satıcı olarak kayıt yaptırın ve hesabınıza ödeme yapabilmemiz için banka bilgilerinizi de ekleyin.
Daha fazla bilgi...
Chrono24'te satış ücreti ne kadardır?
Saat ilanınızı Chrono24'te ücretsiz olarak yayımlayabilirsiniz. Saatiniz satıldıktan sonra satış fiyatı üzerinden % 6,5 oranında komisyon ücreti talep edilir. Bu komisyon talebi sadece saatinizi satmanız durumunda gerçekleştirilir. Komisyon tutarı size yapılan ödemeden düşülür. Bazı durumlarda alıcıların emanet hizmeti üzerinden ödeme yapma imkânı bulunmamaktadır. Bu durumda komisyon ücreti tarafınıza faturalandırılır.

Daha fazla bilgi...
İlanımı bulamıyorum. İlanım Chrono24'te ne zaman yayınlanacak?
İlanınızı Chrono24'te bulamamanızın nedenleri şunlar olabilir:
 1. İnceleme henüz yapılmamıştır.
 2. Tüm Chrono24 kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için yeni ilanların hepsi tarafımızdan teker teker incelenir. Bu inceleme sadece hafta içi iş günlerinde yapılmaktadır. Etkinleştirme kural olarak 1-3 iş günü sürmektedir.
 3. Güvenlik fotoğrafları doğru değil. Yüklediğiniz resimlerle ilgili bir sorun olması durumunda tarafınıza myChrono24 alanınızdaki fotoğrafları güncellemenizi talep eden bir e-posta gönderilir.
 4. Kullanıcı hesabınız henüz etkin değil. Lütfen etkinleştirme e-postasındaki linke tıklayarak kullanıcı hesabınızı etkinleştirdiğinizden emin olun.
 5. Bazı ülkelerdeki bireysel satıcıların kimlik bilgilerinin onaylanması gerekmektedir. Muhtemelen kimlik bilgileriniz henüz onaylanmadı. Kimlik belgelerinizin onaylanmasının 1-3 iş günü sürebileceğini lütfen göz önünde bulundurun.
Satış işlemi nasıl gerçekleşir?
Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmeti sayesinde saatinizi güven içinde satabilirsiniz. Saatinizi, alıcı emanet hesabına ödeme yaptıktan sonra kendisine gönderirsiniz. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra satış fiyatı size ödenir.

Emanet hizmeti bazı ülkelerde kullanılamadığı için alıcının ya da satıcının bu hizmetten yararlanamadığı durumlarda alıcı ödemeyi size doğrudan yapar. Bu durumda alıcıya ödeme yapabilmesi için banka havalesi ya da PayPal gibi ödeme seçenekleri sunun.

Emanet hizmetini kullanarak satış yapılmasıyla ilgili burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
Alıcılara hangi ödeme yöntemlerini sunabilirim?
Alıcılar kural olarak Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmetini kullanarak ödeme yaparlar. Bu yöntemde alıcı sipariş verdikten sonra ödemeyi güvenli bir emanet hesabına yapar. Daha sonra saati alıcıya gönderirsiniz ve saat alıcının eline ulaştığında satış fiyatı tarafınıza ödenir.

Emanet hizmeti bazı ülkelerde kullanılamadığı için alıcının ya da satıcının bu hizmetten yararlanamadığı durumlarda alıcı ödemeyi size doğrudan yapar. Bu durumda alıcıya ödeme yapabilmesi için banka havalesi ya da PayPal gibi ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Chrono24 ödeme bilgilerinizi alıcıya iletir.

Emanet hizmeti hakkında burada daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

İsterseniz ürünü alıcıya bizzat kendiniz de verebilirsiniz. Teslimat için kapalı ya da izlenen bir yeri örneğin bir saat satış noktasını tercih etmenizi öneririz. Teslimatı kendiniz yapmayı tercih etmeniz durumunda da emanet hizmetini güvenli ödeme yöntemi olarak tercih edebilirsiniz. Lütfen güvenlik uyarılarımızı dikkate alın.
Satış gerçekleşmemişse satış komisyonu ödenmesi gerekir mi?
Saati satmadığınız halde tarafınıza satış komisyonu faturası gönderilmişse satış işlemini iptal edebilirsiniz. İşlemin iptal edilebilmesi için lütfen saatin hâlâ size ait olduğunu gösteren iki yeni fotoğraf yükleyin.

Saati başka bir kanal aracılığıyla satmanız durumunda lütfen bu satışa ait belgeyi bizimle paylaşın.
Ne zaman satış komisyonu ödenmesi gerekir?
İlanınız için emanet hizmetinin kullanılmış olması halinde satış fiyatının ödemesi komisyon düşülerek yapılır.

Alıcının ödemeyi size doğrudan yaptığı satış işlemlerinde komisyon için fatura oluşturulur. Fatura tutarını 14 gün içinde ödemenizi rica ederiz.

Daha fazla bilgi...
Referans numarası nedir?
Referans numarası saatinizin modelini veya model çeşidini belirtmektedir ve birden çok rakam ya da harften oluşabilir. Bazı üreticilerde referans numarası saat kasasının arka kısmında, (kasa numarasıyla karıştırılmamalıdır), bandın kola dayandığı yerde ve ender olarak da kadrana işlenmiş şekilde bulunur. Her koşulda referans numarası saatinizin belgelerinde veya faturada bulunabilir halde olmalıdır.Referans numarasını bulamadığınız takdirde kadrandaki üreticinin adını İnternet›te arayın ve resimleri saatinizle karşılaştırın. Bu kısa araştırma size birçok durumda yardımcı olacaktır.
Saatin kullanım durumunu seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Dakika tekrarlama ya da kronograf gibi terimler ne anlama geliyor?
Önemli saat terimlerinin açıklamasını saat terimleri sözlüğünde bulabilirsiniz.
Talep edilen güvenlik saatlerini ayarlayamazsam ne yapmalıyım?
Güvenlik resimleri aracılığıyla satıcının ilanda yer alan saate gerçekten sahip olup olmadığı denetlenir. Saati ayarlayamıyorsanız (örneğin saatin koruma kabında muhafaza edilmesi nedeniyle) belirtilen saatleri bir kağıda yazdıktan sonra kağıdı saatin yanına koyarak resim çekebilirsiniz. Daha sonra bu resimleri ekleyin. Resimleri yüklemeniz mümkün değilse PrivateSeller@chrono24.com e-posta adresini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Aksesuarlar (örneğin kordon, kayış vb.) için oluşturan ilanların yayımlanma ücreti nasıl belirlenir?
Bireysel satıcılar saat aksesuarlarını Chrono24'te ilan ücreti ödemeden satışa sunabilirler. Saat parçaları için ilan oluşturmak amacıyla "Saat satışı" başlığını ve sonrasında "Aksesuar satışı yap" başlığını seçin.
İlan için seçtiğim ödeme yöntemini daha sonra değiştirebilir miyim?
İlan ücreti ödemesinin yapılamaması durumunda ödeme işlemini iptal edin ve Chrono24 sayfasına geri dönün. Sayfaya döndükten sonra yeni bir ödeme yöntemi seçebilirsiniz. Başka sorularınız olması durumunda lütfen PrivateSeller@chrono24.com e-posta adresini kullanarak bize ulaşabilirsiniz.
İlanımı ne zaman silebilirim?
İlanı nasıl ve ne zaman silebileceğiniz teklif türüne bağlıdır:
 1. Chrono24 üzerinden yaptığınız satışlar için satış komisyonu ödemeniz durumunda ilanı silmek için yayımlanma süresi içinde istediğiniz zaman başvuruda bulunabilirsiniz:
  • Ürün satıldı
  • Ürün hasar gördü ya da bozuldu
  • Ürün çalındı
  • Sizden kaynaklanmayan başka nedenler
  İlanınız yayımlanma süresi dolduktan sonra silinebilir. Bu durumda ilanı silmek için ürünün mülkiyetinizde bulunduğunu gösteren bir kanıt sunmanız gerekir.
 2. İlanının yayımlanması için ilan ücreti ödemeniz durumunda ilanı istediğiniz zaman silebilirsiniz. İlan ücretinin ilanınız yayımlanmaya başlamadan önce ödenmesi gerekmektedir.
İlanım ne kadar süre yayında kalır?
İlanınızın yayımlanma süresi teklif türüne bağlıdır:
 1. Chrono24 üzerinden yaptığınız satışlar için satış komisyonu ödemeniz durumunda ilanınız 3 ay süresince Chrono24 sayfasında yayımlanır. Bu süre içinde ürünü başka bir satış platformunda satışa sunmanız mümkün değildir. Ürün 3 ay içinde satılmazsa ilanınızı silebilir ya da yayımlanma süresini 3 ay daha uzatabilirsiniz. İlanı silmek için ürünün mülkiyetinizde bulunduğunu gösteren bir kanıt sunmanız gerekir.
 2. İlanının yayımlanması için ilan ücreti ödemeniz durumunda ilanınız 6 ay boyunca Chrono24 sayfasında yayımlanır. İlan ücretinin ilanınız yayımlanmaya başlamadan önce ödenmesi gerekmektedir. İlan süresi dolduktan sonra ilanı silebiliriz, ancak ilanı silme yükümlülüğümüz bulunmamaktadır.
Chrono24 ücretli ilan dönemi içinde ilanın güncel olup olmadığını neden denetliyor?
Saat pazar yerimizin ziyaretçilerine her zaman en yüksek kaliteyi sunmak istiyoruz. Chrono24'teki teklifleri güncel tutabilmek için satışa sunulan ürünlerin hâlâ satışta olup olmadığını 8 haftada bir e-postayla denetlemekteyiz. İlanınızı onaylamazsanız bir hafta sonra ilan otomatik olarak silinir.
Güncellik denetimi sonrasında silinen ilanımı yeniden nasıl etkinleştirebilirim?
İlanınızı yeniden etkinleştirmekten büyük memnuniyet duyacağız. Lütfen bunun için PrivateSeller@chrono24.com adresine bir e-posta gönderin.
Bireysel satıcı olarak saatimi güvenli bir şekilde nasıl gönderebilirim?
Saatin alıcıya zarar görmeden ve güven içinde ulaşması için lütfen aşağıdaki noktaları dikkate alın:

 • Paketleme: Saatin taşıma sırasında zarar görmemesi için uygun büyüklükte karton ve yeterli miktarda paketleme materyali kullanın.
 • Alıcının adresi: Alıcının adresini karşı tarafla iletişime geçerek doğrulayın. Adresi paketin üstüne rahatlıkla okunabilecek şekilde yazın.
 • Sigorta: Saati göndermeden önce sigortayla ilgili ayrıntılı bilgi alın. Saatin zarar görmesi ya da kaybolması durumuna karşı, saati tam değeri üzerinden sigortalı olarak gönderebileceğiniz bir gönderi yöntemini tercih edin. Sigortanın, değerli nesneleri ve saati de kapsadığından emin olun.
 • Gönderi takip: Gönderi takibi yapabileceğiniz bir gönderim yöntemi tercih edin. Ürünü gönderdikten sonra paketi takip edebilmesi için alıcıyla gönderi takip numarasını paylaşın.
Alıcının ciddiyeti hakkında kafamda soru işaretleri oluştu. Ne yapmalıyım?
Alıcıdan ödemeyi Chrono24 aracılığıyla sağlanan emanet hizmeti aracılığıyla yapmasını isteyin. Emanet hizmeti kullanıldığında ödeme emanet hesabına yapılır. Saat alıcıya teslim edildiğinde saatin ücreti size ödenir. Paypal diğer bir güvenli alternatif ödeme yöntemidir. Alıcıyla güvenli ve mümkünse kamuya açık bir mekanda (örneğin bankada) buluşarak saati kendiniz de teslim edebilirsiniz.
Chrono24 saat satın alıyor mu?
Chrono24 bir online pazar yeri olarak tüm dünyadaki saatseverleri bir araya getirmektedir. Alım satım her zaman alıcı ve satıcı arasında gerçekleşir. Chrono24 ürünleri satın almaz, değer biçmez ya da kontrol etmez. Saatlerinizi bireysel kullanıcı ilanı üzerinden satmanızı tavsiye ederiz.
Ürünümü/saatimi satın almak isteyenlerin e-posta adreslerini satıcı olarak neden göremiyorum?
Kişisel verilerin korunması için satıcıların ve alıcıların e-posta adresleri sistemimiz üzerinden yapılan iletişim sırasında gizlenmektedir. E-posta adresleri sistemimiz tarafından otomatik olarak şifrelenmektedir. Bu şekilde sizi phishing saldırılarına ve diğer dolandırıcılık girişimlerine karşı korumuş oluyoruz.

Alıcıyla bir anlaşmaya vardıysanız, teslimat adresini ya da Paypal ödemesi için gerekli bilgileri öğrenmek için form üzerinden iletişim bilgilerini talep edebilirsiniz. Sistem üzerinden size mesaj yollayan alıcıların her e-postasının içinde iletişim bilgilerinin talebi için gerekli olan forma ulaşmanızı sağlayacak link bulunmaktadır.

Şifrelenmiş e-posta adresi şu örnekteki gibi görünmektedir:
41d07ee4-9cb3-4893-ade2-012bb56efc88-1un98@reply.chrono24.com

myChrono24

Neden myChrono24 kaydı yaptırmalıyım?

Özel fırsatları kaçırmayın
Yalnızca myChrono24 kullanıcılarının görebildiği ilanlara erişim sağlarsınız. İlanın yayımlandığı ilk günlerde bireysel satıcıların sunduğu ürünleri ilk görüntüleyenler arasında olursunuz.

Hedefe daha hızlı ulaşın
myChrono24 kayıtlı kullanıcıların yükünü hafifletir. Herhangi bir onay işareti vermeniz gerekmez, otomatik tamamlama özelliğimizle istediğiniz saati aramak daha da kolay hale gelir.

Her zaman günceli takip edin
Kayıtlı aramalarla hiçbir ilginç ilanı kaçırmayın. Aramanızı kaydedebilirsiniz ve yeni ilanlar yayımlandığında sizi haberdar ederiz.

İlginç ilanları kaçırmayın
Kişisel not defterinizle çekici ilanları her zaman elinizin altında bulundurun.

İlanları rahatça yönetin
myChrono24 alanında ilanlarınızı tek merkezden yönetebilirsiniz.

İlginizi çeken ilanları kolayca yeniden bulun
myChrono24 Ziyaret Edilmiş İlanlar bölümünde görüntülediğiniz son ilanlar otomatik olarak kaydedilir. Böylece dikkatinizi çeken ilanları tekrar hızlıca bulabilirsiniz.

Kişisel ilanlarımı nasıl düzenleyebilirim veya silebilirim?
İlanlarınızı myChrono24 alanınızda İlanlar başlığı altında düzenleyebilirsiniz. İlgili bağlantıya tıklayarak ilanlarınızı değiştirebilir ya da silebilirsiniz. Fiyat, üretici ya da model bilgilerinde değişiklik yapmak istiyorsanız lütfen PrivateSeller@chrono24.com adresine değişiklik isteğinizi bildirin. İlanınızı silmeniz durumunda ilanın bir daha geri getirilemeyecek şekilde sistemimizden kaldırılacağını lütfen göz önünde bulundurun.
Kişisel bilgilerimi nasıl düzenleyebilirim?
Kişisel E-posta adresiniz (kullanıcı adı) ve şifrenizle myChrono24 alanına giriş yapın. Bilgilerim alanında ad, adres, telefon numarası veya şifreniz gibi kişisel bilgilerinizi düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Ayarlar kısmında portal ve E-posta ayarlarınızı uyarlayabilir ve Chrono24'ten almak istediğiniz e-postalar için tercih ettiğiniz dili seçebilirsiniz. Burada aynı zamanda haber bültenimize abone olabilir veya üyelikten çıkabilirsiniz.
myChrono24 kullanıcı hesabımı nasıl silebilirim?
Kullanıcı hesabınızı silmek için myChrono24 alanınızda Profil menü başlığı altında "Kullanıcı hesabını sil" butonuna tıklayın. Hesabınız silindiğinde kaydedilmiş aramalarınızın, not defterinizin ve tüm ilanlarınızın da silineceğini lütfen unutmayın.

Saatlerin ticari olarak satışı

Kendimi nasıl ticari satıcı olarak kaydedebilirim?
Birkaç kısa adım sonrasında Chrono24'e kurumsal satıcı olarak kayıt yaptırabilirsiniz:
 1. Kişisel bilgilerinizi ekleyin
 2. Ödeme bilgilerinizi ekleyin (kredi kartı)
 3. Kimliğinizi doğrulamak için gerekli belgeleri yükleyin
Daha sonra ilk ilanlarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz. İlanlarınız yayınlanmadan önce Chrono24 tarafından etkinleştirilmelidir. İlanlarınız etkinleştirilmeden önce vermiş olduğunuz bilgiler ve yüklediğiniz belgeler kontrol edilir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duymaktayız. Belgeleri sayfaya yükleyebileceğiniz gibi e-posta, faks ya da postayla da yollayabilirsiniz:
 • Ticaret sicil kaydı, bağlı bulunduğunuz ticaret odasından alacağınız faaliyet belgesi ya da sicil kayıt sureti
 • Adresinizi açık şekilde gösteren güncel elektrik, su, doğalgaz vb. faturası
30 günlük deneme süresini kullanarak Chrono24'ü test edin.
Ticari satıcılar için hangi ücret seçenekleri mevcuttur?
Chrono24, farklı ihtiyaçlar için farklı paketler sunmaktadır. Paketler, sunulabilecek teklif sayısı ve teklif başına düşen resim sayısı ile birbirinden ayrılmaktadır. Bu fiyat modelleri, ek olarak arama sonuçları listesindeki konumu ve Chrono24 ana sayfasındaki TOP teklifleri etkilemektedir. Her ay veya bir yıllık ücreti önceden ödeyebilirsiniz. Tüm ayrıntıları burada bulabilirsiniz.
Kim Premium paket rezervasyonu yapabilir ve bu paket hangi avantajları sunmaktadır?
Premium paketi sadece en az bir yıldan beri Chrono24'te kayıtlı olan kurumsal satıcılara sunmaktayız. Kurumsal satıcı ayrıca Trusted Seller unvanına da sahip olmalıdır. Trusted Seller unvanına sahip olmak için gerekli şartları ve sembolü burada bulabilirsiniz.

Premium paket bazı avantajlar sunar. Paket, ilanlarınızın ana sayfada arama sonuçlarında daha fazla görülmesini sağlar. Ayrıca ilanlarınıza daha fazla resim ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra tüm ilanlarınıza Premium Seller sembolü eklenir. Top Offer ilanlarınızın sonuç listesinde yer alan resimlerinde TOP yazısı yer alır. İlan sayfasında potansiyel alıcılara "Bu saatler de ilginizi çekebilir" bölümünde sadece sizin ilanlarınız gösterilir. Ayrıca sizin ilanlarınızın yanında başka kurumsal satıcılara ait ilanlar gösterilmez.
İlanlarımı nasıl eklerim?
Saatleriniz için teklifleri ya kendiniz oluşturabilir, ya da web sayfanızdan aktarabilirsiniz.

Tüccar bölümünde tekliflerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Bunun için lütfen yeni teklif formunu doldurun. Soru anketimiz sizi hızlı bir biçimde saatinizin eksiksiz açıklamasına yönlendirecektir. Her teklif için, seçilen pakete göre, 6 ila 16 arasında resim yayınlayabilirsiniz.

Web sayfanızdan bilgilerin aktarılması 25 tekliften ve PRO listeleme hizmetinden sonra mümkündür. Bunun için bilgiler web sayfanızdan tam otomatik biçimde aktarılır ve her gün güncellenir.
Ürünümü/saatimi satın almak isteyenlerin e-posta adreslerini satıcı olarak neden göremiyorum?
Kişisel verilerin korunması için satıcıların ve alıcıların e-posta adresleri sistemimiz üzerinden yapılan iletişim sırasında gizlenmektedir. E-posta adresleri sistemimiz tarafından otomatik olarak şifrelenmektedir. Bu şekilde sizi phishing saldırılarına ve diğer dolandırıcılık girişimlerine karşı korumuş oluyoruz.

Alıcıyla bir anlaşmaya vardıysanız, teslimat adresini ya da Paypal ödemesi için gerekli bilgileri öğrenmek için form üzerinden iletişim bilgilerini talep edebilirsiniz. Sistem üzerinden size mesaj yollayan alıcıların her e-postasının içinde iletişim bilgilerinin talebi için gerekli olan forma ulaşmanızı sağlayacak link bulunmaktadır.

Şifrelenmiş e-posta adresi şu örnekteki gibi görünmektedir:
41d07ee4-9cb3-4893-ade2-012bb56efc88-1un98@reply.chrono24.com

Chrono24 Alıcı Koruması

Chrono24 Alıcı Koruması nedir?

Chrono24'te sipariş verdiğiniz andan itibaren Chrono24 Alıcı Koruması'ndan yararlanmaya başlarsınız: Bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda destek ekibimize güvenebilirsiniz. Kurumsal satıcıyla birlikte sizi memnun edecek bir çözüm bulmanız için her zaman yanınızdayız.

Bu konuyla ilgili olarak ürün elinize ulaştıktan sonra en geç 14 gün içinde bizimle iletişime geçin.

Chrono24 Alıcı Koruması ne zaman geçerlidir?
Chrono24 üzerinden satış yapan bir kurumsal satıcıdan saat satın aldıysanız Chrono24 Alıcı Koruması'ndan her zaman yararlanabilirsiniz. Sipariş mutlaka Chrono24 sistemi üzerinden verilmelidir. Kurumsal satıcıyla doğrudan (örneğin telefon, e-posta, Messenger aracılığıyla ya da satıcıyla buluşma sonucu) varılan satış anlaşmaları ve yapılan ödemeler alıcı koruma uygulaması kapsamında değildir.

Bireysel satıcılardan yapılan alımlar da Chrono24 Alıcı Koruması kapsamında değildir.
Chrono24 Alıcı Koruması ne kadar süreyle geçerlidir?
Karşılaştığınız bir sorunu bildirmek için lütfen siparişiniz size teslim edildikten sonra en geç 14 gün içinde sipariş numaranızı belirterek iletişim formunu doldurmak suretiyle bizimle iletişime geçin.

Watch Collection

Watch Collection nedir?
Watch Collection'da saat koleksiyonunuzu çevrimiçi olarak yönetebilir ve güncelleyebilirsiniz. Saatleri kolayca buraya ekleyin, istediğiniz kadar veri depolayın ve saatlerinize ait resimler yükleyin. Saatlerinizin tarihsel değer değişimini takip edebilir ve gelecekteki performanslarını izleyebilirsiniz. Ayrıca Watch Collection'ı yalnızca kendi koleksiyonunuzu takip için değil, ilginizi çeken ancak henüz sahip olmadığınız saatleri takip etmek için de kullanabilirsiniz.
Watch Collection'ıma eklemek istediğim saatler bana ait olmalı mı?
Hayır, ilginizi çeken ve değer değişimini takip etmek istediğiniz saatleri de buraya ekleyebilirsiniz. Referans numarası ya da marka, model ve saat durumunu girerek arama yapın ve "Bu saate sahip değilim" seçeneğini işaretleyin.

Daha fazla bilgi...
Watch Collection'ıma kaç adet saat ekleyebilirim?
Yükleyebileceğiniz saat sayısı sınırı bulunmamaktadır.
Watch Collection'ımda neden eklemediğim bir saat bulunuyor?
Chrono24 aracılığıyla satın alındığında, bu saatinizin değer değişimini kolayca takip edebilmeniz için saat koleksiyonunuza eklenir.
Watch Collection'ımda hangi değer tahminlerini görüyorum?
Watch Collection'ınızda hem toplam saat koleksiyonunuzun hem de her bir saatinizin değer tahminini ve değişimini görebilirsiniz.
Değer tahminleri hangi zaman aralıklarıyla yeniden hesaplanıyor?
Değer tahminleri günlük aralıklarla yeniden hesaplanır. Ancak dalgalanmalar günlük olarak değil de daha uzun sürelerde görünür.
Başka kullanıcılar benim Watch Collection'ımı görebilir mi?
Hayır, yalnızca Watch Collection'ınızı aktif olarak paylaşıma açtığınız kullanıcılar koleksiyonunuzu görebilirler.
Watch Collection'a kişisel bilgilerimi ekleyebilir miyim?
Evet, her bir saat için o saate ait resimler ve bilgi notları ekleyebilirsiniz.
Nadir saatleri de ekleyebilir miyim?
Evet, kendi saat koleksiyonunuzun eksiksiz biçimde yer alması için tüm saatleri Watch Collection'ınıza ekleyebilirsiniz. Ancak maalesef nadir saatler için elimizde ya çok az bilgi bulunuyor ya da hiçbir bilgiye sahip olamıyoruz. Yine de saatiniz daha çok ilgi çekmeye başladıkça ve yeni bilgilere ulaşılabilir oldukça bu bilgileri otomatik olarak Watch Collection'ınızda göstereceğiz.

Trusted Checkout Hakkında Sorular

Satın Alma

Saat satın almadan önce Chrono24'e kayıt yaptırmak zorunda mıyım?
Evet. Bu sayede size en iyi şekilde yardımcı olabilir ve siparişinizin son durumu hakkında bilgilendirebiliriz.
Kurumsal satıcıyla doğrudan bağlantıya nasıl geçebilirim?
Ürünle ilgili sorularınız için kurumsal satıcının iletişim bilgilerini kullanarak onunla bağlantıya geçebilirsiniz. Trusted Checkout siparişinizle ile ilgili sorularınızı destek ekibimize telefonla (+49 721 96693-920) ya da e-postayla iletebilirsiniz ().
Trusted Checkout hizmeti için ne kadar ücret ödemeliyim?
Trusted Checkout hizmeti ücretsizdir.

Ödeme

Satın aldığım ürünün ödemesini nasıl yapabilirim?
Kredi kartıyla (VISA ya da MasterCard) veya banka havalesiyle ödemenizi yapabilirsiniz. Hangi ödeme yöntemini kullanabileceğiniz ilan sayfasında size gösterilecektir.

Ödeme işlemleri aracı kurum Mangopay üzerinden yürütülmektedir. Mangopay, Fransız Credit Mutuel Arkea bankasının bir iştiraki olup online pazar yerleri için ödeme çözümleri sunmaktadır.

Kargo

Ürün kargolama için ne kadar sürede hazır olur?
Trusted Checkout hizmeti kapsamında satışa sunulan ürünler hemen ya da kısa bir süre içinde kargolanmaya hazır ürünlerdir. İlan sayfasında bu konu hakkında bilgi verilmektedir.
Kargo ücreti ne kadardır ve ürün ne zaman elime ulaşır?
Satın Alma Talebi
Satın alma talebinizi yollamanızdan sonra kurumsal satıcı size kargo süresi ve kargo ücreti hakkında bilgi de içeren bir teklif gönderecektir.

Hemen Satın Al
"Hemen Satın Al" aracılığıyla ürünü satın alırken ürünün gönderilmeye hazır olacağı tarih ve gönderim ücreti teklif sayfasında gösterilecektir.
Ürün teslimatı hangi kargo firması tarafından yapılır?
Satıcı ürünü kendi tercih ettiği kargo firmasıyla gönderir. Gönderi onayında ürünün hangi kargo şirketiyle gönderildiği bilgisi de yer almaktadır.
Gönderi takibi yapabilir miyim?
Ürün kargoya verildiğinde sizi bilgilendireceğiz ve satıcı tarafından bizimle paylaşılmışsa gönderi takip numarası da e-postayla size bildirilecektir.
Kargo sürecinde ürün çalınmaya ya da zarar görmeye karşı sigortalı mıdır?
Trusted Checkout aracığıyla satın alınan ürünler, satıcıyla ürünün sigorta yaptırılmadan gönderilmesini kararlaştırmadığınız sürece her zaman sigortalanmış olarak kargoya verilir.
Ürün hangi değere kadar sigortalı olarak kargolanır?
Ürün kural olarak tüm değeri üzerinden sigortalı olarak kargolanır.

Garanti

Trusted Checkout aracılığıyla satın aldığım ürünler için özel bir garanti hakkım mevcut mu?
Trusted Checkout aracılığıyla satın alınan ürünler için yasal garanti düzenlemeleri geçerlidir. Farklı bir garanti hakkı uygulaması bulunmamaktadır.

İade

Ürünü iade etmek istiyorsam ne yapmalıyım?

Trusted Checkout üzerinden yaptığınız satın almada: 14 günlük iade hakkınızı kullanmak isterseniz, ürün elinize ulaştıktan sonra 14 gün içinde telefonla (+49 721 96693-920) ya da e-postayla () destek ekibimizle iletişime geçin. Cayma talebinizin zamanında elimize ulaştığı kayıt altına alınarak süreç başlatılacaktır.

Kurumsal satıcıya ya da bireysel satıcıya ürün için ödeme yaptıysanız ücret iadesi için lütfen satıcıyla iletişime geçin. Bireysel satıcılardan satın alınan ürünler için yasalarla düzenlenmiş cayma hakkı bulunmadığını lütfen göz önünde bulundurun.

İade durumunda kargo ücretini kim öder?
Ürünün iade edilmesi durumunda kargo ücreti alıcı tarafından ödenir. Kargo ücretinin sigorta masraflarıyla beraber 250 Euro'ya kadar çıkabileceğini lütfen dikkate alınız.
Kişisel bilgilerim Chrono24'te güvende midir?
Evet. Kişisel bilgilerinizi saklamak için en yeni güvenlik teknolojilerini kullanmaktayız. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için Veri Koruma Kurallarımızı inceleyebilirsiniz.
Kişisel bilgilerim üçüncü kişilere verilir mi?
Kişisel bilgilerinizi sadece satın alma talepleri ve sipariş süreçleri için kullanmaktayız. Kişisel bilgileriniz bu süreçlerin tarafı olmayan üçüncü kişilere kesinlikle verilmez. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için Veri Koruma Kurallarımızı inceleyebilirsiniz.
Aramanıza uygun sonuç bulunamadı