Oturum açın ya da kaydolun

Saat Terimleri Sözlüğü

A
Akrilik Cam
Akrilik cam sentetik olarak elde edilen, belirli sıcaklık aralıklarında şekillendirilebilen saydam bir maddedir. Akrilik cam kırılmaya, kötü hava koşullarına ve korozyona karşı dayanıklıdır. Küçük çizikler cilalama yapılarak ortadan kaldırılabilir.
Amanyetik Saat
Amanyetik saatler belli bir miktara kadar manyetik alanlardan etkilenmeden çalışırlar. Hassasiyetleri belirlenmiş sınırlar içinde kalmalıdır. Bu sınırlar DIN 8309 ve ISO 764 düzenlemeleriyle belirlenmiştir.

DIN 8309 düzenlemesine göre mekanizma çapı 20 mm'den büyük olan saatler 4.800 A/m (6 mT) manyetizmadan etkilenmeden ve günde en fazla +/- 30 saniye sapmayla çalışıyorlarsa amanyetik saat sınıfında değerlendirilirler.
Ana Zemberek
bkz. Ana Zemberek
Antirefle
Genellikle safir camlarda bulunan antirefle özelliği camın netliğini artırır. Yansımanın engellenmesi sayesinde saat daha rahat okunur.

Antirefle özellik vakum içinde buharlama işlemi uygulanarak elde edilen ince ve saydam şeritle sağlanır.
Ay Göstergesi
Ay göstergesi saatin kadranında güncel ayı gösterir.
Ay evresi
Ay evresi bir saat mekanizması komplikasyonudur. Bu komplikasyon sayesinde ayın dünya üzerinden görülen şeklini her bir gün için görmek mümkündür. Ay takviminde bir ay 29 gün, 12 saat, 44 dakika ve 2,9 saniye sürmektedir. Saatin kadranında yer alan pencerede incelen ya da kalınlaşan ay şekli yer alır.
B
Bakalit
Bakalit, Belçikalı kimyager Leo Hendrik Baekeland tarafından 1905 yılında bulunmuş sentetik bir reçinedir. Direksiyon, radyo, telefon ya da tava ve tencere sapları ısıya dayanıklı bakelitten imal edilir.
Bar
Bar, bir alana ne kadar kuvvet uygulandığını gösteren basınç birimidir. Yaklaşık olarak deniz seviyesindeki atmosfer basıncına eşittir. Basınç, atmosfer (atm) ya da Pascal (Pa) ölçü birimleri kullanılarak da ifade edilebilir.

1 bar = 100 kPa = 0,1 MPa

1 bar yaklaşık olarak deniz seviyesindeki atmosfer basıncına ya da 10 metre su derinliğindeki basınca eşittir.
Bezel
Bezel saat camını çevreleyen bir halkadır. Bezelin sabit ya da döndürülebilir olarak kullanılır. Dalış saatlerinde dalış süresini ayarlamak için dakika markörlerinin bulunduğu tek yöne dönen bezel kullanılır. Kronograf işlevli saatlerde sabit bezelin üstünde genellikle takimetre skalası yer alır. Bu skala sayesinde ortalama hız ölçülebilir. Bezeller metal ya da seramikten üretilir.
Bicompax
Bicompax terimi bir kronografta kullanılan alt kadran (sayaç) sayısının iki olduğunu işaret eder. Bicompax modellerde saat 3 ve saat 9 pozisyonunda olmak üzere iki alt kadran bulunur. V şeklinde sıralanmış 3 alt kadranın bulunduğu modeller Tricompax olarak adlandırılır.
Breguet Denge Yayı (Breguet Spirali)
Breguet denge yayının son sarması yükseltilip hafif bir kavis verilmiştir. Bu yay şekli 1795 yılında Abraham-Louis Breguet tarafından keşfedilmiştir. Yay denge çarkının sağa sola kaymasını önleyerek mekanizmanın hassas bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur.
C
Cam arka kapak
Yüksek cam işçiliği ile üretilen kol saatlerinde kasa arka kapağı safir camdan ya da mineral camdan imal edilir. Kasa arka kapağının camdan imal edilmesi sayesinde mekanizmanın çalışması rahatlıkla izlenebilir.
Cenevre Mührü
Cenevre Mührü ya da Cenevre Damgası. Bir mekanizmanın üretildiği yeri ve kalitesini gösteren bir işarettir. Bu mühür saatin kasasına işlenir. Son zamanlarda kullanılmaya başlanılan nano yapısal işaretleme metalde mikroskobik alanda değişim yaratır. Bu sayede çok ufak mekanizma parçalarına da mühür basılması imkanı ortaya çıkmıştır. Bir mekanizmanın Cenevre Mührü'ne sahip olabilmesi için mutlaka İsviçre'nin Cenevre Kantonu'nda üretilmiş, monte edilmiş ve ayarlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca mekanizmanın kalitesini ve gelişimini etkileyen diğer 12 kriter de mekanizma tarafından karşılanmalıdır. Bir mekanizmanın Cenevre Mührü'ne sahip olup olamayacağına sekiz kişiden oluşan Cenevre Kantonu resmi denetim komitesi karar verir. Cenevre Mührü'ne sahip ünlü üreticilerden bazıları Cartier, Vacheron Constantin, Roger Dubuis ve Chopard'dır.
Cenevre şeritleri
Côtes de Genève ya da Vagues de Genève isimleriyle de bilinen Cenevre şeritleri mekanizmanın ya da diğer saat parçalarının üstüne paralel şeritler şeklinde yapılan bir süsleme şeklidir.
Cerachrom
Rolex kendi ürettiği seramik alaşıma cerachrom adını vermiştir. Yüksek teknolojiyle üretilen bu madde sert ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.
Çifte Yay Tamburu
İki yay tamburunun birbirine bağlı olarak kullanılması "çifte yay tamburu" olarak adlandırılır. Çift yay tamburu kullanımı mekanizmanın güç rezervini uzatır.
D
Dakika Tekrarlama
Dakika tekrarlayıcı zamanı sesle kullanıcısına bildirir. Az kullanılan ve yapımı oldukça zor olan kol saati komplikasyonlarından biridir. Ufak bir zil mekanizması akustik sinyalleri sağlamaktadır.
Dalış Saati
Dalış saatleri dalış sporcuları ve mesleği dalgıçlık olanlar için ISO 6425 ve DIN 8306 normlarına uygun olarak üretilen özel saatlerdir. Dalış saatleri en az 100 metre derinliğe kadar (10 bar) su geçirmezliğe sahip olmalıdır. Dalış saatleri genellikle 200 metreye kadar (20 bar) su geçirmezliğe sahiptir. Parlayan ibreler, parlayan markörler ve dakika markörlü bezel dalış saatlerinde standart olarak bulunan tasarım öğeleridir. Bezel saat yönünün tersine olmak üzere sadece tek bir yöne döner. Bu sayede dalış süresinin yanlışlıkla uzatılması önlenmiş olur. Bazı dalış saatleri 1000 metreden daha derin sularda dalış yapmaya uygun olarak üretilmiştir. Bu modeller genellikle helyum valfine sahiptir.
Darbe Koruma
Darbe koruma sistemi saat yere düştüğünde ya da sert cisimlere çarptığında mekanizmanın hassas parçalarının zarar görmesini önler. Özellikle denge çarkının pivot başları bu gibi durumlarda zarar görebilmektedir. Ufak bir metal yay darbeleri emer. 1 metre yükseklikten yatay tahta zemine düştüğünde zarar görmeyen bir saat darbeye karşı dayanıklı olarak kabul edilir. En fazla kullanılan darbe koruma sisteminin adı Incabloc'tur. Bazı üreticiler kendileri tarafından geliştirilen sistemleri kullanmaktadır.
Denge Çarkı
Denge çarkı sabit titreşimlerle mekanik kol saatinin mekanizmasının çalışmasını düzenlemektedir. Dairesel bir rakkas çarkından oluşmaktadır ve pandül yayı da denge çarkının bir parçası olarak kabul edilir. Denge çarkı ayaklı saatlerdeki ve duvar saatlerindeki saniye çarkının görevini üstlenir. Ancak ona göre çok daha hızlı hareket eder. Bu saatlerde bulunan çark saatte sadece 3600 yarı titreşim yaparak çalışırken, günümüzde üretilen saatler saatte 21.600 ya da 28.800 yarı titreşim yaparak çalışır. Titreşimlerin homojen ve çok sayıda olması mekanizmanın hassasiyetini de olumlu şekilde etkiler. Eşapman yapı grubu denge çarkını zemberekten gelen enerjiyle adım adım besler ve onun ileri geri hareket etmesini sağlar.
Denge Çarkı Yayı
bkz. Pandül Yayı
Dilli Toka
Dilli toka saat kordonlarında kullanılan bir kilitleme çeşididir. Kordonun uzun kısmında küçük delikler bulunur. Kordonun kısa kısmının ucunda bulunan toka U şeklinde bir kulpa benzer. Bu kulp kemerde olduğu gibi deliklerden birine takılır ve kordon istenilen uzunluğa göre ayarlanır. Metal kulp tokanın delikten çıkmasını önler.
Dönebilen Bezel
Dönebilen (ya da döner) bezel saatin kadranını ve camını çevreleyen bir döner halkadır. Döner bezel dalış saatlerinde ve pilot saatlerinde kullanılmaktadır.

Dalış saatlerinde sadece saat yönünün ters yönüne dönen bezel kullanılır. Böylece bezelin yanlışlıkla dalış süresini uzatacak şekilde döndürülmesi engellenmiş olur. Dalış başlamadan önce bezelin sıfır noktası yelkovanla aynı hizaya getirilir. Bezel üzerinde bulunan 60 dakikalık skala geçen dalış süresini okumayı sağlar. Pilot saatlerinde her

iki yöne dönen bezeller kullanılır.
Dubois Dépraz
Dubois Dépraz saat mekanizmalı komplikasyonlarında uzmanlaşmış bir üreticidir.
E
ETA SA Manufacture Horlogère Suisse
ETA SA Manufacture Horlogère Suisse (ETA) saat mekanizmaları üreten İsviçreli bir şirkettir ve Swatch Grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir.
Elle Guilloche İşlenmiş Kadran
Elle guilloche işlenmiş kadranlarda kabartma işleme elle yapılır. Elle yapılan işlemelerde benzersiz ve desenler ve çizgiler ortaya çıkar.
Eşapman
Eşapman kurulmuş yayların kontrollü bir şekilde boşalmasını sağlar. Mekanizma çarkların dönmesini periyodik olarak frenler ve çarkların eş zamanlı olarak düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Eşapman aynı zamanda salınım sistemini yeni enerjiyle besler.

Günümüzde üretilen kol saatleri genellikle İsviçre manivela eşapmanıdır. Bu eşapman manivela (maşa) ve eşapman çarkından oluşur. Eşapman çarkı saniye çarkı ile direkt bağlantı içindedir. Saniye ibresi saniye çarkına sabitlenmiştir. İleri ve geri salınan denge çarkı manivelanın aynı şekilde hareket etmesini sağlar. Manivela bu sayede eşapman çarkını durdurur ya da serbest bırakır. 28.800 (4 Hz) denge çarkı frekansıyla çalışan bir mekanizmanın saniye ibresi bir saniyede sekiz küçük adım olarak ilerler. Böylece saniyenin sekizde bir hassasiyetinde zaman ölçümü yapmak mümkün hale gelir.
Eşapman Çarkı
Eşapman çarkı manivelalı bir saat mekanizmasının eşapmanının bir parçasıdır. Eşapman çarkı dişlilerle denge çarkı arasında yer alır. Denge çarkı ve eşapman çarkı arasındaki bağlantı manivela aracılığıyla sağlanır. Eşapman çarkının asimetrik dişlileri vardır.
Eşeksenli Eşapman
İngiliz saat ustası George Daniels eşeksenli eşapmanı 1970'li yıllarda İsviçre yapımı geleneksel manivelalı eşapmana bir alternatif olarak geliştirmiştir. Eşeksenli eşapman adını aynı eşeksen üzerinde yer alan ve birbirlerinin üzerine yerleştirilmiş iki dişliyle çalışmasından almaktadır. Bu eşapmanın avantajı eşapman parçaları arasındaki sürtünmeyi önemli ölçüde azaltmış olmasıdır. Bu sayede eşapman sistemi daha az yağlamaya ve dolayısıyla daha bakıma ihtiyaç duyar. Omega, 1990'lı yılların sonunda eşeksenli eşapmanı seri olarak üretmeye başladı. Günümüzde üretilen Omega modellerinin büyük kısmında bu eşeksenli eşapman sistemiyle çalışan mekanizmalar kullanılmaktadır.
Everose altın
Rolex, kendi üretimi gül rengi altın karışımına everose altın ismini vermektedir. Everose altın 18 ayar altın saflığına sahiptir. Sahip olduğu platin miktarı sayesinde diğer gül rengi altınlara göre daha uzun süre parlar. Altın karışımının kırmızı rengi içerdiği bakırdan gelmektedir.
F
Flyback-Kronograf (Sıfıra Otomatik Dönen Kronometre)
Flyback kronograf özel bir kronometre işlevi sunmaktadır. Zaman ölçümüne başlandıktan sonra düğmeye sadece bir kez basarak zaman ölçümü sıfırlanır ve ölçüme yeniden başlanır. Bu işleve sahip olmayan kronograflarda öncelikle ölçümü durdurmak için üstte bulunan düğmeye basılır. Daha sonra alttaki düğmeye basılarak zaman ölçümü sıfırlanır. Üstteki düğmeye basılarak ölçüm yeniden başlatılır. Flyback kronograflar askeri uçuşlar için geliştirilmiştir. Bu kronograflar arka arkaya çok sayıda manevranın saniye hassasiyetinde gerçekleştirilebilmesi için kullanılmaktadır. Bu işleve sahip olmayan kronograflarla art arda ölçüm yapmak için üç kez düğmeye basılması gerektiğinden zaman kaybı ortaya çıkmaktadır.
G
GMT
GMT kısaltması, Türkçesi "Greenwich Ortalama Zamanı" olan Greenwich Mean Time için kullanılmaktadır. Greenwich (Londra) için astronomik hesaplara göre belirlenen yerel saat aynı zamanda dünya zamanı olarak kabul edilmekteydi. 1972 yılından beri Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC) dünya zamanı olarak kabul edilmiştir. GMT için astronomik hesaplamalar temel alınırken UTC için atomik hesaplamalar kullanılır.

GMT işlevine sahip saatler hem yerel zaman dilimindeki saati hem de başka zaman dilimindeki bir saati beraber gösterirler.
Guilloche (Meneviş) İşlemeli Kadran
Guilloche işlemeli kadranlar makine ya da elle yapılmış kabartma guilloche işleme simetrik ya da birçok kez birbirinin içinden geçen çizgilerden oluşur.
H
Hafta Günü Göstergesi
Hafta günü göstergesi saatin kadranında güncel günü gösterir.
Hardlex cam
Hardlex cam genelde Seiko tarafından kullanılan bir mineral cam türüdür. Özel bir yöntemle normal mineral cama göre daha sert ve daha zor çizilir bir şekilde üretilir. Dayanıklılık derecesi mineral cam ve safir cam arasındadır.
Helyum Valfi
Helyum valfi dalış saatlerini fazla basıncın vereceği zararlardan korur. Profesyonel dalgıçlar basınç odalarında helyum karıştırılmış özel bir oksijen karışımı solurlar. Ufak atomlar contaların arasından saatin içine sızarlar. Saatin içindeki helyum saat içinde yüksek basınç oluşmasına neden olur. Dalgıç su yüzüne doğru çıkıp normal dış basınç değerlerine yaklaştıkça helyumun yarattığı basıncın saatin camını patlatma riski daha da artar. Helyum valfi basıncın dengelenmesini sağlar. Valf otomatik olarak kendiliğinden ya da manuel olarak devreye girer.
Hesalit
Hesalit Omega tarafından pleksiglasa verilen isimdir. Bu madde uygun fiyatla üretilebilir ve değiştirilebilir. Ayrıca parçalanmaz.
Hızlı Tarih Düzeltme
Hızlı tarih düzeltme sayesinde kurma tepesi çekilerek tarih rahat bir şekilde ayarlanabilir. Bu sisteme sahip olmayan saatlerde tarihin ayarlanabilmesi için öncelikle akrebin kendi etrafında iki tur atması gerekmektedir.
I
İki Saniye İbreli Kronograf
bkz. Rattrapante Kronograf
İnce ayar
İnce ayar saat mekanizmalarının mümkün olan en hassas şekilde çalışması için yapılan ayar işlemidir. Bu işlemle saatin hassasiyeti farklı konumlarda ve farklı ısılarda mümkün olduğunca aynı olacak şekilde ayarlanır. Kronometre mekanizmaları resmi kronometre sertifikası almaları için gerekli şartları beş farklı konumda ve üç farklı sıcaklıkta ince ayar yapıldıktan sonra karşılayabilirler.
İskeletleştirilmiş Saat
İskeletleştirilmiş saatlerde saatin içinin görülebilmesi için saat mekanizmasındaki ve kadrandaki işlevsel olmayan bölümler çıkartılır. İskeletleştirilmiş saatler genellikle zarif sanat eserleridir ve üretim süreçleri oldukça zahmetlidir.
K
Kalan Güç Göstergesi
Kalan güç göstergesi, mekanik saat mekanizmasının enerjisini tam olarak kaybedinceye kadar geçen süreyi göstermektedir. Saatin ne zaman kurulduğu ya da kurulup kurulmadığı bilgisi bu gösterge sayesinde öğrenilebilir. Kurma işlemi tepe aracılığıyla yapılır.
Kalibre
Kalibre saat mekanizmasına verilen diğer bir isimdir. Genellikle içinde numara bulunan mekanizma isimlerinde kullanılır. Örneğin: "Kalibre ETA 2824-2".
Katlanır Çift Toka
Kelebek toka olarak da adlandırılan bu tokalar, iki tarafa da açılarak saat kordonunun daha geniş bir açıklığa ulaşmasına izin verir.
Katlanır toka
Katlanır toka saat kayışını açmak ve kapatmak için kullanılan bir mekanizmadır. Katlanır toka dilli tokadan farklı olarak iki köşeye sabitlenir. Dilli tokalarsa tam olarak açılabilirler.
Komplikasyon
Komplikasyon saatlerin sahip olduğu ek işlevlere verilen isimdir. Ay evresi, alarm, kronometre ya da sonsuz takvim saatlerde en çok yer alan işlevlerdir. Bir saatte çok sayıda komplikasyonun beraber kullanılması saat ustaları için teknik açıdan zorluk yaratmaktadır.
Kronograf
Kronograflar, kronometre işlevi olan saatlerdir. Bu saatler özellikle spor karşılaşmalarında zamanı ölçmek için kullanılmaktadır.
Kronometre
Kronometre işlevli saatler mekanizmalarının yüksek hassasiyetleri resmi olarak sertifikalandırılmış saatlerdir. Kronometre testleri büyük oranda İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından yapılmaktadır. Son birkaç yıldan beri Almanya'nın Glashütte kentinde bulunan Thüringen Eyalet Metroloji ve Doğrulama Ofisi (Landesamt für Mess- und Eichwesen Thüringen) tarafından da sertifikalandırma testleri yapılmaktadır.
Küçük Saniye
Merkezi olmayan küçük saniye ibresi küçük bir alt kadranda bulunur. Bu çözüm genellikle cep saatlerinde, manuel kurmalı kol saatleri ve kronograflarda kullanılmaktadır. Merkezi saniye ibresi akrep ve yelkovanla aynı merkezi eksende yer alır.
Kurma Mekanizması
Kurma mekanizması ana zembereği gerginleştirerek kurar. Cep saatleri (köstekli saat) eskiden bir anahtar (kurma anahtarı) aracılığıyla kurulmaktaydı. Daha sonra bu anahtarın yerini kurma tepesi aldı. Otomatik mekanizmalı saatlerde kurma mekanizmasının yerini rotor almıştır.
M
Manivela (Maşa)
Manivela bir bağlantı koludur. Sahip olduğu iki kolla gemi çapasına benzemektedir. Eşapmanın bir parçası olarak eşapman çarkıyla denge çarkı eksenini birbirine bağlar. Manivela eşapman çarkından gelen darbeleri (impulse) denge çarkına aktarır. Aynı zamanda düzenli aralıklarla eşapman çarkının ve dişlilerin hareketini durdurur.
Manuel kurma
Manuel kurma mekanizmanın kurulma şekillerinden biridir. Zemberek tepeyle (kurma mekanizması) kurulur. Yaylar enerjilerini çarklara aktarırlar.
Mavileştirme
Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan Metalbilim İşlem Terimleri Sözlüğü'ne göre subuğusu atmosferinde, çelik yüzeyleri, yeğnik olarak yükseltgeyerek mavileştirmek için yapılan ısıl işlem. Mavileştirme işlemi sırasında çelik parçalar 300°C dereceye kadar yavaş yavaş ısıtılır. Bu işlem sırasında metalin dış yüzeyindeki ince tabaka kantoron mavisi rengini alır. Saat ustaları bu işlemi ibreleri, vidaları ve diğer işleyen aksamı süslemek için kullanır. Almanya'nın Saksonya Eyaleti'nde bulunan Glashütte kentinde üretilen saatlerde bu işlem oldukça sık kullanılır.
Merkezi Saniye
Merkezi saniye bulunan saatlerde saniye ibresi akrep ve yelkovanla beraber aynı merkezi eksende hareket eder. Küçük saniye ibresi, merkezi saniyeden farklı olarak merkezi eksenden ayrı bir alt kadranda yer alır. Büyük merkezi saniye ibresinin kronometre işlevi için kullanıldığı kronograflarda bu çözüm yolu çok sık kullanılmaktadır.
Mineral cam
Mineral cam düşük ve orta fiyat segmentinde yer alan standart bir materyaldir. Pencerelerde kullanılan camlara benzer. Bu açıdan akrilik cama göre daha serttir, ancak çizilmelere karşı safir cam kadar dayanıklı değildir. Mineral cam sertleştirildiğinde daha iyi özelliklere sahip olur.
O
Orijinal
Üzerinde değişiklik yapılmamış, satışa sunulduğu ilk hali korumuş saatler orijinal saat olarak adlandırılır.
Orijinal Parçalar
Saatin tamiri sırasında kullanılan saatin üreticisi tarafından üretilmiş parçalar orijinal parça olarak adlandırılır.
Otomatik
Otomatik olarak adlandırılan saatlerde kurma işlemi rotor (sarkaç) aracılığıyla gerçekleşir. Saat bilekle beraber hareket ettikçe rotor mekanizmayı kurar. Rotor tek bir yöne hareket edebileceği gibi iki yöne de hareket edebilir. Yayların aşırı gerilimden dolayı zarar görmemesi için sürtünmeli kavramalar kullanılmaktadır. Merkezi rotorun kullanıldığı mekanizmalar yaygındır.
P
Pah Kırma İşlemi
Pah kırma mekanizmaya son şeklinin verildiği işlemin adıdır. Bu işlem sırasında zımparalanmış bir alanın sivri kısımları 45 derecelik eğime kavuşturulur ve cilalanır. İşlem sonunda kenarların genişliği değişmez.
Pandül Yayı
Pandül yayı ya da denge çarkı yayı olarak adlandırılan bu yay denge çarkının bir parçasıdır ve mekanik bir saatin salınım sistemine dahildir. Pandül yayı sıkışarak ya da uzayarak zemberekten gelen enerjiyi ayarlar. Saç teli kalınlığındaki pandül yayının ağırlığı bir gramın sadece iki binde biri kadardır. Bu yay Nivarox gibi özel bir alaşımdan ya da amanayetik silisyumdan imal edilir.
Parlayan İbreler
Parlayan ibrelerin üst kısmında fosforlu madde bulunur. Geçmişte fosforlu madde yerine radyoaktif trityum kullanılmaktaydı. Parlama efekti çinko bağlantılardan oluşan kristallerden imal edilen ibrelerin trityumdan gönderilen elektrotlara tepki vermesi sonucu ortaya çıkmaktaydı. Günümüzde üretilen modellerde ağırlıklı olarak Superluminova adı verilen fosforlu madde kullanılmaktadır. Radyoaktif olmayan bu materyal karanlıkta parlayan pigmentlerden oluşur. Işığın bu fosforlu maddeye bir kez etki etmesinden sonra Superluminova bu ışığı karanlıkta yansıtmaya başlar. Pigmentler inorganik ve fosforludur. Işığın maddeye etki etme süresine göre parlama süresi de uzar. Superluminova aynı şarj edilebilir piller gibi sınırlı bir süre için kullanılabilmektedir.
Parlayan Rakamlar
Parlayan rakamların üst kısmında karanlıkta parlayan bir madde bulunur. Parlayan madde olarak geçmişte radyoaktif trityum tercih edilmekteydi. Günümüzde ağırlıklı olarak Superluminova maddesi kullanılmaktadır. Bu madde radyoaktif değildir ve inorganik fosforlu pigmentlerden elde edilir. Yapay ya da doğal ışık bu pigmentlere etki ettiğinde pigmentler parlamaya başlar.
Paslanmaz çelik
Paslanmaz çelik belli bir saflık derecesine sahip alaşımlı ya da alaşımsız kullanılan bir metaldir. Saatlerde korozyona (aşınma) karşı dayanıklı olduğu için pas tutmayan paslanmaz çeliğin kullanılması önemlidir.

Saatler genellikle 316L tipi paslanmaz çelikten imal edilir. Rolex 904L tipi paslanmaz çelik kullanmaktadır. Krom ve nikel kullanılan bu alaşımlar pas tutmazlar, asitlere ve neme karşı oldukça dayanıklıdırlar.
Q
Quartz saat
Quartz saatlerde mekanizmayı quartz kristali çalıştırır. Kristal elektrik akımına tabi tutulur. Bunun sonucunda kristal 32.768 Hz frekansıyla titreşir. Kristalin sürekli titreşme miktarı elektronik bir sinyale dönüştürülür ve saniye birimi ortaya çıkana birçok kez bölünür. Adım motoru ibrelerin hareket etmesini sağlar. Uzak Doğu'da çok sayıda ve uygun fiyatlarla üretilen quartz mekanizmalı saatler 1970'li yıllarda dünya saat piyasasına hakim oldu. Quartz krizi olarak adlandırılan bu gelişme sonucunda geleneksel saat işçiliğine dayalı saat üretimi büyük bir darbe aldı. Quartz saatler ihtiyaç duydukları elektrik akımını pillerden ya da güneş enerjisinden alırlar.
R
Rattrapante Kronograf
Rattrapante kronograflarda iki saniye ibresi ve üç düğme kullanılmaktadır. Başlatma düğmesine basıldığında her iki saniye ibresi birden hareket etmeye başlar. Düğmeye ikinci kez basıldığında iki saniye ibresinden biri hareket etmeyi durdurur ve geçen zamanı tespit etmeyi sağlar. Bu sırada diğer saniye ibresi hareket etmeye devam etmektedir. Düğmeye tekrar basılarak duran diğer saniye ibresi de çalıştırılır.
Referans numarası
Referans numarası saatçilik sektöründe model numarasıyla eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Bu numara saatin tanımlanmasını sağlar. Referans numarası örneğin vintage bir modeli ararken oldukça yararlı olmaktadır.
Rehaut
Rehaut, kadranın saat camıyla buluştuğu eğik kenar kısma verilen isimdir. Bu alan gravürler ya da skalalar için kullanılır.
Rezerv güç
Rezerv güç, saatin tam bir şekilde kurulmasıyla manuel ya da hareketle kurulmasına gerek kalmadan çalıştığı süreye verilen isimdir.
Rolesor
Rolex, paslanmaz çeliğin ve altının beraber kullanıldığı modeller için rolesor tanımlamasını kullanmaktadır. Farklı metallerin beraber kullanıldığı modeller için yaygın olarak bicolor (çift renkli) terimi kullanılır.
Rotor
Rotor yarım daire şeklinde hareketli bir metal parçasıdır ve otomatik saatin kurma mekanizmasının bir parçasıdır. Saat hareket ettikçe rotor salınarak zembereği kurar ve böylece saat de kurulmuş olur.
S
Safir Cam
Safir cam sentetik olarak elde edilen kristalden imal edilir. Safir cam, mineral cama ve akrilik cama göre daha serttir ve daha zor çizilir. Bu cam türü genellikle lüks saatlerde kullanılır.
Saniye Durdurma İşlevi
Saniye durdurma işlevi saatin hassas bir şekilde ayarlanmasına izin verir. Tepe çekildiğinde saniye ibresi hareket etmeden durur. Saati doğru bir şekilde ayarladıktan sonra tepe eski pozisyonuna alındığında saniye ibresi yeniden hareket etmeye başlar.
Sedna Altın
Sedna altın, Omega tarafından üretilen 18 ayar saflığında kırmızı bir alaşımdır. Bu alaşım altın, bakır ve paladyum içerir.
Senelik takvim
Senelik takvim, saat takviminin elle yılda sadece bir kez düzeltilmesini gerektiren bir komplikasyondur. Bu düzeltme işlemi şubat ayının sonunda yapılır.
Sol Kurma Tepesi
Kurma tepesi saat kasasının sol tarafında bulunan saatlerde zamanı ayarlayan ve/veya mekanizmayı kuran çark saat kasasının sol kısmında yer alır. Kol saatlerinin genelinde kurma tepesi saat kasasının sağ tarafında yer alır.
Son ince işleme
Son ince işleme (Fr. finissage) saat mekanizmasına uygulanan son rötuş ve süsleme işlemine verilen isimdir. Cenevre şeritleri, piklaj ya da güneş ışını efekti yaratan süslemeler bu aşamada yapılır. Mavileştirme ve pah kırma (pahlama) işlemleri de son ince işlemenin bir parçasıdır.
Sonsuz takvim
Sonsuz takvim, Gregoryan takvimine göre 2100 yılına kadar tarihi doğru olarak gösterir ve düzeltmeye ihtiyaç bırakmayan bir saat mekanizması komplikasyonudur. Sonsuz takvim, kısa ve uzun ayları, arttık yılları ve 29 gün süren şubat ayını hesaplama özelliğine sahiptir.
Su Geçirmezlik
Bir saatin su geçirmezliği bar cinsinden ifade edilir. Üreticiler bar cinsinden değerin yanı sıra genellikle saatin kullanabileceği maksimum derinlik bilgisine de yer vermektedirler. Ancak bu derinlik bilgisi yanlış anlaşılmalara da neden olabilmektedir: 30 metre derinlikte kullanılabilir olduğu bilgisi verilen bir saat yüzerken kullanılmaya uygun değildir. Dalış saatleri genellikle 20 bar basınca (200 metreye kadar) dayanıklı olarak üretilir. Saatin su geçirmezliği su basıncının yanı sıra ısı değişimleri gibi başka faktörlere de bağlıdır. Mekanizmada kullanılan contalar eskidiği için saatin su geçirmezliği düzenli olarak kontrol edilmelidir. Saatin içine sızan su kendini ilk olarak yoğunlaşmış su olarak gösterir ve saatin tamamen zarar görmesine neden olabilir.
Superluminova
Superluminova, ibrelerde ve markörlerde kullanılan yeşil parlayan maddenin ticari adıdır. Bu materyal ışık altında kendini doldurur ve depoladığı bu enerjiyi karanlıkta parlamak için kullanır. Ancak materyal zaman geçtikçe parlaklığını kaybeder. Superluminova saat üreticileri tarafından en sık kullanılan ışık pigmentidir, ancak bazı üreticiler farklı materyaller de kullanmaktadırlar. Superluminova radyoaktif değildir. Bu özelliğiyle trityumdan ve 1950'li yıllara kadar kullanımı oldukça yaygın olan radyumdan farklılaşmaktadır. Superluminova kimyasal açıdan kararlı bir materyal olduğu için işlevini uzun yılar boyunca sürdürebilmektedir.
Sınırlı Sayıda Üretilmiş seri
Sınırlı sayıda üretilmiş serilerde üretilecek saat adedi belli bir miktarla sınırlandırılmıştır.
T
Takimetre Skalası
Takimetre skalasıyla saat başına birim hesaplamaları yapılır. Bu skala bezel ya da kadranın kenarında bulunur. Takimetre skalasıyla genellikle kilometre ya da mil cinsinden hız ölçümü yapılır. Örneğin bir kilometre mesafeyi geride bıraktıktan sonra kronometreyle bu mesafeyi 28 saniyede aldığınızı ölçerseniz takimetre skalası size saatte 130 km hız yaptığınızı gösterecektir. Omega Speedmaster Professional ve Rolex Daytona takimetre skalasına sahip en bilinen iki modeldir.
Tarih Göstergesi
Tarih, ibre (tarih ibresi) ya da kadranın altında gizlenmiş yer basılı bir dairede yer alan rakamlar aracılığıyla gösterilir. Kadranda yer alan bir boşlukta tarih görülür. İbre ya da rakam çarkı 31 gün içinde 360 derecelik bir dönüş yapar. 31 günden kısa süren aylarda tarih göstergesinin elle düzeltilmesi gerekir.
Tekrarlama
Tekrarlama, zamanı akustik seslerle bildiren bir saat mekanizması komplikasyonudur. Mekanik mekanizmalarda akustik sesleri çıkarmak için zil mekanizması kullanılır. Zil mekanizması enerjisini saat kasasının kenarında yer alan ek bir düğme ya da maniveladan alır. Beş çeşit tekrarlama çeşidi bulunmaktadır: saat tekrarlama, çeyrek saat tekrarlama, yarım çeyrek tekrarlama, sekizde bir çeyrek tekrarlama, beş dakika tekrarlama ve dakika tekrarlama. Tekrarlama yapımı oldukça zahmetli olan ve saatin değerini arttıran bir komplikasyondur.
Telemetre Skalası
Telemetre skalasıyla uzaklık ölçümü yapılır. Bu skala kronograf modellerinde kadranın kenarında bulunur. Bu skala şu şekilde kullanılır: Saatin kronometre işlevi kullanılarak yıldırım ve gök gürültüsü arasındaki zaman farkı ölçülür. Durdurulan büyük saniye ibresi skala üzerinde fırtınanın size ne kadar uzakta olduğunu gösterir. Aynı şekilde top atışı yapılınca namludan çıkan ateş ve ses arasındaki zaman farkı ölçülerek obüsün (topun) ne kadar uzakta olduğu skala üzerinden okunur.
Tourbillon
Tourbillon her dakika kendi etrafında bir kez dönen bir metal kafestir. Bu kafesin içinde mekanik saat mekanizmasının en önemli parçaları olan salınım sistemi ve eşapman yer alır. Yer çekimi mekanizmanın parçalarına etki eder ve saatin dikey bulunduğu pozisyonda saatin hassasiyetinde sapmalara neden olur. Tourbillon kendi etrafında dönerek yer çekimi etkisini dengeler. Tourbillon mekanizması 1795 yılında Abraham Louis Breguet tarafından keşfedilmiştir. Bu mekanizma günümüzde yüksek fiyatlı saatlerde kullanılmaktadır. Tourbillon imalatı yüksek saat işçiliği gerektiren zahmetli bir iştir.
Tricompax
Tricompax terimi bir kronografta kullanılan alt kadran (sayaç) sayısının üç olduğunu işaret eder. Alt kadranlar kadranda saat 3, 6 ve 9 pozisyonlarında "V" şeklinde yerleştirilmiştir.
V
Vidalanmış Düğme
Vidalanmış düğme aynı vidalanmış kurma tepesi gibi saatin kasasına sabitlenmiştir. Bu mekanizma saat kasasının daha iyi bir şekilde izole edilmesini sağlar. Yüksek su geçirmezliğe sahip kronograflarda genellikle vidalanmış düğmeler kullanılır.
Vidalanmış Kurma Kolu
Vidalanmış kurma tepesi saat kasasına bir vida aracılığıyla sabitlenmiştir. Bu mekanizma normal kurma tepelerine göre saatin daha yüksek su geçirmezliğe sahip olmasını sağlar. 1926 yılında üretilen Rolex Oyster vidalanmış kurma tepesine sahip ilk saat olmuştur.
Y
Yay tamburu
Yay tamburu içinde zemberek sarılı bir şekilde yer alır ve kurma sırasında ortaya çıkan enerji burada depolanır.
Yıl Göstergesi
Yıl göstergesi saatin kadranında güncel yılı gösterir.
Z
Zemberek
Zemberek, bir mekanik saatin enerji kaynağı ve deposudur. Yay tamburunun içinde yer alır ve elle ya da otomatik saatlerde rotor aracılığıyla kurulur. Zembereğin kinetik enerjiyi bir anda kontrolsüz bir şekilde çark mekanizmasına ve denge çarkına göndermemesi ve enerjisini mekanizmayı en uzun süre çalıştıracak şekilde serbest bırakması için eşapman kullanılmaktadır.
Zil Mekanizması
Zil mekanizması, saatin mekanizmasına ait olmayan bağımsız bir mekanizmadır. Akustik sesleri kullanarak saatin kaç olduğunu bildirir. Bu akustik sesler bir çekiç mekanizmasının gong şeklinde rezonans yaratan bir metala çarpması sonucu ortaya çıkar.